EUR-Lex Dostop do prava EU

Nazaj na domačo stran EUR-Lex

Dokument je izvleček s spletišča EUR-Lex.

Dokument 32016D0040

Sklep Evropske centralne banke (EU) 2017/933 z dne 16. novembra 2016 o splošnem okviru za prenos pooblastil za odločanje o pravnih instrumentih v zvezi z nadzorniškimi nalogami (ECB/2016/40)

UL L 141, 1.6.2017, str. 14–17 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Pravni status dokumenta V veljavi

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2017/933/oj

1.6.2017   

SL

Uradni list Evropske unije

L 141/14


SKLEP EVROPSKE CENTRALNE BANKE (EU) 2017/933

z dne 16. novembra 2016

o splošnem okviru za prenos pooblastil za odločanje o pravnih instrumentih v zvezi z nadzorniškimi nalogami (ECB/2016/40)

SVET EVROPSKE CENTRALNE BANKE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Statuta Evropskega sistema centralnih bank in Evropske centralne banke ter zlasti člena 12.3 Statuta,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Prenos nadzorniških nalog na Evropsko centralno banko (ECB) z Uredbo Sveta (EU) št. 1024/2013 (1) pomeni izziv za uspešnost in učinkovitost postopka odločanja ECB, saj je treba v zvezi z nalogami bančnega nadzora ECB sprejeti veliko odločitev.

(2)

V skladu s členom 13(2) Pogodbe o Evropski uniji morajo vse institucije Unije delovati v mejah pristojnosti, ki so jim dodeljene s Pogodbama, in v skladu s postopki, pogoji in cilji, ki jih določata Pogodbi. Člen 9.3 Statuta Evropskega sistema centralnih bank in Evropske centralne banke (v nadaljnjem besedilu: Statut ESCB) določa, da ima ECB dva organa odločanja, in sicer Svet ECB in Izvršilni odbor.

(3)

Člen 11.6 Statuta ESCB določa odgovornost Izvršilnega odbora za tekoče poslovanje ECB. Člena 10.1 in 10.2 Poslovnika Evropske centralne banke (v nadaljnjem besedilu: poslovnik), kakor je bil sprejet s Sklepom ECB/2004/2 (2), v tej zvezi določata, da vse delovne enote v ECB delujejo pod upravljavskim vodstvom Izvršilnega odbora. V skladu s členom 13m.1 poslovnika pristojnost Izvršilnega odbora v zvezi z notranjo strukturo in zaposlenimi v ECB vključuje nadzorniške naloge.

(4)

V skladu s členom 25 Uredbe (EU) št. 1024/2013 se morajo naloge, ki so prenesene na ECB, opravljati brez poseganja v naloge ECB, ki se nanašajo na denarno politiko, in v druge njene naloge ter ločeno od njih. Poleg tega člen 25 določa, da mora biti osebje, ki sodeluje pri izvajanju teh nalog, organizacijsko ločeno od osebja, ki sodeluje pri opravljanju drugih nalog, dodeljenih ECB, pri čemer zanj velja tudi ločeno poročanje. Ta organizacijska ločenost, pri kateri osebje, ki sodeluje pri izvajanju nalog, prenesenih na ECB z Uredbo (EU) št. 1024/2013, poroča predsedniku Nadzornega odbora, je bila izvedena v skladu s Sklepom ECB/2014/39 (3).

(5)

Izvršilni odbor ni pristojen za odločanje v zvezi z nadzorniškimi odločitvami. S členom 26(1) Uredbe (EU) št. 1024/2013 je bil ustanovljen Nadzorni odbor kot notranji organ, ki je pristojen za načrtovanje in izvajanje nalog, prenesenih na ECB z Uredbo (EU) št. 1024/2013. V skladu s členom 26(8) Uredbe (EU) št. 1024/2013 Nadzorni odbor izvede pripravljalna dela v zvezi z nadzorniškimi nalogami, prenesenimi na ECB, in Svetu ECB predlaga dokončne osnutke odločitev, ki so sprejeti, če jim Svet ECB ne ugovarja. Nadzorni odbor ni organ odločanja ECB v skladu s členom 129(1) Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) in členom 9.3 Statuta ESCB.

(6)

V skladu s sodno prakso Sodišča Evropske unije je ob upoštevanju morebitnega velikega števila odločitev, ki jih mora sprejeti institucija, lahko potreben postopek za prenos pooblastil za odločanje, da se instituciji omogoči opravljanje njenih nalog. Sodišče Evropske unije je potrdilo, da zagotavljanje sposobnosti delovanja organa odločanja ustreza načelu, ki ga vsebuje vsak institucionalni sistem (4). Zato pooblastila, ki so prenesena na institucijo, vključujejo pravico, da se nekatera od teh pooblastil ob upoštevanju določb PDEU prenesejo, pod pogoji, ki jih določi institucija. Institucija Unije lahko zato sprejme organizacijske ukrepe, s katerimi prenese pooblastila na svoje notranje organe odločanja, če so ti ukrepi upravičeni in skladni z načelom sorazmernosti.

(7)

Kot del notranje organizacije ECB in njenih organov odločanja je potreben sklep o splošnem okviru za prenos pooblastil. Pravni instrumenti, v zvezi s katerimi se pooblastilo za sprejetje lahko prenese, obsegajo nadzorniške odločitve, kakor so opredeljene v členu 2(26) Uredbe (EU) št. 468/2014 Evropske centralne banke (ECB/2014/17) (5), in navodila, ki se nanašajo na nadzorniške naloge, kakor so navedena v členu 17a.3 poslovnika. Ta sklep o splošnem okviru bi moral pojasnjevati postopek, ki ga je treba uporabiti pri sprejemanju posameznih nadzorniških odločitev, ter določiti obseg odgovornosti Izvršilnega odbora in vsakega vodje delovne enote v ECB, na katerega se prenesejo pooblastila za odločanje. Ta sklep o splošnem okviru ne bi smel vplivati na izvajanje nadzorniških nalog ECB niti posegati v pristojnost Nadzornega odbora, da Svetu ECB predlaga dokončne osnutke odločitev.

(8)

V tem okviru bi moral Svet ECB sprejeti sklepe o prenosu pooblastil v skladu s tem sklepom o splošnem okviru in postopkom z neugovarjanjem iz člena 26(8) Uredbe (EU) št. 1024/2013. To je skladno s sodno prakso Sodišča Evropske unije, po kateri je treba sklep o prenosu pooblastil sprejeti po postopku, ki bi se uporabil, če bi organ, ki pooblastila prenaša, sprejel končno odločitev. Nadzorni odbor lahko Svetu ECB kadar koli predloži predlog dokončnega osnutka odločitve v skladu s členom 26(8) Uredbe (EU) št. 1024/2013, s katerim predlaga razveljavitev ali spremembo posameznega sklepa o prenosu pooblastil. Taka razveljavitev ali sprememba ne bi smela posegati v že sprejete delegirane sklepe. Odločitve o vprašanjih, ki ne sodijo v okvir sklepa o prenosu pooblastil, je treba sprejeti v skladu s postopkom z neugovarjanjem –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Dopolnilna narava

Ta sklep dopolnjuje poslovnik.

Člen 2

Vsebina in področje uporabe

Ta sklep določa pravila za prenos jasno opredeljenih pooblastil Sveta ECB za odločanje v zvezi z nadzorniškimi pravnimi instrumenti.

Člen 3

Opredelitev pojmov

Pojmi, ki se uporabljajo v tem sklepu, imajo enak pomen kot pojmi, ki so opredeljeni v poslovniku, skupaj z naslednjimi opredelitvami pojmov:

1.

„nadzorniški pravni instrument“ pomeni pravni instrument v zvezi z nadzorniškimi nalogami ECB;

2.

„sklep o prenosu pooblastil“ pomeni sklep Sveta ECB o prenosu pooblastil za odločanje v zvezi z nadzorniškimi pravnimi instrumenti na vodje delovnih enot v ECB;

3.

„sklep o imenovanju“ pomeni sklep Izvršilnega odbora o imenovanju vodje ali več vodij delovnih enot v ECB za sprejemanje odločitev na podlagi sklepa o prenosu pooblastil;

4.

„delegirani sklep“ pomeni sklep v zvezi z nadzorniškimi pravnimi instrumenti, ki se sprejme na podlagi prenesenih pooblastil za odločanje.

Člen 4

Sklepi o prenosu pooblastil

Svet ECB lahko prenese pooblastila za odločanje v zvezi z nadzorniškimi pravnimi instrumenti na vodje delovnih enot v ECB tako, da sprejme sklep o prenosu pooblastil v skladu s postopkom iz člena 26(8) Uredbe (EU) št. 1024/2013. V sklepu o prenosu pooblastil se podrobno določijo obseg zadev, ki se prenesejo, in pogoji, pod katerimi se ta pooblastila lahko izvajajo, in sklep o prenosu pooblastil začne učinkovati, ko Izvršilni odbor sprejme sklep o imenovanju v skladu s členom 5.

Člen 5

Sklepi o imenovanju

1.   Izvršilni odbor lahko imenuje vodjo ali več vodij delovnih enot v ECB za sprejemanje odločitev na podlagi sklepa o prenosu pooblastil tako, da po posvetovanju s predsednikom Nadzornega odbora sprejme sklep o imenovanju.

2.   Vodje delovnih enot v ECB iz odstavka 1 se izberejo med vodji delovnih enot v ECB, ki sodelujejo pri izvajanju nadzorniških nalog ter so v skladu s členom 25 Uredbe (EU) št. 1024/2013 organizacijsko ločene od nalog osebja, ki sodeluje pri opravljanju drugih nalog, dodeljenih ECB. Pri izbiri vodij delovnih enot v ECB se upošteva tudi pomembnost sklepa o prenosu pooblastil in število naslovnikov, ki jim je treba poslati delegirane sklepe.

Člen 6

Delegirani sklepi

1.   Delegirani sklepi se sprejmejo v imenu Sveta ECB in ta je zanje odgovoren.

2.   Če je za sprejemanje odločitev na podlagi sklepa o prenosu pooblastil v skladu s členom 5(1) imenovan en vodja delovne enote v ECB, podpiše delegirane sklepe ta vodja delovne enote v ECB. Če je za sprejemanje odločitev na podlagi sklepa o prenosu pooblastil v skladu s členom 5(1) imenovanih več vodij delovnih enot v ECB, podpišejo delegirane sklepe imenovani vodje delovnih enot v ECB, ki so delegirani sklep odobrili.

Člen 7

Evidentiranje delegiranih sklepov in poročanje o njih

1.   Sekretariat Nadzornega odbora vodi evidenco vseh delegiranih sklepov, ki se sprejmejo v skladu s tem sklepom, in o njih mesečno obvešča sekretariat Sveta ECB.

2.   Sekretariat Sveta ECB predloži Svetu ECB in Nadzornemu odboru četrtletno poročilo o izvajanju prenesenih pooblastil za odločanje v zvezi z nadzorniškimi pravnimi instrumenti.

Člen 8

Pregled delegiranih sklepov

1.   Delegirani sklepi so lahko predmet notranjega upravnega pregleda v skladu s členom 24 Uredbe (EU) št. 1024/2013 in Sklepom ECB/2014/16 (6).

2.   V primeru takega upravnega pregleda Nadzorni odbor upošteva mnenje Upravnega odbora za pregled in predloži nov osnutek odločitve Svetu ECB za sprejetje v skladu s postopkom z neugovarjanjem iz člena 26(8) Uredbe (EU) št. 1024/2013.

Člen 9

Začetek veljavnosti

Ta sklep začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

V Frankfurtu na Majni, 16. novembra 2016

Predsednik ECB

Mario DRAGHI


(1)  Uredba Sveta (EU) št. 1024/2013 z dne 15. oktobra 2013 o prenosu posebnih nalog, ki se nanašajo na politike bonitetnega nadzora kreditnih institucij, na Evropsko centralno banko (UL L 287, 29.10.2013, str. 63).

(2)  Sklep ECB/2004/2 z dne 19. februarja 2004 o sprejetju Poslovnika Evropske centralne banke (UL L 80, 18.3.2004, str. 33).

(3)  Sklep ECB/2014/39 z dne 17. septembra 2014 o izvajanju ločenosti med funkcijo denarne politike in nadzorno funkcijo Evropske centralne banke (UL L 300, 18.10.2014, str. 57).

(4)  Sodba Sodišča z dne 23. septembra 1986, AKZO Chemie BV in AKZO Chemie UK Ltd proti Komisiji, 5/85, ECLI:EU:C:1986:328, točka 37, in sodba Sodišča z dne 26. maja 2005, Carmine Salvatore Tralli proti ECB, C-301/02 P, ECLI:EU:C:2005:306, točka 59.

(5)  Uredba (EU) št. 468/2014 Evropske centralne banke z dne 16. aprila 2014 o vzpostavitvi okvira za sodelovanje znotraj enotnega mehanizma nadzora med Evropsko centralno banko in pristojnimi nacionalnimi organi ter z imenovanimi nacionalnimi organi (okvirna uredba o EMN) (ECB/2014/17) (UL L 141, 14.5.2014, str. 1).

(6)  Sklep ECB/2014/16 z dne 14. aprila 2014 o ustanovitvi Upravnega odbora za pregled in določitvi njegovih pravil za delovanje (UL L 175, 14.6.2014, str. 47).


Na vrh