EUR-Lex Достъп до правото на Европейския съюз

Обратно към началната страница на EUR-Lex

Този документ е извадка от уебсайта EUR-Lex.

Документ 32013D0035

2013/645/ЕС: Решение на Европейската централна банка от 26 септември 2013 година относно допълнителни мерки по отношение на операции по рефинансиране на Евросистемата и допустимост на обезпечения (ЕЦБ/2013/35)

OB L 301, 12.11.2013г., стр. 6—12 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Правен статус на документа Вече не е в сила, Дата на изтичане на валидността: 30/04/2015; отменен от 32015D0009

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2013/645/oj

12.11.2013   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 301/6


РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА

от 26 септември 2013 година

относно допълнителни мерки по отношение на операции по рефинансиране на Евросистемата и допустимост на обезпечения

(ЕЦБ/2013/35)

(2013/645/ЕС)

УПРАВИТЕЛНИЯТ СЪВЕТ НА ЕВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 127, параграф 2, първо тире от него,

като взе предвид Устава на Европейската система на централните банки и на Европейската централна банка, и по-специално член 3.1, първо тире и членове 12.1, 14.3 и 18.2 от него,

като взе предвид Насоки ЕЦБ/2011/14 от 20 септември 2011 г. относно инструментите и процедурите на паричната политика на Евросистемата (1) и Решение ЕЦБ/2013/6 от 20 март 2013 г. относно правилата за използване като обезпечение за операциите по паричната политика на Евросистемата на собствено ползвани необезпечени държавно гарантирани банкови облигации (2),

като има предвид, че:

(1)

Съгласно член 18.1 от Устава на Европейската система на централните банки и на Европейската централна банка, Европейската централна банка (ЕЦБ) и националните централни банки на държавите членки, чиято парична единица е еврото (наричани по-долу „НЦБ“), могат да осъществяват кредитни операции с кредитните институции и други участници на пазара, при които предоставянето на заеми се основава на адекватни обезпечения. Стандартните условия, при които ЕЦБ и НЦБ са готови да извършват кредитни операции, включително критериите, определящи допустимостта на обезпечения за целите на кредитни операции на Евросистемата, са установени в приложение I към Насоки ЕЦБ/2011/14 и Решение ЕЦБ/2013/6.

(2)

Насоки ЕЦБ/2013/4 от 20 март 2013 г. относно допълнителни временни мерки по отношение на операции по рефинансиране на Евросистемата и допустимост на обезпечения и за изменение на Насоки ЕЦБ/2007/9 (3) и Решение ЕЦБ/2013/22 от 5 юли 2013 г. относно временни мерки във връзка с допустимостта на търгуеми дългови инструменти, емитирани или изцяло гарантирани от Република Кипър (4), установиха допълнителни временни мерки по отношение на допустимостта на обезпеченията за кредитните операции на Евросистемата.

(3)

Съгласно раздел 1.6 от приложение I към Насоки ЕЦБ/2011/14 Управителният съвет може по всяко време да променя инструментите, условията, критериите и процедурите за извършването на операции по паричната политика на Евросистемата.

(4)

На 17 юли 2013 г. Управителният съвет взе решение да засили допълнително рамката си за контрол на риска чрез коригиране на критериите за допустимост и допустимите отклонения, които се прилагат спрямо обезпечения, приети за операции на паричната политика на Евросистемата, и чрез приемане на някои допълнителни мерки за подобряване на цялостната съгласуваност на рамката и прилагането ѝ на практика.

(5)

Решенията, посочени в съображение 4, следва да бъдат установени в решение на ЕЦБ,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Изменения и допълнения на някои разпоредби на Насоки ЕЦБ/2011/14

1.   Правилата за извършване на операции по паричната политика на Евросистемата и критериите за допустимост на обезпечения, установени в настоящото решение, се прилагат във връзка с други правни актове на Евросистемата, отнасящи се до инструментите и процедурите на паричната политика на Евросистемата, и по-специално Насоки ЕЦБ/2011/14.

2.   В случай на несъответствие между настоящото решение и Насоки ЕЦБ/2011/14 и/или мерки за прилагането им на национално равнище, настоящото решение има предимство. НЦБ продължават да прилагат всички разпоредби от Насоки ЕЦБ/2011/14 без изменение, освен ако в настоящото решение не е предвидено друго.

Член 2

Искания за информация

1.   Като част от рамката на паричната политика, посочена в глава 1 от приложение I към Насоки ЕЦБ/2011/14, Евросистемата си запазва правото да изисква и получава всяка релевантна информация, необходима за изпълнение на нейните задачи и за постигане на нейните цели във връзка с операциите по паричната политика.

2.   Това право не засяга другите съществуващи специфични права на Евросистемата да изисква информация, свързана с операциите по паричната политика.

Член 3

Общи критерии за допустимост на търгуеми активи

1.   Параграфите по-долу следва да се тълкуват във връзка с общите изисквания на Евросистемата за допустимост на търгуеми активи, посочени в точка 1 от раздел 6.2.1.1 от приложение I към Насоки ЕЦБ/2011/14 и мерките за контрол върху риска при търгуеми активи, посочени в раздел 6.4.2 от приложение I към Насоки ЕЦБ/2011/14.

2.   Всеки допустим дългов инструмент има:

а)

i)

фиксиран размер на главницата, платим безусловно (5); или

ii)

размер на главницата, платим безусловно, който е индексиран на фиксирана основа само спрямо един инфлационен индекс в еврозоната към даден момент и който не съдържа други сложни структури (6); и

б)

i)

фиксирани, нулеви или стъпаловидни купони с предварително определени графици на купоните и предварително определени стойности на купоните, които не могат да породят отрицателен паричен поток;

ii)

плаващ купон, който не може да породи отрицателен паричен поток и има следната структура: купонен процент = (референтен процент * l) ± x, с f ≤ купонен процент ≤ c, където:

1.

референтният процент е само един от следните към даден момент:

а)

лихвен процент на паричния пазар в евро (напр. EURIBOR, LIBOR) или други подобни индекси;

б)

суапов лихвен процент с постоянен матуритет (напр. индекси CMS, EIISDA, EUSA);

в)

доходността на една държавна облигация в еврозоната или индекс на няколко държавни облигации в еврозоната, които имат матуритет, равен на или по-малък от 1 година; или

г)

инфлационен индекс в еврозоната, предоставен от Евростат или от национален статистически орган на държава членка (напр. ХИПЦ),

като референтният процент трябва да бъде същият като в буква а), подточка ii) по-горе, в случай че изплащането на главницата е индексирано спрямо референтен процент; и

2.

f (долен праг), c (горен праг), l (коефициент на задлъжнялост/намаляване на задлъжнялост) и x (марж), ако фигурират, са числа, които са фиксирани и предварително определени при емитирането и които могат да се променят с течение на времето, където f, c и x са по-големи или равни на нула, а l е по-голямо от нула през целия живот на актива. За плаващи купони с референтен процент на инфлационен индекс, l е равно на едно.

3.   Всички структури, които не са включени в параграф 2, са недопустими. Поради това списъкът на изключените структури на купони от втората алинея на раздел 6.2.1.1, точка 1 от приложение I към Насоки ЕЦБ/2011/14 се счита за неприложим. Активи, които са били в списъка с допустими активи на датата на влизане в сила на настоящото решение и които са станали недопустими въз основа на параграф 2, остават допустими в продължение на 12 месеца от датата на влизане в сила на настоящото решение.

4.   Оценката за допустимост на даден актив по отношение на неговата структура на купона, в случай че купонът е стъпаловиден вид – фиксиран или плаващ, се основава на целия живот на актива с прогнозни очаквания и ретроспективни оценки.

5.   Допустимите купони нямат възможности за избор за емитента, т.е. те не позволяват промени в структурата на купона през целия живот на актива, основани на прогнозни очаквания и ретроспективни оценки, които зависят от волята на емитента.

6.   Вторият параграф от раздел 6.7 от приложение I към Насоки ЕЦБ/2011/14 престава да се прилага.

Член 4

Допълнителен критерий за допустимост за обезпечени с търговски ипотеки ценни книжа

Без да се засягат критериите за допустимост в точка 2 от раздел 6.2.1.1 от приложение I към Насоки ЕЦБ/2011/14, активите, генериращи паричен поток, които обезпечават обезпечени с търговски ипотеки ценни книжа, не съдържат кредити, които във всеки един момент са структурирани, синдикирани или представляват кредити към дружества с високо равнище на дълг. За целите на настоящия член термините „структуриран кредит“, „синдикиран кредит“ или „кредит към дружество с високо равнище на дълг“ имат значенията, които са им дадени в член 3, параграф 6, точки 4—6 от Насоки ЕЦБ/2013/4.

Член 5

Специфични критерии за допустимост на обезпечени облигации

1.   Параграфите по-долу следва да се тълкуват във връзка с допълнителните критерии за допустимост на обезпечени облигации, посочени в точка 3 от раздел 6.2.1.1 от приложение I към Насоки ЕЦБ/2011/14.

2.   За целите на раздел 6.2.1.1, точка 3, буква б) от приложение I към Насоки ЕЦБ/2011/14, даден субект се счита за част от консолидирана група или свързан със същия централен орган, ако съществуват тесни връзки между участващите субекти, описани в раздел 6.2.3.2. Членството в обща група или връзката се определя към момента, в който първостепенните дялове на обезпечените с активи ценни книжа се превръщат в пула от обезпечения на обезпечената облигация в съответствие с Директива 2006/48/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 14 юни 2006 г. относно предприемането и осъществяването на дейност от кредитните институции (7).

3.   Обезпечени облигации, които са в списъка на допустимите активи на 30 март 2013 г., се ползват от период на заварено положение до 28 ноември 2014 г. Постоянните емисии на такива обезпечени облигации също така могат да се ползват от периода на заварено положение, при условие че от 31 март 2013 г. към пула от обезпечения не са добавяни обезпечени с активи ценни книжа, които не отговарят на изискванията, посочени в раздел 6.2.1.1, точка 3, букви а)—в) от приложение I към Насоки ЕЦБ/2011/14.

4.   Параграфи 1—3 по-горе се тълкуват, без да се засягат правилата на Решение ЕЦБ/2013/6 за използване като обезпечение за операциите по паричната политика на Евросистемата на собствено ползвани необезпечени държавно гарантирани банкови облигации.

Член 6

Допълнителни високи кредитни стандарти за търгуеми активи

1.   Кредитната оценка от АВКО на търгуеми активи, различни от обезпечени с активи ценни книжа, посочена в раздел 6.3.2, буква а) „Кредитна оценка от АВКО“ от приложение I към Насоки ЕЦБ/2011/14, отговаря на следните критерии:

i)

най-малко една кредитна оценка от призната АВКО (8) за емисията или при липсата на рейтинг на емисията от същата АВКО, за програмата/серията на емитиране, по която е емитиран активът, трябва да отговаря на прага за кредитно качество на Евросистемата (9). ЕЦБ публикува прага за кредитно качество за всички признати АВКО съгласно установеното в раздел 6.3.1 от приложение I към Насоки ЕЦБ/2011/14 (10). Ако са налице множество кредитни оценки от АВКО за същата емисия или ако е приложимо, за програмата/серията на емитиране, се прилага правилото за първата най-добра оценка (т.е. най-добрата налична кредитна оценка от АВКО за емисията или ако е приложимо, за програмата/серията на емитиране). Ако първата най-добра кредитна оценка за емисията или ако е приложимо, за програмата/серията на емитиране, не съответства на прага за кредитно качество на Евросистемата, активът не е допустим, дори ако съществува гаранция, която е приемлива съгласно раздел 6.3.2, буква в) от приложение I към Насоки ЕЦБ/2011/14. При липсата на кредитна оценка от АВКО за емисията или ако е приложимо, за програмата/серията на емитиране, най-добрата налична кредитна оценка от АВКО за емитента или гаранта (ако гаранцията е приемлива съгласно раздел 6.3.2, буква в) от приложение I към Насоки ЕЦБ/2011/14) трябва да съответства на прага за кредитно качество на Евросистемата, за да бъде активът допустим;

ii)

за рейтинги от АВКО на емисия и програма/серия на емитиране не се прави разграничаване по първоначален матуритет на актива за целите на установяване на високи кредитни стандарти за търгуеми активи. Всеки рейтинг от АВКО, определен за емисия или програма/серия на емитиране, който съответства на прага за кредитно качество на Евросистемата, е приемлив. За рейтинга от АВКО на емитент/гарант приемливата кредитна оценка от АВКО зависи от първоначалния матуритет на актива. Прави се разграничение между краткосрочни активи (активи с първоначален матуритет до 390 дни) и дългосрочни активи (активи с първоначален матуритет повече от 390 дни). За краткосрочни активи са приемливи краткосрочни и дългосрочни рейтинги от АВКО на емитенти и дългосрочни рейтинги от АВКО на гаранти на базата на правилото за първата най-добра оценка. За дългосрочни активи са приемливи само дългосрочни рейтинги от АВКО на емитенти или дългосрочни рейтинги от АВКО на гаранти.

2.   Прагът за кредитно качество, приложим по отношение на обезпечени с активи ценни книжа, за които важат изискванията за отчетност за данни на ниво кредит съгласно посоченото в Рамката на Евросистемата за кредитна оценка в раздел 6.3.2, буква б) „Кредитна оценка от АВКО за обезпечени с активи ценни книжа“ от приложение I към Насоки ЕЦБ/2011/14, съответства на степен на кредитно качество (СКК) 2 по хармонизираната рейтингова скала на Евросистемата („А“ (11)) при емитирането и до падежа на обезпечената с активи ценна книга. Другите изисквания съгласно раздел 6.3.2, буква б) „Кредитна оценка от АВКО за обезпечени с активи ценни книжа“ от приложение I към Насоки ЕЦБ/2011/14 остават непроменени.

3.   За обезпечени с активи ценни книжа, които не отговарят на изискванията за отчетност за данни на ниво кредит, се прилагат изискванията за кредитна оценка, предвидени в раздел 6.3.2, буква б) „Кредитна оценка от АВКО за обезпечени с активи ценни книжа“ от приложение I към Насоки ЕЦБ/2011/14.

4.   При липсата на кредитна оценка от АВКО за рейтинга на емисията (или ако е приложимо, на програмата/серията на емитиране), високите кредитни стандарти за търгуеми активи, различни от обезпечени с активи ценни книжа, могат да бъдат установени въз основа на гаранции, предоставени от финансово стабилни гаранти, посочени в раздел 6.3.2, буква в) от приложение I към Насоки ЕЦБ/2011/14. Финансовата стабилност на гаранта се оценява въз основа на това дали дългосрочните рейтинги от АВКО на гаранта отговарят на прага за кредитно качество на Евросистемата. Гарантът отговаря на изискванията, посочени в раздел 6.3.2, буква в), подточки i)—iv) от приложение I към Насоки ЕЦБ/2011/14.

Член 7

Определяне на допустими отклонения

Кредитната оценка, използвана за целите на определяне на допустимостта в съответствие с раздели 6.3.2 и 6.3.3 от приложение I към Насоки ЕЦБ/2011/14, се прилага при определяне на приложимото допустимо отклонение съгласно раздел 6.4.1 от приложение I към Насоки ЕЦБ/2011/14.

Член 8

Категории допустими отклонения и допустими отклонения за търгуеми и нетъргуеми активи

1.   Категориите ликвидност за търгуеми активи, посочени в мерките за контрол върху риска на Евросистемата при търгуемите активи в таблица 6 от раздел 6.4.2 от приложение I към Насоки ЕЦБ/2011/14, се приемат за категории допустими отклонения в този раздел, без изменения при отнасянето на допустими активи към съответните категории.

2.   Нивата на допустими отклонения при оценяване, прилагани по отношение на търгуеми активи, посочени в мерките за контрол върху риска на Евросистемата в таблица 7 от раздел 6.4.2 от приложение I към Насоки ЕЦБ/2011/14, се заместват с допустимите отклонения, определени в приложение I към настоящото решение.

3.   Допустимото отклонение, прилагано по отношение на обезпечени с активи ценни книжа, включени в категория V на допустими отклонения, определено в раздел 6.4.2, буква г) от приложение I към Насоки ЕЦБ/2011/14, е в размер на 10 % независимо от матуритета или структурата на купона.

4.   За собствено ползвани обезпечени облигации се прилага допълнително допустимо отклонение при оценяване. Това добавено допустимо отклонение е пряко приложимо към стойността на цялата емисия на отделния дългов инструмент под формата на намаление от преоценка в размер на: а) 8 % за собствено ползвани обезпечени облигации в СКК 1 и 2; и б) 12 % за собствено ползвани обезпечени облигации в СКК 3. За тези цели „собствено ползвани обезпечени облигации“ означава обезпечени банкови облигации, емитирани от контрагент или от тясно свързани с него субекти и използвани в процент, по-голям от 75 % от непогасената условна стойност от този контрагент и/или от тясно свързаните с него субекти.

5.   Нивата на допустими отклонения при оценяване, прилагани по отношение на нетъргуеми активи, посочени в мерките за контрол върху риска на Евросистемата в таблица 9 от раздел 6.4.3 от приложение I към Насоки ЕЦБ/2011/14, се заместват с допустимите отклонения, определени в приложение II към настоящото решение.

6.   Допустимото отклонение при оценяване за нетъргуеми потребителски дългови инструменти, обезпечени с ипотека, посочени в раздел 6.4.3.2 от приложение I към Насоки ЕЦБ/2011/14, е в размер на 39,5 % от тяхната непогасена условна стойност.

Член 9

Средства за правна защита в случай на неизпълнение и от съображения за пруденциалност

1.   Средствата за правна защита, които съответните договорни или регулаторни разпоредби, прилагани от НЦБ, трябва да гарантират, както е посочено в раздел I.7 от приложение II към Насоки ЕЦБ/2011/14, се прилагат при условията, посочени в следващите параграфи.

2.   След настъпването на случай на неизпълнение или от съображения за пруденциалност НЦБ има правото да използва следните средства за правна защита:

а)

временно прекратяване, ограничаване или изключване на достъпа на контрагент до операции на открития пазар;

б)

временно прекратяване, ограничаване или изключване на достъпа на контрагент до ликвидните улеснения на Евросистемата с постоянен достъп;

в)

прекратяване на всички неизпълнени споразумения и сделки;

г)

изискване за предсрочно събиране на вземанията, чийто падеж не е настъпил или които са условни;

д)

използване на депозити на контрагента в НЦБ за прихващане на вземанията към този контрагент;

е)

временно прекратяване на изпълнението на задълженията към контрагента, докато вземането към контрагента не бъде удовлетворено.

3.   В допълнение към това след настъпването на случай на неизпълнение НЦБ може да е оправомощена да използва следните средства за правна защита:

а)

да поиска лихва за забавено плащане;

б)

да поиска обезщетение за всяка загуба, причинена вследствие на неизпълнение от страна на контрагента.

4.   Освен това от съображения за пруденциалност НЦБ може да бъде оправомощена да отхвърля, да ограничава използването или да прилага допълнителни допустими отклонения за активи, предоставени като обезпечение от съответния контрагент по кредитните операции на Евросистемата.

5.   НЦБ по всяко време има законното право да осребри без ненужно забавяне всички активи, предоставени като обезпечение, по начин, даващ право на НЦБ да възстанови стойността на отпуснатия кредит, ако контрагентът не уреди бързо отрицателното си салдо.

6.   За да осигури еднакво прилагане на наложените мерки, Управителният съвет на ЕЦБ може да вземе решение относно средствата за правна защита, включително временно прекратяване, ограничаване или изключване на контрагент от достъп до операции на открития пазар или до ликвидните улеснения на Евросистемата с постоянен достъп.

Член 10

Разясняване на определението за държави от ЕИП

1.   За целите на рамката за обезпеченията на Евросистемата държавите от ЕИП включват всички държави — членки на ЕС, независимо дали са се присъединили официално към ЕИП, заедно с Исландия, Лихтенщайн и Норвегия.

2.   Определението за държави от ЕИП, съдържащо се в допълнение 2 към приложение I към Насоки ЕЦБ/2011/14 (Речник), се счита за съответно изменено.

Член 11

Корекции на прилагането на изисквания на ниво кредит за обезпечени с активи ценни книжа

1.   Без да се засягат точка 2 от раздел 6.2.1.1 от приложение I към Насоки ЕЦБ/2011/14 и допълнение 8 към него, Евросистемата може да приема като допустимо обезпечение обезпечени с активи ценни книжа с оценка по-ниска от А1 след изтичане на съответния преходен период за всеки конкретен случай и при предоставяне на подходящи обяснения за непостигането на задължителния резултат. За всяко подходящо обяснение Управителният съвет определя максималната граница на толерантност и период на толерантност. Периодът на толерантност указва, че качеството на данните за обезпечените с активи ценни книжа трябва да се подобри в рамките на определения период от време.

2.   Пълният списък на подходящи обяснения, техните граници на толерантност и периоди на толерантност е публикуван на уебсайта на ЕЦБ и съдържа, inter alia, описания на остарели активи и остарели информационни системи.

Член 12

Влизане в сила и прилагане

1.   Настоящото решение влиза в сила на 1 октомври 2013 г.

2.   По изключение член 8, параграф 4 се прилага от 1 ноември 2013 г.

Съставено във Франкфурт на Майн на 26 септември 2013 година.

Председател на ЕЦБ

Mario DRAGHI


(1)  ОВ L 331, 14.12.2011 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 95, 5.4.2013 г., стр. 22.

(3)  ОВ L 95, 5.4.2013 г., стр. 23.

(4)  ОВ L 195, 18.7.2013 г., стр. 27.

(5)  Облигациите с варанти или други подобни права не са допустими активи.

(6)  Дългови инструменти с размер на главница, индексиран само спрямо един инфлационен индекс в еврозоната към даден момент, също са допустими, при условие че структурата на купона е съгласно определеното в член 3, параграф 2, буква б), подточка ii), точка 1, буква г) и е индексирана спрямо същия инфлационен индекс.

(7)  ОВ L 177, 30.6.2006 г., стр. 1.

(8)  Признатите АВКО, системи за вътрешна кредитна оценка и инструменти за рейтинговане на трети страни и техните доставчици са изброени на уебсайта на ЕЦБ www.ecb.europa.eu

(9)  Оценката от АВКО за програма/серия на емисия е релевантна само ако се прилага по отношение на конкретен актив и не съществува различен рейтинг на емисията от същата АВКО.

(10)  Тази информация се публикува на уебсайта на ЕЦБ www.ecb.europa.eu

(11)  Рейтинг „A“ е рейтинг от най-малко „A3“ от Moody’s, „A–“ от Fitch или Standard & Poor’s или „AL“ от DBRS.


ПРИЛОЖЕНИЕ I

НИВА НА ДОПУСТИМИ ОТКЛОНЕНИЯ ПРИ ОЦЕНЯВАНЕ, ПРИЛАГАНИ КЪМ ДОПУСТИМИ ТЪРГУЕМИ АКТИВИ

 

Категории допустими отклонения

Кредитно качество

Остатъчен срок до падежа

(години)

Категория I

Категория II (1)

Категория III (1)

Категория IV (1)

Категория V (1)

Фиксиран купон

Нулев купон

Фиксиран купон

Нулев купон

Фиксиран купон

Нулев купон

Фиксиран купон

Нулев купон

 

Степени 1 и 2 (AAA до A–) (2)

0—1

0,5

0,5

1,0

1,0

1,0

1,0

6,5

6,5

10,0

1—3

1,0

2,0

1,5

2,5

2,0

3,0

8,5

9,0

3—5

1,5

2,5

2,5

3,5

3,0

4,5

11,0

11,5

5—7

2,0

3,0

3,5

4,5

4,5

6,0

12,5

13,5

7—10

3,0

4,0

4,5

6,5

6,0

8,0

14,0

15,5

> 10

5,0

7,0

8,0

10,5

9,0

13,0

17,0

22,5

 

Категории допустими отклонения

Кредитно качество

Остатъчен срок до падежа

(години)

Категория I

Категория II (1)

Категория III (1)

Категория IV (1)

Категория V (1)

Фиксиран купон

Нулев купон

Фиксиран купон

Нулев купон

Фиксиран купон

Нулев купон

Фиксиран купон

Нулев купон

 

Степен 3 (BBB+ до BBB–) (2)

0—1

6,0

6,0

7,0

7,0

8,0

8,0

13,0

13,0

Недопустими

1—3

7,0

8,0

10,0

14,5

15,0

16,5

24,5

26,5

3—5

9,0

10,0

15,5

20,5

22,5

25,0

32,5

36,5

5—7

10,0

11,5

16,0

22,0

26,0

30,0

36,0

40,0

7—10

11,5

13,0

18,5

27,5

27,0

32,5

37,0

42,5

> 10

13,0

16,0

22,5

33,0

27,5

35,0

37,5

44,0


(1)  Отделните обезпечени с активи ценни книжа, обезпечените банкови облигации (обезпечени банкови облигации от типа Jumbo, традиционни обезпечени банкови облигации и други обезпечени банкови облигации) и необезпечените банкови облигации, които се оценяват теоретично в съответствие с раздел 6.5 от приложение I към Насоки ЕЦБ/2011/14, подлежат на допълнително допустимо отклонение при оценяване. Това допустимо отклонение е пряко приложимо на ниво теоретична оценка на отделен дългов инструмент под формата на намаление на стойността от преоценка с 5 %. Освен това по отношение на собствено ползваните обезпечени облигации се прилага допълнително намаление на стойността от преоценка. Това намаление на стойността от преоценка е в размер на 8 % за собствено ползвани обезпечени облигации в СКК 1 и 2 и в размер на 12 % за собствено ползвани обезпечени облигации в СКК 3.

(2)  Рейтингите са посочени в хармонизираната рейтингова скала на Евросистемата, публикувана на уебсайта на ЕЦБ www.ecb.europa.eu


ПРИЛОЖЕНИЕ II

НИВА НА ДОПУСТИМИТЕ ОТКЛОНЕНИЯ ПРИ ОЦЕНЯВАНЕ, ПРИЛАГАНИ КЪМ ВЗЕМАНИЯ ПО КРЕДИТИ С ПЛАЩАНИЯ С ФИКСИРАН ЛИХВЕН ПРОЦЕНТ

 

Методология на оценка

Кредитно качество

Остатъчен срок до падежа (години)

Плащане с фиксиран лихвен процент и оценяване, основано на теоретична цена, определена от НЦБ

Плащане с фиксиран лихвен процент и оценяване съгласно непогасената сума, определена от НЦБ

Степени 1 и 2 (AAA до A–)

0—1

10,0

12,0

1—3

12,0

16,0

3—5

14,0

21,0

5—7

17,0

27,0

7—10

22,0

35,0

> 10

30,0

45,0

 

Методология на оценка

Кредитно качество

Остатъчен срок до падежа (години)

Плащане с фиксиран лихвен процент и оценяване, основано на теоретична цена, определена от НЦБ

Плащане с фиксиран лихвен процент и оценяване съгласно непогасената сума, определена от НЦБ

Степен 3 (BBB+ до BBB–)

0—1

17,0

19,0

1—3

29,0

34,0

3—5

37,0

46,0

5—7

39,0

52,0

7—10

40,0

58,0

> 10

42,0

65,0


Нагоре