EUR-Lex Prístup k právu Európskej únie

Späť na domovskú stránku portálu EUR-Lex

Tento dokument je výňatok z webového sídla EUR-Lex

Dokument 52010AB0065

Stanovisko Európskej centrálnej banky zo 6. augusta 2010 k návrhu smernice Európskeho parlamentu a Rady, ktorou sa menia a dopĺňajú smernice 2006/48/ES a 2006/49/ES, pokiaľ ide o kapitálové požiadavky na obchodnú knihu a na resekuritizácie a preverovanie politík odmeňovania orgánmi dohľadu (CON/2010/65)

Ú. v. EÚ C 223, 18.8.2010, s. 1 – 4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

18.8.2010   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 223/1


STANOVISKO EURÓPSKEJ CENTRÁLNEJ BANKY

zo 6. augusta 2010

k návrhu smernice Európskeho parlamentu a Rady, ktorou sa menia a dopĺňajú smernice 2006/48/ES a 2006/49/ES, pokiaľ ide o kapitálové požiadavky na obchodnú knihu a na resekuritizácie a preverovanie politík odmeňovania orgánmi dohľadu

(CON/2010/65)

2010/C 223/01

Úvod a právny základ

Európska centrálna banka (ECB) vydala 12. novembra 2009 stanovisko CON/2009/94 (1) k návrhu smernice Európskeho parlamentu a Rady, ktorou sa menia a dopĺňajú smernice 2006/48/ES a 2006/49/ES, pokiaľ ide o kapitálové požiadavky na obchodnú knihu a na resekuritizácie a preverovanie politík odmeňovania orgánmi dohľadu (ďalej len „navrhovaná smernica“). 7. júla 2010 prijal Európsky parlament navrhovanú smernicu (2), ktorá je v súčasnosti predmetom formálneho schvaľovania v Rade Európskej únie. Toto stanovisko sa vydáva k verzii navrhovanej smernice, ktorú prijal Európsky parlament.

Právomoc ECB vydať stanovisko je založená na článku 127 ods. 4 poslednom pododseku Zmluvy o fungovaní Európskej únie, podľa ktorého môže ECB predkladať stanoviská o záležitostiach v oblasti svojej pôsobnosti okrem iného aj príslušným inštitúciám Únie. Navrhovaná smernica obsahuje v tomto smere ustanovenia, ktoré majú vplyv na úlohu Európskeho systému centrálnych bánk (ESCB) definovať a uskutočňovať menovú politiku Únie ustanovenú v článku 127 ods. 2 prvej zarážke zmluvy a na prispievanie ESCB k hladkému uskutočňovaniu politík, ktoré sa týkajú stability finančného systému, v súlade s článkom 127 ods. 5 zmluvy. V súlade s článkom 17.5 prvou vetou rokovacieho poriadku Európskej centrálnej banky Rada guvernérov prijala toto stanovisko.

1.   Všeobecné pripomienky

1.1.

ECB znepokojuje predĺženie obdobia, počas ktorého sa uplatňuje výnimka pre expozície vo forme krytých dlhopisov (3) kolateralizovaných úvermi, ktoré sú zabezpečené nehnuteľnosťami určenými na bývanie alebo na podnikanie, ako sa uvádza v prílohe I odseku 2 písm. c) bode ii) navrhovanej smernice. Odklad dátumu, do ktorého sa uplatňuje výnimka, z 31. decembra 2010 na 31. decembra 2013 umožní, aby sa podiely v prvom rade emitované subjektami zaoberajúcimi sa sekuritizáciou, ktoré sekuritizujú expozície nehnuteľnostiam určeným na bývanie a na podnikanie, používali neobmedzene v krycej skupine krytých dlhopisov. Prijatý text už viac neodkazuje na najvyššiu kreditnú kvalitu vyžadovanú pre tieto podiely (4).

1.2.

Navrhovaná smernica má preto vplyv na kryté dlhopisy, ktoré sú v súlade so smernicou o PKIPCP, a cenné papiere kryté aktívami akceptovateľné pre úverové operácie Eurosystému, ako sa ustanovuje v usmernení ECB/2000/7 z 31. augusta 2000 o nástrojoch a postupoch menovej politiky Eurosystému (5). V tomto smere rámec zábezpek Eurosystému ukladá prísnejšie podmienky z pohľadu riadenia rizík (napr. vyššiu zrážku a ratingové požiadavky) na cenné papiere kryté aktívami než na kryté dlhopisy, ktoré sú v súlade so smernicou o PKIPCP. Navrhovaná smernica by tak mohla mať za následok silné podnecovanie zmluvných strán menovej politiky, aby pridávali svoje cenné papiere kryté aktívami do krycej skupiny takýchto krytých dlhopisov, čím by dosiahli výhodnejšie zaobchádzanie na úkor Eurosystému, ktorý by bol vystavený vyššiemu riziku.

1.3.

Napriek tomu, že ECB víta kroky vedúce k zníženiu miery, do akej sa právna úprava spolieha na externý rating, zároveň má určité obavy v súvislosti s odstránením odkazu na najvyššiu kreditnú kvalitu vyžadovanú pre tieto podiely, lebo by tým mohlo dôjsť k ďalšiemu narušeniu dôveryhodnosti a transparentnosti trhu s krytými dlhopismi a napokon mať následky pre finančnú stabilitu.

1.4.

Vo všeobecnosti by cieľom normotvorcov v blízkej budúcnosti malo byť zrušenie výnimky a vypracovanie pevne stanoveného súboru kritérií pre zaradenie aktív do krycej skupiny krytých dlhopisov, ktorý: i) sa nespolieha na externé ratingy; ii) je dostatočne presvedčivý na to, aby zaistil dôveru trhu voči krytým dlhopisom, a súčasné umožnenie toho, aby finančné inštitúcie mali dostatočný čas na úpravu svojich príslušných podnikateľských modelov. Zníženie limitu nominálnej hodnoty nesplatenej emisie z 20 % na 10 %, uvedené v prílohe I odseku 2 písm. c) bodoch i) a ii) navrhovanej smernice možno vnímať v tomto smere ako pozitívny krok.

2.   Pozmeňujúce návrhy

V prípadoch, kde ECB odporúča zmenu a doplnenie navrhovanej smernice, sú v prílohe uvedené pozmeňujúce návrhy spolu s vysvetlením.

Vo Frankfurte nad Mohanom 6. augusta 2010

prezident ECB

Jean-Claude TRICHET


(1)  Ú. v. EÚ C 291, 1.12.2009, s. 1.

(2)  P7_TA-PROV (2010) 0274.

(3)  Ako sú vymedzené v článku 22 ods. 4 smernice 85/611/EHS z 20. decembra 1985 o koordinácii zákonov, iných právnych predpisov a správnych opatrení týkajúcich sa podnikov kolektívneho investovania do prevoditeľných cenných papierov (PKIPCP) Ú. v. ES L 375, 31.12.1985, s. 3.

(4)  Pozri prílohu VI bod 68 ods. 3 smernice Európskeho parlamentu a Rady 2006/48/ES zo 14. júna 2006 o začatí a vykonávaní činností úverových inštitúcií (prepracované znenie) Ú. v. EÚ L 177, 30.6.2006, s. 1.

(5)  Ú. v. ES L 310, 11.12.2000, s. 1.


PRÍLOHA

Pozmeňujúce návrhy

Text, ktorý navrhuje Európsky parlament

Zmeny a doplnenia, ktoré navrhuje ECB (1)

Zmena a doplnenie

Príloha VI bod 68 ii)

„(ii)

tretí odsek sa nahrádza takto:

‚Limit vo výške 10 % pre podiely v prvom rade emitované francúzskymi fondmi Fonds Communs de Créances alebo rovnocennými subjektami zaoberajúcimi sa sekuritizáciou, ako sa uvádza v písmenách d) a e), sa neuplatňuje do 31. decembra 2013 za predpokladu, že: (i) originátorom sekuritizovaných expozícií nehnuteľnostiam určeným na bývanie alebo na podnikanie je člen tej istej konsolidovanej skupiny ako vydavateľ krytých dlhopisov, alebo subjekt pridružený k rovnakému ústrednému orgánu ako vydavateľ krytých dlhopisov (členstvo alebo pridruženie v rovnakej skupine sa určuje v rovnakom čase, ako sa z nadradených podielov vytvorí kolaterál krytých dlhopisov); ii) člen rovnakej konsolidovanej skupiny ako vydavateľ krytých dlhopisov alebo subjekt pridružený k tomu istému centrálnemu orgánu ako vydavateľ krytých dlhopisov si ponecháva celú tranžu prvej straty podporujúcu tieto podiely v prvom rade. Pred uplynutím tohto obdobia a najneskôr do 31. decembra 2012 Komisia preskúma vhodnosť tejto delegácie a prípadne vhodnosť rozšírenia podobného zaobchádzania na akúkoľvek inú formu krytého dlhopisu. V kontexte tohto preskúmania môže Komisia v prípade potreby prijať delegované akty v súlade s právomocou stanovenou v článku 151a s cieľom predĺžiť toto obdobie alebo zabezpečiť trvalý charakter tohto delegovania alebo ho predĺžiť na iné formy krytých dlhopisov.‘ “

„(ii)

tretí odsek sa nahrádza takto:

‚Limit vo výške 10 % pre podiely v prvom rade emitované francúzskymi fondmi Fonds Communs de Créances alebo rovnocennými subjektami zaoberajúcimi sa sekuritizáciou, ako sa uvádza v písmenách d) a e), sa neuplatňuje do 31. decembra 2013 za predpokladu, že: i) hodnotenie úverovej bonity týchto podielov v prvom rade nominovanou ECAI dosahuje úroveň najvyššej kategórie hodnotenia úverovej bonity ECAI vo vzťahu ku krytým dlhopisom; ii) originátorom sekuritizovaných expozícií nehnuteľnostiam určeným na bývanie alebo na podnikanie je člen tej istej konsolidovanej skupiny ako vydavateľ krytých dlhopisov, alebo subjekt pridružený k rovnakému ústrednému orgánu ako vydavateľ krytých dlhopisov (členstvo alebo pridruženie v rovnakej skupine sa určuje v rovnakom čase, ako sa z nadradených podielov vytvorí kolaterál krytých dlhopisov); iii) člen rovnakej konsolidovanej skupiny ako vydavateľ krytých dlhopisov alebo subjekt pridružený k tomu istému centrálnemu orgánu ako vydavateľ krytých dlhopisov si ponecháva celú tranžu prvej straty podporujúcu tieto podiely v prvom rade. .‘ “

Odôvodnenie

Z dôvodov uvedených v tomto stanovisku má ECB určité obavy v súvislosti s odstránením požiadavky, aby mali podiely v prvom rade najvyššie hodnotenie úverovej bonity nominovanou externou inštitúciou hodnotiacou úverovú bonitu (ECAI), lebo by tým mohlo dôjsť k ďalšiemu narušeniu dôveryhodnosti a transparentnosti trhu s krytými dlhopismi. Z tohto dôvodu ECB navrhuje opätovné vloženie tejto požiadavky. V každom prípade by v blízkej budúcnosti malo byť cieľom odstránenie výnimky a vytvorenie pevne stanoveného súboru kritérií pre zaradenie aktív do krycej skupiny krytých dlhopisov, ktorý: (i) sa nespolieha na externé ratingy, (ii) je dostatočne presvedčivý na to, aby zaistil dôveru trhu voči krytým dlhopisom. Preto by sa mal odstrániť akýkoľvek odkaz na možné predĺženie obdobia, počas ktorého sa uplatňuje výnimka (na neurčito).

ECB si uvedomuje, že sa v prílohe VI bode 68 i) vyžaduje, aby sa podiely v prvom rade, ktoré sa používajú ako zábezpeka, kvalifikovali do 1. stupňa kreditnej kvality. Nemá to však vplyv na obavu z odstránia požiadavky, aby mali podiely v prvom rade najvyššie hodnotenie úverovej bonity nominovanou ECAI. Je to tým, že požiadavka 1. stupňa kreditnej kvality sa uplatňuje len vo vzťahu k limitu 10 % nominálnej hodnoty nesplatenej emisie, ktorý sa uplatňuje, ak nedochádza k výnimke. V tomto ohľade sa poukazuje na skutočnosť, že stupne kreditnej kvality od 1 do 6 majú určiť príslušné orgány v súlade s článkom 82 smernice 2006/48/ES, čo naznačuje určitú mieru voľnej úvahy vo vzťahu ku kreditnej kvalite. ECB však chápe pojem „najvyššia kategória hodnotenia úverovej bonity“ v užšom vymedzení.

Podľa navrhovanej smernice vo verzii prijatej Európskym parlamentom sa výnimka môže uplatniť pod dvomi podmienkami: Prvou podmienkou je, aby pôvodca sekuritizovaných expozícií nehnuteľnostiam určeným na bývanie alebo na podnikanie patril do tej istej skupiny ako emitent krytých dlhopisov. Podľa názoru ECB môže byť overovanie tejto požiadavky v praxi náročné. Druhou požiadavkou je, aby si člen tej istej skupiny ponechal celú tranžu prvej straty podporujúcu tieto podiely v prvom rade. Hoci je tranža prvej straty ponechaná v rámci skupiny, podľa názoru ECB môžu subjekty túto požiadavku poľahky obísť s použitím stratégií zaistenia. Z týchto dôvodov ECB nepovažuje tieto podmienky samé o sebe za dostatočné záruky, ktoré by zaistili zahrnutie týchto aktív do krycej skupiny krytých dlhopisov. ECB však uznáva, že požiadavky poskytujú držiteľom dlhopisov určitý stupeň ochrany, najmä ak budú sprevádzané opätovným vložením odkazu na najvyššiu kreditnú kvalitu vyžadovanú pre podiely v prvom rade.


(1)  Tučným písmom sa označuje nový text, ktorý ECB navrhuje vložiť. Preškrtnutým písmom sa označuje text, ktorý ECB navrhuje vypustiť.


Začiatok