EUR-Lex Pristup zakonodavstvu Europske unije

Natrag na početnu stranicu EUR-Lex-a

Ovaj je dokument isječak s web-mjesta EUR-Lex

Dokument 32006O0010

2006/549/EZ: Smjernica Europske središnje banke od 24. srpnja 2006. o zamjeni novčanica nakon neopozivog utvrđivanja deviznih tečajeva u vezi s uvođenjem eura (ESB/2006/10)

SL L 215, 5.8.2006., str. 44–46 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
SL L 118M, 8.5.2007., str. 1061–1063 (MT)
Posebno izdanje na bugarskom jeziku: Poglavlje 10 Svezak 007 Str. 281 - 283
Posebno izdanje na rumunjskom jeziku: Poglavlje 10 Svezak 007 Str. 281 - 283
Posebno izdanje na hrvatskom jeziku: Poglavlje 10 Svezak 007 Str. 29 - 31

Pravni status dokumenta Na snazi

ELI: http://data.europa.eu/eli/guideline/2006/549/oj

10/Sv. 7

HR

Službeni list Europske unije

29


32006O0010


L 215/44

SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE


SMJERNICA EUROPSKE SREDIŠNJE BANKE

od 24. srpnja 2006.

o zamjeni novčanica nakon neopozivog utvrđivanja deviznih tečajeva u vezi s uvođenjem eura

(ESB/2006/10)

(2006/549/EZ)

UPRAVNO VIJEĆE EUROPSKE SREDIŠNJE BANKE,

uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske zajednice, a posebno njegov članak 106. stavak 1.,

uzimajući u obzir Statut Europskog sustava središnjih banaka i Europske središnje banke, a posebno njegov članak 52.,

budući da:

(1)

Članak 52. Statuta zahtijeva od Upravnog vijeća poduzimanje mjera potrebnih da bi se osiguralo da nacionalne središnje banke država članica sudionica zamjenjuju novčanice nominirane u valutama s neopozivo utvrđenim deviznim tečajevima po njihovim odgovarajućim nominalnim vrijednostima. Te mjere uključuju zamjenu novčanica nove države članice sudionice: (a) za euronovčanice i eurokovanice; ili (b) za knjiženje sredstava u korist računa. Nasuprot tome, kada nova država članica sudionica ima prijelazno razdoblje, tada će umjesto navedenoga tijekom toga razdoblja ove mjere uključivati zamjenu novčanica: (a) za nacionalnu valutu te nove države članice sudionice; ili (b) za knjiženje sredstava u korist računa.

(2)

Uredba Vijeća (EZ) br. 974/98 od 3. svibnja 1998. o uvođenju eura (1) predviđa za države članice koje usvajaju euro različite moguće režime prelaska na gotovinu eura. Ova Smjernica osigurava da se zamjena novčanica novih država članica sudionica može odvijati bez obzira na izabrani nacionalni režim prelaska na gotovinu eura.

(3)

Određene kategorije novčanica, odnosno jako okrnjene novčanice i novčanice koje su označene kao dio nacionalnih sustava označivanja s ciljem omogućavanja i zaštite povlačenja nacionalnih novčanica, općenito ne ispunjavaju uvjete za zamjenu te se stoga isključuju iz zamjene prema ovoj Smjernici.

(4)

U slučaju da nova država članica sudionica ima prijelazno razdoblje, tada je trajanje postupaka prema ovoj Smjernici u toj državi članici dulje s obzirom na to da se uračunava to razdoblje, iako takvo prijelazno razdoblje ne bi trebalo produljiti razdoblje zamjene novčanica ostalih novih država članica sudionica,

DONIJELO JE OVU SMJERNICU:

Članak 1.

Definicije

Za potrebe ove Smjernice:

„država članica sudionica” znači država članica koja je usvojila euro,

„nova država članica sudionica” znači država članica sudionica koja je usvojila euro, ali u kojoj euronovčanice i eurokovanice nisu jedino zakonsko sredstvo plaćanja,

„datum prihvaćanja eura” znači datum na koji stupa na snagu stavljanje izvan snage odstupanja određene države članice u skladu s člankom 122. stavkom 2. Ugovora,

„razdoblje optjecaja dviju valuta” znači razdoblje između datuma prelaska na gotovinu eura u određenoj novoj državi članici sudionici i posljednjeg datuma na koji se nacionalna valuta te nove države članice sudionice može upotrebljavati kao zakonsko sredstvo plaćanja usporedno s eurom,

„datum prelaska na gotovinu eura” znači datum na koji euronovčanice i eurokovanice stječu status zakonskog sredstva plaćanja u određenoj novoj državi članici sudionici,

„nacionalna valuta” znači novčanice i kovanice nove države članice sudionice koje je nadležno tijelo u toj državi članici izdalo prije datuma usvajanja eura,

„novčanice nove države članice sudionice” znači novčanice koje je izdao NSB nove države članice sudionice, a koje su bile zakonsko sredstvo plaćanja na dan prije datuma usvajanja eura te su predočene nekom drugom NSB-u odnosno njegovu imenovanom zastupniku radi zamjene,

„prijelazno razdoblje” znači razdoblje od najviše tri godine koje započinje u 00:00 sati (po lokalnom vremenu) na datum usvajanja eura i završava u 00:00 sati (po lokalnom vremenu) na datum prelaska na gotovinu eura,

„NSB Eurosustava” znači NSB države članice sudionice (uključujući NSB nove države članice sudionice),

„nominalna vrijednost” znači vrijednost proizašla iz stopa konverzije koje je Vijeće EU donijelo prema članku 123. stavku 4. Ugovora, bez razlike između kupovnih i prodajnih tečajeva,

„označivanje” znači identifikacija novčanica jedinstvenim i specifičnim simbolom, primjerice rupama izbušenima bušilicom, kao dio nacionalnog sustava označivanja s ciljem omogućavanja i zaštite povlačenja novčanica nove države članice sudionice koje je nadležno tijelo u toj državi članici izdalo prije datuma usvajanja eura.

Članak 2.

Obveza zamjene po nominalnoj vrijednosti

1.   Nacionalne središnje banke Eurosustava osiguravaju na barem jednoj lokaciji na državnom području, same ili preko svojih imenovanih zastupnika, da se novčanice nove države članice sudionice mogu: i. zamijeniti za euronovčanice i eurokovanice; ili ii. na zahtjev, uknjižiti u korist računa kod institucije koja provodi zamjenu, ako ja ta mogućnost predviđena nacionalnim zakonodavstvom države članice u kojoj se odvija zamjena. U oba slučaja zamjena se izvršava po odgovarajućoj nominalnoj vrijednosti.

2.   Ako u novoj državi članici sudionici postoji prijelazno razdoblje, odredbe stavka 1. primjenjuju se tijekom toga razdoblja na NSB te nove države članice sudionice, osim što se prema podstavku i. radi o zamjeni za nacionalnu valutu te države članice, a ne za euronovčanice i eurokovanice.

3.   Nacionalne središnje banke Eurosustava mogu ograničiti broj i/ili ukupnu vrijednost novčanica novih država članica sudionica koje su spremne prihvatiti od određene strane:

i.

za određenu transakciju; ili

ii.

na neki dan,

na iznos od 500 eura do 2 500 eura, s time da razina iznosa ovisi o nacionalnoj praksi.

4.   Nacionalne središnje banke Eurosustava odgovorne su za repatrijaciju novčanica nove države članice sudionice koje zamjenjuju u skladu s ovom Smjernicom NSB-u države članice u kojoj su dotične novčanice izdane.

Članak 3.

Novčanice koje ne ispunjavaju uvjete za zamjenu

Jako okrnjene novčanice nove države članice sudionice ne ispunjavaju uvjete za zamjenu prema ovoj Smjernici. Posebno, nijedna novčanica ne ispunjava uvjete za zamjenu ako se sastoji od više od dva spojena dijela iste novčanice ili je oštećena uređajem protiv krađa. Osim toga, uvjete za zamjenu ne ispunjava ni novčanica koja je bila označena ili je oštećena na način koji onemogućava provjeru prisutnosti oznake.

Članak 4.

Trajanje postupaka prema ovoj Smjernici

1.   U vezi s novčanicama nove države članice sudionice koje ispunjavaju uvjete za zamjenu primjenjuju se uvjeti utvrđeni u člancima 2. i 3.:

(a)

od datuma usvajanja eura u toj novoj državi članici sudionici;

(b)

dok se ne zamijene sve takve novčanice predočene za zamjenu prije isteka razdoblja od dva mjeseca od datuma prelaska na gotovinu eura u toj novoj državi članici sudionici.

2.   Ako određena nova država članica sudionica ima razdoblje optjecaja dviju valuta koje je dulje od dva mjeseca, tada je razdoblje navedeno u stavku 1. točki (b) najdulje razdoblje optjecaja dviju valuta svih novih država članica sudionica koje imaju isti datum usvajanja eura kao i određena nova država članica sudionica.

3.   Trajanje postupaka prema ovoj Smjernici jednako je za sve nove države članice sudionice koje imaju isti datum usvajanja eura. Ono odgovara najduljem trajanju proizašlom iz primjene stavaka 1. i 2. Postojanje prijelaznog razdoblja u određenoj novoj državi članici sudionici ne produljuje razdoblje zamjene novčanica ostalih novih država članica sudionica.

Članak 5.

Stupanje na snagu

Ova Smjernica stupa na snagu sljedećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Članak 6.

Adresati

Ova je Smjernica upućena nacionalnim središnjim bankama država članica sudionica.

Sastavljeno u Frankfurtu na Majni 24. srpnja 2006.

Za Upravno vijeće ESB-a

Predsjednik ESB-a

Jean-Claude TRICHET


(1)  SL L 139, 11.5.1998., str. 1. Uredba kako je zadnji put izmijenjena Uredbom (EZ) br. 2169/2005 (SL L 346, 29.12.2005., str. 1.).


Vrh