EUR-Lex Piekļuve Eiropas Savienības tiesību aktiem

Atpakaļ uz EUR-Lex sākumlapu

Šis dokuments ir izvilkums no tīmekļa vietnes EUR-Lex.

Dokuments 52010AB0082

Eiropas Centrālās bankas atzinums ( 2010. gada 19. novembris ) par priekšlikumu Eiropas Parlamenta un Padomes regulai, ar ko groza Regulu (EK) Nr. 1060/2009 par kredītreitingu aģentūrām (CON/2010/82)

OV C 337, 14.12.2010., 1./9. lpp. (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

14.12.2010   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 337/1


EIROPAS CENTRĀLĀS BANKAS ATZINUMS

(2010. gada 19. novembris)

par priekšlikumu Eiropas Parlamenta un Padomes regulai, ar ko groza Regulu (EK) Nr. 1060/2009 par kredītreitingu aģentūrām

(CON/2010/82)

2010/C 337/01

Ievads un tiesiskais pamats

Eiropas Centrālā banka (ECB) 2010. gada 26. jūlijā saņēma Eiropas Savienības Padomes lūgumu sniegt atzinumu par priekšlikumu regulai par grozījumiem Regulā (EK) Nr. 1060/2009 par kredītreitingu aģentūrām (1) (turpmāk – “ierosinātā regula”).

ECB kompetence sniegt atzinumu balstās Līguma par Eiropas Savienības darbību 127. panta 4. punktā un 282. panta 5. punktā, jo ierosinātā regula satur noteikumus, kas skar Eiropas Centrālo banku sistēmas (ECBS) uzdevumu sniegt palīdzību tādas politikas sekmīgā īstenošanā, kas attiecas uz finanšu sistēmas stabilitāti, kā noteikts Līguma 127. panta 5. punktā. ECB Padome šo atzinumu ir pieņēmusi saskaņā ar Eiropas Centrālās bankas Reglamenta 17.5. panta pirmo teikumu.

Vispārīgi apsvērumi

1.

ECB pamatā atzinīgi novērtē ar ierosināto regulu ieviestos pasākumus kredītreitinga aģentūru (KRA) regulējuma nostiprināšanai, jo īpaši, lai: a) Eiropas Vērtspapīru un tirgu iestādei (EVTI) piešķirtu plašas pilnvaras attiecībā uz KRA reģistrāciju un uzraudzību; un b) ieviestu labāku caurredzamību un ciešāku konkurenci strukturētu finanšu instrumentu reitingu tirgū. ECB atzinīgi vērtē to, ka Regulā (EK) Nr. 1060/2009 (2) iekļauti vairāki apsvērumi, kas iepriekš pausti: a) Eurosistēmas viedoklī publiskās apspriešanas ietvaros par Komisijas direktīvas/regulas projektu par kredītreitinga aģentūrām (3); un b) ECB 2009. gada 21. aprīļa Atzinumā CON/2009/38 par priekšlikumu Eiropas Parlamenta un Padomes regulai par kredītreitinga aģentūrām (4).

2.

Kā atzīmēts Eurosistēmas 2008. gada viedoklī (5), no koordinācijas un vienlīdzīgu konkurences apstākļu nodrošināšanas viedokļa vienas iestādes veiktai KRA uzraudzībai dodama priekšroka salīdzinājumā ar izkaisītu uzraudzību. Šajā sakarā ECB atzinīgi novērtē vairāku ar KRA reģistrāciju un uzraudzību saistītu uzdevumu piešķiršanu EVTI. ECB saprot, ka regulējums saglabās nacionālo uzraudzības iestāžu tiesības atzīt KRA par ārējām kredītnovērtējuma iestādēm saskaņā ar 81. pantu Eiropas Parlamenta un Padomes 2006. gada 14. jūnija Direktīvā 2006/48/EK par kredītiestāžu darbības sākšanu un veikšanu (pārstrādāta versija) (6).

3.

ECB, ņemot vērā turpmāk tekstā paustos apsvērumus, pamatā atbalsta caurredzamības procedūras, kas izklāstītas Regulas (EK) Nr. 1060/2009 ierosinātajā jaunajā 8.a un 8.b pantā (7), kuri strukturētu finanšu instrumentu emitentiem liek arī noteiktām citām KRA nodrošināt piekļuvi informācijai, ko tie sniedz savām izraudzītajām KRA. Šādu informācijas atklāšanas prasību ieviešanas mērķis ir uzlabot strukturētu finanšu instrumentu reitingu procedūras kvalitāti un caurredzamību, un tā varētu arī veicināt konkurenci KRA starpā. Turklāt jaunās prasības zināmā mērā ir līdzīgas tām, ko ASV Vērtspapīru un biržas Komisija (Securities and Exchange Commission, SEC) piemēro kopš 2010. gada jūnija (8). ES un ASV regulējuma konverģence, kad tā iespējama, ir nozīmīgs elements vienlīdzīgu konkurences apstākļu nodrošināšanai.

Tomēr ECB vēlas norādīt uz dažām iespējamām problēmām saistībā ar jauno informācijas atklāšanas noteikumu īstenošanu. Pirmkārt, saskaņā ar ierosināto kārtību tiek sagaidīts, ka KRA, kas izraudzīta piešķirt kredītreitingu kādā konkrētā gadījumā, būs pakļauta pastiprinātai konkurencei no citu atbilstošu KRA (neizraudzīto KRA) puses. Īpaši tāpēc, ka neizraudzītām KRA var būt vieglāk piešķirt nepieprasītus kredītreitingus, jo tām tiks dota pieeja informācijai, ko emitents sniedz izraudzītajai KRA. Tomēr neizraudzītu KRA iekļūšanai tirgū var būt ievērojami šķēršļi, kas saistīti ar: a) likumos noteiktiem atbilstības kritērijiem, lai piekļūtu emitenta informācijai; un b) neoficiālām zināšanām, kas izraudzītajai KRA pieejamas tās ilgstošo attiecību ar emitentu dēļ. Pieredze attiecībā uz SEC ieviestajiem caurredzamības noteikumiem vēl nav viennozīmīgi apstiprinājusi, ka šādiem noteikumiem ir būtiska ietekme uz KRA darbību, jo īpaši, ka tie palielinātu nepieprasītu kredītreitingu skaitu. Otrkārt, vairāku kredītreitingu saņemšanas iespēja varētu ļaut emitentiem izvēlēties tiem labvēlīgāko (“izdevīgākā reitinga izvēle”), kas varētu izsaukt konkurenci KRA starpā vispievilcīgākā reitinga sniegšanai. Tas var negatīvi ietekmēt sniegto reitingu kvalitāti. Treškārt, jāizvērtē arī paša emitenta situācija, ņemot vērā: a) slogu, kas saistīts ar piekļuves informācijai sniegšanu neizraudzītām KRA; un b) aizsardzību pret iespējamu ļaunprātīgu tās informācijas izmantošanu, ko saņēmušas neizraudzītās KRA.

ECB saprot, ka caurredzamības prasības, kas izklāstītas ierosinātajā jaunajā 8.a pantā un 8.b pantā, saņēmušas plašu atbalstu ierosinātās regulas izstrādes laikā (9). Tādēļ ECB ierosina tikai dažus grozījumus (10). Tajā pašā laikā tā iesaka EVTI cieši uzraudzīt minēto jautājumu attīstību saistībā ar ierosinātās regulas īstenošanu, lai Komisija, ņemot vērā gūto pieredzi, varētu ierosināt attiecīgus pielāgojumus (11).

4.

Turklāt ECB uzskata, ka Komisija veiks tālāku darbu ar caurredzamības prasībām attiecībā uz kredītreitingu piešķiršanu, pamatojoties uz pieredzi, kas gūta ieviešot ierosinātas regulas noteikumus. Lai sasniegtu vēlamo efektu, caurredzamības prasībām jāpanāk līdzsvars starp emitentu, kas sniedz sensitīvu informāciju KRA, biznesa interesēm un centrālo banku, uzraudzības iestāžu un citu ieinteresēto personu vajadzības plašāk piekļūt informācijai, kas ļauj neatkarīgi novērtēt KRA darbību. Visi iepriekš minētie jautājumi ir īpaši svarīgi vērtspapīrošanas tirgū. Šajā sakarā Eurosistēma tās nodrošinājuma novērtējuma regulējuma ietvaros vēlas izvērtēt informāciju par katru kredītu atsevišķi, kas ļauj nepārtraukti novērtēt vērtspapīroto instrumentu riskus.

Īpaši apsvērumi

Reitinga piešķiršanas procesa paaugstināta caurredzamība

5.

Ierosināta regula prasa, lai katra izraudzītā KRA saviem konkurentiem iesniedz tās pašreiz vērtēto strukturēto finanšu instrumentu sarakstu kopā ar saikni uz tīmekļa vietni, kurā emitents glabā informāciju, ko izmanto gatavojoties kredītreitinga piešķiršanai. Neizraudzītās KRA var iegūt pieeju šai informācijai ar nosacījumu, ka: a) lūguma iesniegšanas laikā tām ir izveidotas sistēmas un organizatoriskā struktūra, lai aizsargātu šādas informācijas konfidencialitāti; un b) pēc tam, kad tās piekļuvušas informācijai, tās ik gadu piešķir reitingus vismaz 10% strukturēto finanšu instrumentu, par kuriem lūgta informācija (12). ECB iesaka ierosinātajā regulā precīzāk definēt, pirmkārt, kā EVTI pārbauda atbilstību šiem kritērijiem, otrkārt, aprēķinu metodi, ko piemēro, lai pārbaudītu atbilstību otrajam kritērijam (13), un, treškārt, situācijas, kurās otrā kritērija neievērošanas sekas varētu būt sankciju piemērošana (14).

6.

Turklāt ECB ir šādi ieteikumi attiecībā uz 3. punktā norādītajiem jautājumiem.

Pirmkārt, jāprasa KRA reizi sešos mēnešos sniegt EVTI pārskatu par kredītreitingu skaitu, ko tās piešķīrušas attiecīgajā periodā, to iedalot šādi: a) kredītreitingi, ko pieprasījis vērtētais uzņēmums vai saistītas trešās personas; un b) nepieprasīti kredītreitingi kopā ar datiem, kas norāda to nepieprasīto reitingu proporcionālo daļu, kuri bija augstāki, vienādi vai zemāki par attiecīgajiem kredītreitingiem, ko piešķīrušas attiecīgās izraudzītās KRA. Šādi pārskati jāiekļauj regulārajā informācijā, ko KRA sniedz EVTI (15).

Otrkārt, EVTI jāuzdod uzraudzīt ierosinātā jaunā 8.a panta un 8.b panta īstenošanu, lai konstatētu: a) šo noteikumu ietekmi uz piešķirto kredītreitingu, t. sk. nepieprasīto kredītreitingu, daudzumu un kvalitāti, b) iespējamo vajadzību grozīt neizraudzīto KRA atbilstības kritērijus, lai novērstu pārliekus ierobežojumus iekļūšanai tirgū; c) slogu emitentiem; un d) iespējamo vajadzību aizsargāt emitentus pret ļaunprātīgu tās informācijas izmantošanu, ko tie snieguši neizraudzītajām KRA. Uz EVTI ziņojumu jābalstās Komisijas veiktajam ierosinātā 8.a panta un 8.b panta novērtējumam noteiktu laiku pēc šo pantu stāšanās spēkā.

Informācijas sniegšana EVTI un Eurosistēmai

7.

ECB atzīmē, ka KRA tiks prasīts datus par to vēsturisko darbību sniegt EVTI nodibinātam centrālajam arhīvam (16). ECB iesaka to, ka šiem datiem jābūt salīdzināmā formātā un jāatbilst Savienības statistikas noteikumiem. Datu sadalījumā un glabāšanā pēc iespējas vairāk jāizmanto kopēji identifikatori un standarti (piem., izmantojot tādu standartizētu atsauces informāciju kā ISIN kodi).

8.

Turklāt, kā tika uzvērts Eurosistēmas 2008. gada viedoklī, jaunajiem KRA regulējuma noteikumiem jānodrošina pienācīgs uzraudzības iestāžu un Eurosistēmas sadarbības līmenis. Saistībā ar Eurosistēmas lomu finanšu stabilitātes nodrošināšanā Eurosistēmai ir liela interese par kredītreitinga jautājumiem. Turklāt Eurosistēmas līmenī jau pastāv sistēma KRA uzraudzībai monetārās politikas operāciju kontekstā (17). Tādēļ ECB atzinīgi novērtē Regulas (EK) Nr. 1060/2009 ierosinātajā jaunajā 27. pantā izklāstīto informācijas apmaiņas kārtību. Tomēr ECB iesaka šajā normā nepārprotami noteikt, ka ECBS un ECB, kā arī norādītās dalībvalstu iestādes var piekļūt informācijai, kas tām vajadzīga to uzdevumu izpildei.

Redakcionāli priekšlikumi

Attiecībā uz grozījumiem, kurus ECB iesaka veikt ierosinātajā regulā, konkrēti redakcionāli priekšlikumi kopā ar paskaidrojumiem ir izklāstīti pielikumā.

Frankfurtē pie Mainas, 2010. gada 19. novembrī

ECB prezidents

Jean-Claude TRICHET


(1)  COM(2010) 289 galīgā redakcija.

(2)  OV L 302, 17.11.2009., 1. lpp.

(3)  2008. gada septembris (turpmāk – “Eurosistēmas 2008. gada viedoklis”), pieejams ECB tīmekļa vietnē http://www.ecb.europa.eu

(4)  OV C 115, 20.5.2009., 1. lpp.

(5)  4. lpp.

(6)  OV L 177, 30.6.2006., 1. lpp.

(7)  Sk. ierosinātās regulas 1. panta 4. punktu.

(8)  Sk. amendment to Rule 17g-5 of Part 240 of the Securities Exchange Act 1934, SEC Release No 34-61050 (23 November 2009), Federal Register Vol. 74, No 232, p. 63832 (4 December 2009) (turpmāk “grozītie SEC noteikumi 240.17g-5”); pieejams SEC tīmekļa vietnē http://www.sec.gov Grozītie SEC noteikumi 240.17g-5 ASV emitentiem tiek piemēroti no 2010. gada 2. jūnija, un ārpus ASV emitentiem, kas ieceļ ASV kredītreitinga aģentūru, tiks piemēroti no 2010. gada 2. decembra; sk. arī SEC“Order of 19 May 2010 granting temporary conditional exemption for nationally recognized statistical rating organizations from the requirements of rule 17g-5 under the Securities Exchange Act of 1934 and request for comment”(Release No 34-62120), pieejams SEC tīmekļa vietnē.

(9)  Sal. ierosinātas regulas pašreizējo formulējumu ar Prezidentūras 2010. gada 7. oktobra kompromisa priekšlikumu, 2010/0160 (COD), 17. lpp.

(10)  Sk. komentārus 5. punktā.

(11)  Sk. komentārus 6. punktā.

(12)  Sk. Regulas (EK) Nr. 1060/2009 ierosinātā jaunā 8.a panta 2. punktu.

(13)  Sal. pašreizējo formulējumu ar (a)(3)(iii)(B)(1) sadaļu grozītajos SEC noteikumos 240.17g-5.

(14)  Sk. Regulas (EK) Nr. 1060/2009 ierosinātā jaunā 24. panta 1. punktu un 36.a panta 1. punktu kopā ar ierosināto Regulas (EK) Nr. 1060/2009 III pielikuma I sadaļas w) apakšpunktu.

(15)  Sk. Regulas (EK) Nr. 1060/2009 ierosināto jauno 11. panta 3. punktu kopā ar Regulas (EK) Nr. 1060/2009 I pielikuma II daļas E sadaļu.

(16)  SK. Regulas (EK) Nr. 1060/2009 ierosināto jauno 11. panta 2. punktu.

(17)  Sk. Eurosistēmas 2008. gada viedokļa 5. lpp., kā arī 6.3. sadaļu (“Eurosistēmas kredītnovērtējuma sistēma”) I pielikumā 2000. gada 31. augusta Pamatnostādnei ECB/2000/7 par Eurosistēmas monetārās politikas instrumentiem un procedūrām, OV L 310, 11.12.2000., 1. lpp.


PIELIKUMS

Redakcionāli priekšlikumi

Komisijas ierosinātais teksts

ECB ierosinātie grozījumi (1)

1. grozījums

Trešais pamatojums (jauns)

Teksta nav

ņemot vērā Eiropas Centrālās bankas atzinumu,”

Pamatojums

Tā kā ar ECB par ierosināto regulu ir jāapspriežas saskaņā ar Līguma 127. panta 4. punktu un 282. panta 5. punktu, ierosinātajā regulā ir jāiekļauj attiecīgs pamatojums, ņemot vērā Līguma 296. panta otro daļu, kura nosaka, ka tiesību aktos jāatsaucas arī uz Līgumos paredzētajiem atzinumiem.

2. grozījums

5. apsvērums, 11.a un 16.a apsvērums (jauni)

“(5)

Lai pastiprinātu konkurenci starp kredītreitingu aģentūrām, palīdzētu izvairīties no iespējamiem interešu konfliktiem, kuru iemesls ir modelis “emitents maksā” un kas ir īpaši izteikti saistībā ar strukturētu finanšu instrumentu reitingu, un uzlabotu strukturētu finanšu instrumentu reitingu pārredzamību un kvalitāti, reģistrētām vai sertificētām kredītreitingu aģentūrām ir jābūt tiesīgām piekļūt to strukturēto finanšu instrumentu sarakstam, kuru reitingu nosaka to konkurenti. Emitentam vai saistītai trešai personai ir jānodrošina informācija attiecībā uz šo reitingu, lai būtu iespējams izsniegt nepieprasītus konkurējošus reitingus par strukturētiem finanšu instrumentiem. Šādu nepieprasītu reitingu izsniegšanai jāveicina vairāk nekā viena reitinga izmantošana par vienu strukturētu finanšu instrumentu. Piekļuve tīmekļa vietnēm jāpiešķir tikai tad, ja kredītreitingu aģentūra spēj nodrošināt pieprasītās informācijas konfidencialitāti.”

“(5)

Reitingu piešķiršanu strukturētiem finanšu instrumentiem īpaši var ietekmēt interešu konflikti, kas saistīti ar modeli“emitents maksā”,. Lai risinātu šo problēmu, jānostiprina konkurence kredītreitinga aģentūru starpā, rosinot iniciatīvu izmantot vairākus kredītreitingus, un tādējādi uzlabojot reitingu piešķiršanas procesa pārredzamību un kvalitāti,. Tādēļ reģistrētām vai sertificētām kredītreitingu aģentūrām ir jābūt tiesīgām piekļūt to strukturēto finanšu instrumentu sarakstam, kuru reitingu nosaka to konkurenti. Emitentam vai saistītai trešai personai ir jānodrošina informācija attiecībā uz šo reitingu, lai būtu iespējams izsniegt nepieprasītus konkurējošus reitingus par strukturētiem finanšu instrumentiem. Piekļuve tīmekļa vietnēm jāpiešķir tikai tad, ja kredītreitingu aģentūra spēj nodrošināt pieprasītās informācijas konfidencialitāti. EVTI jāuzdod uzraudzīt šo pārredzamības noteikumus īstenošanu un sniegt ziņojumu, kurā izvērtēta to praktiskā ietekme uz kredītreitingu piešķiršanu un vajadzība veikt pielāgojumus.

(11.a)

Lai nodrošinātu efektīvu EVTI uzraudzību, kredītreitinga aģentūrām EVTI nodibinātā centrālajā arhīvā jāiesniedz informācija par to vēsturisko darbību. Tai jābūt formātā, kas atbilst Savienības statistikas noteikumiem un veicina dažādu kredītreitinga aģentūru sniegto vēsturisko datu tieši salīdzināšanu. Turklāt, lai nodrošinātu nepieprasītu kredītreitingu piešķiršanas prakses pienācīgu funkcionēšanu, kredītreitinga aģentūru EVTI regulāri sniegtajā informācijā jāiekļauj dati par šādu reitingu piešķiršanu.

(16.a)

Kompetentajām uzraudzības iestādēm, dalībvalstu centrālajām bankām, Eiropas Centrālo banku sistēmai un Eiropas Centrālajai bankai to monetārās politikas iestāžu statusā, Eiropas Sistēmisko risku kolēģijai un, attiecīgos gadījumos, citām dalībvalstu iestādēm, kas atbild par maksājumu un norēķinu sistēmu pārraudzību, jābūt iespējai piekļūt informācijai, ko EVTI saņēmusi no kredītreitinga aģentūrām un kas ir vajadzīga to uzdevumu izpildei.

Pamatojums

Sk. atzinuma 5. līdz 8. punktu. Šie grozījumi ir saistīti ar 3. līdz 7. grozījumu.

3. grozījums

Ierosinātās regulas 1. panta 4. punkts

“4.   Iekļauj šādu 8.a un 8.b pantu:

8.a pants

Informācija par strukturētiem finanšu instrumentiem

2.

Ja citas atbilstīgi šai regulai reģistrētas vai sertificētas kredītreitingu aģentūras pieprasa piekļuvi 1. punktā minētajai informācijai, tām nekavējoties nodrošina piekļuvi informācijai, ja tās atbilst visiem šādiem nosacījumiem:

a)

tām ir izveidotas sistēmas un organizatoriskā struktūra, kas nodrošina šīs informācijas konfidencialitāti;

b)

tās ik gadu izsniedz reitingus par vismaz 10 % strukturēto finanšu instrumentu, attiecībā uz kuriem tās pieprasa piekļuvi 1. punktā minētajai informācijai.

…” ”

“4.   Iekļauj šādu 8.a, 8.b un 8.c pantu:

8.a pants

Informācija par strukturētiem finanšu instrumentiem

2.

Ja citas atbilstīgi šai regulai reģistrētas vai sertificētas kredītreitingu aģentūras pieprasa piekļuvi 1. punktā minētajai informācijai, tām nekavējoties nodrošina piekļuvi informācijai, ja tās tām piešķirta 2.b punktā minētā atļauja:

2.a

Kredītreitingu aģentūra, kas saskaņā ar 2. punktu viena kalendārā gada laikā piekļūst 1. punktā minētajai informācijai attiecībā uz vairāk kā 10 strukturētajiem finanšu instrumentiem, tā paša kalendārā gada laikā piešķir kredītreitingus vismaz 10 % strukturēto finanšu instrumentu attiecībā uz kuriem tā piekļuva informācijai.

2.b

EVTI katru gadu pārbauda, vai kredītreitingu aģentūras, kas reģistrētas vai sertificētas saskaņā ar šo regulu, ievēro šādus nosacījumus:

a)

tām ir sistēmas un organizatoriskā struktūra, lai nodrošinātu 1. punktā minētās informācijas konfidencialitāti; un

b)

tās iepriekšējā kalendāra gadā izpildījušas 2.a punktā noteikto pienākumu.

Ja pārbaudes rezultāts ir pozitīvs, EVTI izsniedz atļauju, kas dod tiesības piekļūt 1. punktā minētajai informācijai un kas ir derīga 12 mēnešus.

8.c pants

Pārskatīšana

1.

EVTI līdz 2012. gada 1. aprīlim sastāda ziņojumu, kurā novērtēta pieredze, kas gūta saistībā ar 8.a un 8.b panta piemērošanu. Ziņojumā īpaši novērtēti šādi jautājumi: a) šo pantu ietekme uz piešķirto kredītreitingu, t. sk. nepieprasīto kredītreitingu, daudzumu un kvalitāti, b) iespējamā vajadzība grozīt 8.a panta 2. punktā noteiktos atbilstības nosacījumus, lai novērstu pārliekus ierobežojumus iekļūšanai tirgū; c) 8.a panta 1. punkta slogu emitentiem; un d) vajadzību aizsargāt emitentus pret ļaunprātīgu tās informācijas izmantošanu, ko tie snieguši kredītreitingu aģentūrām, kas nav to izraudzītā kredītreitingu aģentūra.

2.

Pēc tam, kad EVTI iesniegusi 1. punktā minēto ziņojumu, Komisija vajadzības gadījumā sniedz priekšlikumus grozīt 8.a un 8.b pantu.” ”

Pamatojums

Sk. atzinuma 5. līdz 6. punktu.

4. grozījums

Ierosinātās regulas 1. panta 7. punkts

“7.   Regulas 11. panta 2. un 3. punktu aizstāj ar šādiem punktiem:

“2.   Kredītreitingu aģentūra EVTI izveidotajā centrālajā repozitorijā dara pieejamu informāciju par savas iepriekšējās darbības datiem, tostarp informāciju par to, cik bieži reitingi ir mainīti, un informāciju par iepriekš izsniegtiem kredītreitingiem un to izmaiņām. Informāciju minētajam repozitorijam kredītreitingu aģentūra sniedz standartizētā veidā, kā to noteikusi EVTI. EVTI dara šo informāciju publiski pieejamu un katru gadu publicē kopsavilkumu par būtiskākajām novērotajām tendencēm.

….” ”

“7.   Regulas 11. panta 2. un 3. punktu aizstāj ar šādiem punktiem:

“2.   Kredītreitingu aģentūra EVTI izveidotajā centrālajā repozitorijā dara pieejamu informāciju par savas iepriekšējās darbības datiem, tostarp informāciju par to, cik bieži reitingi ir mainīti, un informāciju par iepriekš izsniegtiem kredītreitingiem un to izmaiņām. Informāciju minētajam repozitorijam kredītreitingu aģentūra sniedz standartizētā veidā, kā to noteikusi EVTI, un formātā, kas atbilst Savienības statistikas noteikumiem un veicina dažādu kredītreitinga aģentūru sniegto vēsturisko datu tieši salīdzināšanu. EVTI dara šo informāciju publiski pieejamu un katru gadu publicē kopsavilkumu par būtiskākajām novērotajām tendencēm.

…” ”

Pamatojums

Sk. šī atzinuma 7. punktu.

5. grozījums

Ierosinātās regulas 1. panta 17. punkts

“17.   Regulas 26. un 27. pantu aizstāj ar šādiem pantiem:

“…

27. pants

Informācijas apmaiņa

2.

EVTI var kompetentajām iestādēm, kas ir atbildīgas par 4. panta 1. punktā minēto uzņēmumu uzraudzību, centrālajām bankām, Eiropas Centrālo banku sistēmai un Eiropas Centrālajai bankai kā monetārām iestādēm, Eiropas Sistēmisko risku kolēģijai un attiecīgā gadījumā citām valsts iestādēm, kas atbildīgas par maksājumu un norēķinu sistēmu pārzināšanu, nosūtīt konfidenciālu informāciju, kas paredzēta to uzdevumu izpildei. Līdzīgi šīm iestādēm vai struktūrām neliedz paziņot EVTI informāciju, kas EVTI var būt nepieciešama, lai tā veiktu savus pienākumus saskaņā ar šo regulu.” ”

“17.   Regulas 26. un 27. pantu aizstāj ar šādiem pantiem:

“…

27. pants

Informācijas apmaiņa

2.

EVTI kompetentajām iestādēm, kas ir atbildīgas par 4. panta 1. punktā minēto uzņēmumu uzraudzību, dalībvalstu centrālajām bankām, Eiropas Centrālo banku sistēmai un Eiropas Centrālajai bankai kā monetārām iestādēm, Eiropas Sistēmisko risku kolēģijai un attiecīgā gadījumā citām dalībvalstu iestādēm, kas atbildīgas par maksājumu un norēķinu sistēmu pārzināšanu, nosūta konfidenciālu informāciju, kas paredzēta to uzdevumu izpildei. Līdzīgi šīm iestādēm vai struktūrām neliedz paziņot EVTI informāciju, kas EVTI var būt nepieciešama, lai tā veiktu savus pienākumus saskaņā ar šo regulu.” ”

Pamatojums

Sk. šī atzinuma 8. punktu.

6. grozījums

Ierosinātās regulas I pielikuma 3. punkts (jauns)

Teksta nav

“3.

Pielikuma E iedaļas II daļas 1. punktu aizstāj ar šādu punktu:

“1.

katrus sešus mēnešus:

a)

datus par reitinga kategoriju vēsturiskajiem defolta līmeņiem, nošķirot pēc emitentu galvenajām ģeogrāfiskajām zonām un pēc tā, vai šo kategoriju defolta līmeņi mainījušies laika gaitā; un

b)

datus par piešķirto kredītreitingu skaitu attiecīgajā pārskata periodā, kas sadalīti, lai parādītu: i) kredītreitingus, ko pieprasījis vērtētais uzņēmums vai saistītas trešās personas; un ii) nepieprasīti kredītreitingus kopā ar datiem, kas norāda to nepieprasīto reitingu proporcionālo daļu, kuri bija augstāki, vienādi vai zemāki par attiecīgajiem kredītreitingiem, ko piešķīrusi vērtētā uzņēmuma vai saistītu trešo personu izraudzītā kredītreitingu aģentūra.”

…”

Pamatojums

Sk. šī atzinuma 6. punktu.

7. grozījums

Ierosinātās regulas II pielikums

“Regulai (EK) Nr. 1060/2009 pievieno šādu III pielikumu:

SANKCIJAS

Pārkāpumi

I.   Pārkāpumi, kas saistīti ar interešu konfliktiem, organizatoriskām vai darbības prasībām

w)

Kredītreitingu aģentūra pārkāpj 8.a panta 2. punkta b) apakšpunktu, ja tā ik gadu neizsniedz reitingus par vismaz 10 % no strukturētajiem finanšu instrumentiem, attiecībā uz kuriem tā pieprasījusi piekļuvi emitenta vai saistītas trešās personas nodrošinātai informācijai tīmekļa vietnē.

…” ”

“Regulai (EK) Nr. 1060/2009 pievieno šādu III pielikumu:

SANKCIJAS

Pārkāpumi

I.   Pārkāpumi, kas saistīti ar interešu konfliktiem, organizatoriskām vai darbības prasībām

w)

Kredītreitingu aģentūra pārkāpj 8.a panta 2.a punktu, ja kalendārā gada laikā tā saskaņā ar 8.a panta 2. punktu piekļuva informācijai tīmekļa vietnē vai vietnēs par vairāk kā 10 strukturētajiem finanšu instrumentiem, bet nepiešķīra kredītreitingus par vismaz 10 % no strukturētajiem finanšu instrumentiem, attiecībā uz kuriem tā piekļuva šādai informācijai .

…” ”

Pamatojums

Sk. šī atzinuma 5. punktu.


(1)  Teksts treknrakstā ir tā daļa, kuru ECB ierosina iekļaut kā jaunu tekstu. Nosvītrotais teksts ir tā daļa, kuru ECB ierosina svītrot.


Augša