EUR-Lex Pristup zakonodavstvu Europske unije

Natrag na početnu stranicu EUR-Lex-a

Ovaj je dokument isječak s web-mjesta EUR-Lex

Dokument 32016D0040

Odluka (EU) 2017/933 Europske središnje banke оd 16. studenoga 2016. o općem okviru za prenošenje ovlasti za donošenje odluka za pravne instrumente povezane s nadzornim zadaćama (ESB/2016/40)

SL L 141, 1.6.2017., str. 14–17 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Pravni status dokumenta Na snazi

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2017/933/oj

1.6.2017   

HR

Službeni list Europske unije

L 141/14


ODLUKA (EU) 2017/933 EUROPSKE SREDIŠNJE BANKE

оd 16. studenoga 2016.

o općem okviru za prenošenje ovlasti za donošenje odluka za pravne instrumente povezane s nadzornim zadaćama (ESB/2016/40)

UPRAVNO VIJEĆE EUROPSKE SREDIŠNJE BANKE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Statut Europskog sustava središnjih banaka i Europske središnje banke, a posebno njegov članak 12. stavak 3.,

budući da:

(1)

Dodjela nadzornih zadaća Europskoj središnjoj banci (ESB) Uredbom Vijeća (EU) br. 1024/2013 (1) predstavlja izazov za djelotvornost i učinkovitost postupka donošenja odluka ESB-a s obzirom na velik broj odluka potrebnih u vezi s ESB-ovim zadaćama nadzora banaka.

(2)

U skladu s člankom 13. stavkom 2. Ugovora o Europskoj uniji, sve institucije Unije moraju djelovati u granicama ovlasti koje su im dodijeljene Ugovorima i u skladu s tamo određenim postupcima, uvjetima i ciljevima. Članak 9. stavak 3. Statuta Europskog sustava središnjih banaka i Europske središnje banke (dalje u tekstu: „Statut ESSB-a”) propisuje da ESB ima dva tijela nadležna za donošenje odluka, a to su Upravno vijeće i Izvršni odbor.

(3)

Članak 11. stavak 6. Statuta ESSB-a utvrđuje odgovornost Izvršnog odbora za tekuće poslovanje ESB-a. S tim u vezi, članak 10. stavak 1. i 2. Poslovnika Europske središnje banke (dalje u tekstu „Poslovnik”), kako je donesen Odlukom ESB/2004/2 (2), utvrđuje da svim radnim jedinicama ESB-a upravlja Izvršni odbor. U skladu s člankom 13.m stavkom 1. Poslovnika, nadležnost Izvršnog odbora u odnosu na unutarnje ustrojstvo i osoblje ESB-a uključuje nadzorne zadaće.

(4)

U skladu s člankom 25. Uredbe (EU) br. 1024/2013 zadaće dodijeljene ESB-u moraju se provoditi ne dovodeći u pitanje zadaće ESB-a i odvojeno od zadaća ESB-a koje se odnose na monetarnu politiku i druge zadaće. Nadalje, članak 25. propisuje da osoblje koje je uključeno u provođenje ovih zadaća mora biti u organizacijskom smislu odvojeno od osoblja koje provodi druge zadaće dodijeljene ESB-u i podliježe posebnim linijama izvješćivanja. Ovo odvajanje u organizacijskom smislu, kada osoblje uključeno u provođenje zadaća dodijeljenih ESB-u Uredbom (EU) br. 1024/2013 izvješćuje predsjednika Nadzornog odbora, provedeno je u skladu s Odlukom ESB/2014/39 (3).

(5)

Izvršni odbor nije nadležan za donošenje odluka u odnosu na nadzorne odluke. Članak 26. stavak 1. Uredbe (EU) br. 1024/2013 utvrđuje Nadzorni odbor kao interno tijelo koje obavlja planiranje i izvršavanje zadaća dodijeljenih ESB-u Uredbom (EU) br. 1024/2013. U skladu s člankom 26. stavkom 8. Uredbe (EU) br. 1024/2013 Nadzorni odbor provodi pripremne radove za nadzorne zadaće dodijeljene ESB-u te predlaže Upravnom vijeću potpune nacrte odluka, koje se donose ako Upravno vijeće nema na njih primjedbe. U skladu s člankom 129. stavkom 1. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU) i člankom 9. stavkom 3. Statuta ESSB-a, Nadzorni odbor nije tijelo ESB-a nadležno za donošenje odluka.

(6)

Sudska praksa Suda Europske unije (SEU) utvrdila je da postupak prenošenja odluka može biti neophodan, uzimajući u obzir značajan broj odluka koje institucija mora donijeti, radi omogućavanja instituciji obavljanja njenih dužnosti. SEU je prepoznao da osiguravanje mogućnosti djelovanja tijela nadležnog za donošenje odluka odgovara načelu svojstvenom svim institucionalnim sustavima (4). Ovlasti dodijeljene instituciji stoga uključuju, u skladu s odredbama UFEU-a, pravo prenošenja određenog broja tih ovlasti, u skladu s uvjetima koje je odredila institucija. Institucija Unije može stoga odrediti mjere organizacijske prirode, kojima prenosi ovlasti svojim internim tijelima nadležnim za donošenje odluka, ako su te mjere opravdane i poštuju načelo razmjernosti.

(7)

Kao dio unutarnje organizacije ESB-a i njegovih tijela nadležnih za donošenje odluka potrebna je opća okvirna odluka o prenošenju ovlasti. Pravni instrumenti čije se donošenje može prenijeti uključuju nadzorne odluke kako su definirane člankom 2. točkom 26. Uredbe (EU) br. 468/2014 Europske središnje banke (ESB/2014/17) (5) ili upute povezane s nadzornim zadaćama iz članka 17.a stavka 3. Poslovnika. Svrha opće okvirne odluke trebala bi biti pojašnjavanje postupka koji se provodi za donošenje pojedinih nadzornih odluka i ona bi trebala utvrditi okvir odgovornosti Izvršnog odbora i svakog voditelja radne jedinice ESB-a kojemu su prenesene ovlasti za donošenje odluka. Ova opća okvirna odluka niti bi trebala utjecati na izvršavanje nadzornih zadaća ESB-a niti dovoditi u pitanje nadležnost Nadzornog odbora za predlaganje potpunih nacrta odluka Upravnom vijeću.

(8)

Unutar ovog okvira, Upravno vijeće treba donijeti odluke o prenošenju ovlasti u skladu s ovom općom okvirnom odlukom i postupkom neisticanja prigovora iz članka 26. stavka 8. Uredbe (EU) br. 1024/2013. Ovo je u skladu sa sudskom praksom SEU-a, koja navodi da odluka o prenošenju ovlasti mora biti donesena prema postupku koji bi se primjenjivao kada bi konačnu odluku donijelo tijelo koje prenosi ovlast. Nadzorni odbor može u svakom trenutku dostaviti Upravnom vijeću potpuni nacrt odluke, u skladu s člankom 26. stavkom 8. Uredbe (EU) br. 1024/2013, predlažući stavljanje izvan snage ili izmjene određene odluke o prenošenju ovlasti. Takvo stavljanje izvan snage ili izmjena trebali bi biti bez utjecaja na bilo koju delegiranu odluku koja je već donesena. Odluke o pitanjima koja su izvan područja primjene odluke o prenošenju ovlasti moraju se donijeti u skladu s postupkom neisticanja prigovora,

DONIJELO JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Dopunjujuća narav

Ovom se Odlukom dopunjuje Poslovnik.

Članak 2.

Predmet i područje primjene

Ova Odluka utvrđuje pravila o prenošenju jasno utvrđenih ovlasti za donošenje odluka Upravnog vijeća u odnosu na nadzorne pravne instrumente.

Članak 3.

Definicije

Izrazi korišteni u ovoj Odluci imaju isto značenje kao izrazi definirani u Poslovniku, zajedno sa sljedećim definicijama:

1.

„nadzorni pravni instrument” znači pravni instrument koji se odnosi na nadzorne zadaće ESB-a;

2.

„odluka o prenošenju ovlasti” znači odluka Upravnog vijeća o prenošenju ovlasti donošenja odluka u odnosu na nadzorne pravne instrumente voditeljima radnih jedinica ESB-a;

3.

„odluka o imenovanju” znači odluka Izvršnog odbora o imenovanju jednog ili više voditelja radnih jedinica ESB-a za donošenje odluka na temelju odluke o prenošenju ovlasti;

4.

„delegirana odluka” znači odluka u odnosu na nadzorne pravne instrumente donesena na temelju prenesenih ovlasti za donošenje odluka.

Članak 4.

Odluke o prenošenju ovlasti

Upravno vijeće može prenijeti ovlasti za donošenje odluka u odnosu na nadzorne pravne instrumente voditeljima radnih jedinica ESB-a donošenjem odluke o prenošenju ovlasti u skladu s postupkom utvrđenim u članku 26. stavku 8. Uredbe (EU) br. 1024/2013. Odluka o prenošenju ovlasti detaljno utvrđuje predmet koji se prenosi i uvjete na temelju kojih se te ovlasti mogu izvršavati, a stupa na snagu nakon što Izvršni odbor donese odluku o imenovanju u skladu s člankom 5.

Članak 5.

Odluke o imenovanju

1.   Izvršni odbor može, donošenjem odluke o imenovanju, nakon savjetovanja s predsjednikom Nadzornog odbora, imenovati jednog ili više voditelja radnih jedinica ESB-a za donošenje odluka na temelju odluke o prenošenju ovlasti.

2.   Voditelji radnih jedinica ESB-a iz stavka 1. biraju se između voditelja radnih jedinica ESB-a uključenih u provođenje nadzornih zadaća koje su organizacijski odvojene od zadaća osoblja uključenog u provođenje drugih zadaća dodijeljenih ESB-u u skladu s člankom 25. Uredbe (EU) br. 1024/2013. Odabir voditelja radnih jedinica ESB-a također uzima u obzir važnost odluke o prenošenju ovlasti i broj adresata kojima se delegirane odluke trebaju dostaviti.

Članak 6.

Delegirane odluke

1.   Delegirane odluke donose se u ime i u okviru odgovornosti Upravnog vijeća.

2.   Kada je voditelj radne jedinice ESB-a imenovan za donošenje odluka na temelju odluke o prenošenju ovlasti u skladu s člankom 5. stavkom 1., delegirane odluke potpisuje taj voditelj radne jedinice ESB-a. Kada je više voditelja radnih jedinica ESB-a imenovano za donošenje odluka na temelju odluke o prenošenju ovlasti u skladu s člankom 5. stavkom 1., delegirane odluke potpisuju imenovani voditelji radnih jedinica ESB-a koji su odobrili delegiranu odluku.

Članak 7.

Evidentiranje delegiranih odluka i izvješćivanje o njima

1.   Tajništvo Nadzornog odbora vodi evidenciju o svakoj delegiranoj odluci donesenoj u skladu s ovom Odlukom i jednom mjesečno izvješćuje Tajništvo Upravnog vijeća o tim odlukama.

2.   Tajništvo Upravnog vijeća dostavlja Upravnom vijeću i Nadzornom odboru tromjesečno izvješće o izvršavanju prenesenih ovlasti donošenja odluka u odnosu na nadzorne pravne instrumente.

Članak 8.

Preispitivanje delegiranih odluka

1.   Delegirane odluke mogu biti podvrgnute internom administrativnom preispitivanju u skladu s člankom 24. Uredbe (EU) br. 1024/2013, a kako je propisano Odlukom ESB/2014/16 (6).

2.   U slučaju takvog administrativnog preispitivanja, Nadzorni odbor uzima u obzir mišljenje Administrativnog odbora za preispitivanja i dostavlja novi nacrt odluke Upravnom vijeću za donošenje u skladu s postupkom neisticanja prigovora iz članka 26. stavka 8. Uredbe (EU) br. 1024/2013.

Članak 9.

Stupanje na snagu

Ova Odluka stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Sastavljeno u Frankfurtu na Majni 16. studenoga 2016.

Predsjednik ESB-a

Mario DRAGHI


(1)  Uredba Vijeća (EU) br. 1024/2013 od 15. listopada 2013. o dodjeli određenih zadaća Europskoj središnjoj banci u vezi s politikama bonitetnog nadzora kreditnih institucija (SL L 287, 29.10.2013., str. 63.).

(2)  Odluka ESB/2004/2 od 19. veljače 2004. o donošenju Poslovnika Europske središnje banke (SL L 80, 18.3. 2004., str. 33.).

(3)  Odluka ESB/2014/39 od 17. rujna 2014. o provedbi odvajanja funkcija monetarne politike od nadzornih funkcija Europske središnje banke (SL L 300, 18.10.2014., str. 57.).

(4)  Presude Suda od 23. rujna 1986., AKZO Chemie BV i AKZO Chemie UK Ltd protiv Komisije, 5/85, ECLI:EU:C:1986:328, stavak 37., i od 26. svibnja 2005., Carmine Salvatore Tralli protiv ESB-a, C-301/02 P, ECLI:EU:C:2005:306, stavak 59.

(5)  Uredba (EU) br. 468/2014 Europske središnje banke od 16. travnja 2014. o uspostavljanju okvira za suradnju unutar jedinstvenog nadzornog mehanizma između Europske središnje banke i nacionalnih nadležnih tijela te s nacionalnim imenovanim tijelima (Okvirna uredba o SSM-u) (ESB/2014/17) (SL L 141, 14.5.2014., str. 1.).

(6)  Odluka ESB/2014/16 od 14. travnja 2014. o osnivanju Administrativnog odbora za preispitivanja i njegovih pravila postupanja (SL L 175, 14.6.2014., str. 47.).


Vrh