EUR-Lex Piekļuve Eiropas Savienības tiesību aktiem

Atpakaļ uz EUR-Lex sākumlapu

Šis dokuments ir izvilkums no tīmekļa vietnes EUR-Lex.

Dokuments 52014AB0084

Eiropas Centrālās bankas atzinums ( 2014. gada 5. decembris ) par priekšlikumu Eiropas Parlamenta un Padomes regulai, ar ko groza Regulu (EK) Nr. 184/2005 par Kopienas statistiku attiecībā uz maksājumu bilanci, starptautisko pakalpojumu tirdzniecību un ārvalstu tiešajiem ieguldījumiem attiecībā uz deleģēto un īstenošanas pilnvaru piešķiršanu Komisijai atsevišķu pasākumu pieņemšanai (CON/2014/84)

OV C 31, 30.1.2015., 3./5. lpp. (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

30.1.2015   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 31/3


EIROPAS CENTRĀLĀS BANKAS ATZINUMS

(2014. gada 5. decembris)

par priekšlikumu Eiropas Parlamenta un Padomes regulai, ar ko groza Regulu (EK) Nr. 184/2005 par Kopienas statistiku attiecībā uz maksājumu bilanci, starptautisko pakalpojumu tirdzniecību un ārvalstu tiešajiem ieguldījumiem attiecībā uz deleģēto un īstenošanas pilnvaru piešķiršanu Komisijai atsevišķu pasākumu pieņemšanai

(CON/2014/84)

(2015/C 31/04)

Ievads un juridiskais pamats

Eiropas Centrālā banka (ECB) 2014. gada 15. jūlijā saņēma pieprasījumu no Eiropas Savienības Padomes sniegt atzinumu par priekšlikumu Eiropas Parlamenta un Padomes regulai, ar ko groza Regulu (EK) Nr. 184/2005 par Kopienas statistiku attiecībā uz maksājumu bilanci, starptautisko pakalpojumu tirdzniecību un ārvalstu tiešajiem ieguldījumiem attiecībā uz deleģēto un īstenošanas pilnvaru piešķiršanu Komisijai atsevišķu pasākumu pieņemšanai (1) (turpmāk tekstā “regulas priekšlikums”).

ECB kompetence sniegt atzinumu ir pamatota Līguma par Eiropas Savienības darbību 127. panta 4. punktā un 282. panta 5. punktā, jo regulas priekšlikums attiecas uz maksājumu bilances statistikas vākšanu, kas ir Eiropas Centrālo banku sistēmas uzdevums saskaņā ar Padomes Regulas (EK) Nr. 2533/98 (2) 2. pantu. ECB Padome ir pieņēmusi šo atzinumu saskaņā ar Eiropas Centrālās bankas Reglamenta 17. panta 5. punkta pirmo teikumu.

1.   Vispārējie apsvērumi

1.1.

Eiropas statistiku izstrādā, sagatavo un izplata gan Eiropas Statistikas sistēmas (ESS) partnerība, gan ECBS, un abas to dara saskaņā ar atsevišķiem tiesiskiem regulējumiem, kuros ir atspoguļotas to attiecīgās pārvaldības struktūras (3).

1.2.

Regulas (EK) Nr. 2533/98 2. pantā uzdod ECB ar valstu centrālo banku (VCB) palīdzību vākt informāciju, cita starpā, maksājumu bilances statistikas un starptautisko ieguldījumu pozīciju statistikas jomā gan no kompetentajām valstu iestādēm, gan tieši no saimnieciskām vienībām. ECB Padome ir norādījusi sākotnējās ECB statistiskās ziņošanas prasības maksājumu bilances statistikas un starptautisko ieguldījumu pozīciju statistikas jomā ar Pamatnostādni ECB/1998/17 (4) un ir pārstrādājusi tās 2011. gada 9. decembrī ar Pamatnostādni ECB/2011/23.

1.3.

Maksājumu bilances un starptautisko ieguldījumu pozīciju statistika ir būtiskas datu kopas, kas palīdz ECBS tās uzdevumos definēt un īstenot vienotu monetāro politiku, iespējami veikt ārvalstu valūtas maiņas operācijas, kā arī turēt un pārvaldīt valstu rezerves. Tās palīdz arī novērtēt ārējās ietekmējamības un savstarpēju saistību finanšu stabilitātes nolūkos, Eiropas Centrālo banku sistēmas (ECBS) (5)“risku paneli”, kā arī makroekonomikas nelīdzsvarotības procedūras “rādītāju karti” (6). Maksājumu bilances un starptautisko ieguldījumu pozīciju statistika ir daļa no Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) “Speciālā datu izplatīšanas standarta” un “Paplašinātā speciālā datu izplatīšanas standarta” (7) un ir nepieciešama SVF eurozonas un dalībvalstu “IV panta konsultācijām”. ECB un NCB publicē maksājumu bilances un starptautisko ieguldījumu pozīciju statistiku par katru mēnesi un katru ceturksni.

1.4.

Eiropas Parlaments un Padome 2005. gada 12. janvārī pieņēma Regulu (EK) Nr. 184/2005 (8) par Kopienas statistiku attiecībā uz maksājumu bilanci, starptautisko pakalpojumu tirdzniecību un ārvalstu tiešajiem ieguldījumiem. Maksājumu bilances komiteja (turpmāk tekstā “MB komiteja”), kas izveidota saskaņā ar to pašu regulu (9), pamatojoties uz kuru dalībvalstu pārstāvību nodrošina galvenokārt NCB, nosaka stingras ziņošanas prasības, metodoloģijas un kvalitātes nodrošināšanas procesu pielāgošanu attiecībā uz maksājumu bilances un starptautisko ieguldījumu pozīciju statistiku.

1.5.

NCB kā ECBS dalībnieces sagatavo Eiropas statistiku saskaņā ar ECBS statūtu 3. un 5. pantu, kas turpmāk ir īstenots Regulā (EK) Nr. 2533/98, un nepiedalās Eiropas statistikas sagatavošanā saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 223/2009 (10). Tāpēc, ievērojot vienošanos starp NCB un Komisiju (Eurostat), Komisija (Eurostat) var tieši vai netieši izmantot NCB sagatavotos datus Eiropas statistikas sagatavošanai.

1.6.

Tā kā ar Regulu (EK) Nr. 2533/98 ir uzdots ECB ar NCB palīdzību vākt informāciju maksājumu bilances un starptautisko ieguldījumu pozīciju statistikas jomā, kā arī lai samazinātu ziņošanas pienākumus un garantētu saskaņotību, kas nepieciešama Eiropas statistikas sagatavošanai, Komisija tiek aicināta attiecīgi izmantot ECBS sniegto maksājumu bilances un starptautisko ieguldījumu pozīciju statistiku.

2.   Īpaši apsvērumi

2.1.   Jaunās sistēmas ieviešana deleģēto un īstenošanas aktu pieņemšanas maksājumu bilances statistikas un starptautisko ieguldījumu pozīciju statistikas jomā

2.1.1.

Ar regulas priekšlikumu ievieš jaunu sistēmu deleģēto un īstenošanas aktu pieņemšanai saskaņā ar Līguma 290. un 291. pantu maksājumu bilances statistikas un starptautisko ieguldījumu pozīciju statistikas jomā. Regulas priekšlikuma 1. panta 1. punkta mērķis ir piešķirt Komisijai pilnvaras pieņemt deleģētos aktus, lai grozītu datu prasības attiecībā uz maksājumu bilanci un starptautisko ieguldījumu pozīcijām, tostarp datu plūsmu un iesniegšanas termiņu pārskatīšanu, pagarināšanu un atcelšanu. Tāpat ar 1. panta 2. punktu ierosina piešķirt Komisijai īstenošanas pilnvaras, lai tā pieņemtu kvalitātes standartus, kā arī kvalitātes ziņojumu saturu un periodiskumu attiecībā uz maksājumu bilances un starptautisko ieguldījumu pozīciju statistiku.

2.1.2.

Datu prasības, iesniegšanas termiņi un kvalitātes nodrošināšanas standarti ir būtiski Regulas (EK) Nr. 184/2005 elementi, un tiem ir tieša ietekme uz datu sastādītāju un ziņojuma dalībnieku ziņošanas pienākumiem. Tā kā Padome kopš 1998. gada ir uzdevusi ECBS uzdevumu vākt maksājumu bilances un starptautisko ieguldījumu pozīciju statistiku no kompetentajām valstu iestādēm vai tieši no saimnieciskām vienībām, starp ECBS un ESS ir jānodrošina cieša sadarbība, definējot, grozot vai atjauninot šādu statistiku. Pretējā gadījumā ESS un ECBS sagatavotā Eiropas maksājumu bilances un starptautisko ieguldījumu pozīciju statistika var nevajadzīgi atšķirties vai būt nekonsekventa.

2.1.3.

Atšķirīgas vai nekonsekventas maksājumu bilances statistikas prasības ne tikai palielina ziņošanas pienākumus respondentiem, piemēram, maziem un vidējiem uzņēmumiem, bet var radīt arī atšķirīgu maksājumu bilances statistiku atkarībā no tā, kādam mērķim dati tiek izmantoti. Šādas atšķirības neatbilst datu nozīmības, izmaksu lietderības un ziņošanas pienākumu mazināšanas principiem, kas izklāstīti Regulā (EK) Nr. 223/2009 un Regulā (EK) Nr. 2533/98.

2.1.4.

Tādēļ ECB neatbalsta regulas priekšlikuma 1. panta 1. punktā ierosināto priekšlikumu deleģēt pilnvaras Komisijai grozīt datu prasības attiecībā uz maksājumu bilanci un starptautisko ieguldījumu pozīciju, ieskaitot tās, kas attiecas uz iesniegšanas termiņiem, datu plūsmu pārskatīšanu, pagarināšanu un atcelšanu. Regulas priekšlikuma 1. panta 1. punkts un 1. panta 3. punkts ir attiecīgi jādzēš.

2.2.   Monetārās, finanšu un maksājumu bilances statistikas komitejas nozīme

2.2.1.

Ar regulas priekšlikumu tiek atcelta maksājumu bilances komiteja un visas komitejas pilnvaras nodotas Eiropas Statistikas sistēmas komitejai, kurā ECBS dalībnieki nav pārstāvēti (11). Turklāt NCB kā ECBS dalībnieces sagatavo Eiropas statistiku saskaņā ar ECBS statūtu 3. un 5. pantu, kas turpmāk ir īstenots ar Regulu (EK) Nr. 2533/98, un nepiedalās Eiropas statistikas sagatavošanā saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 223/2009.

2.2.2.

Lai nodrošinātu nepārtraukti ciešu sadarbību šajā jomā, Monetārās, finanšu un maksājumu bilances statistikas komitejai (12) jābūt savstarpējās sadarbības centrā attiecībā uz maksājumu bilanci un ar to saistīto statistiku (piemēram, starptautiskās preču tirdzniecības, starptautiskās pakalpojumu tirdzniecības, ārvalstu tiešo ieguldījumu, ārvalstu saistītu uzņēmumu statistiku), un tai jāapspriežas par priekšlikumiem jauniem tiesību aktiem, tostarp grozījumiem tiesību aktos attiecībā uz maksājumu bilanci un ar to saistīto statistiku.

2.2.3.

Tādēļ regulas priekšlikuma 1. panta 2. punktā un 1. panta 4. punktā ir jāiekļauj attiecīgs formulējums, ar kuru uzliek par pienākumu Komisijai pieprasīt Monetārās, finanšu un maksājumu bilances statistikas komitejas atzinumu pirms būtisku elementu grozījumu ierosināšanas Regulā (EK) Nr. 184/2005. Tas jo īpaši jāpiemēro grozījumiem attiecībā uz: a) datu prasībām, tostarp iesniegšanas termiņiem, kā arī datu plūsmu pārskatīšanu, pagarināšanu un atcelšanu; b) Regulas (EK) Nr. 184/2005 II pielikumā izklāstīto definīciju atjaunināšanu; un c) kopējiem kvalitātes standartiem, kā arī kvalitātes ziņojumu saturu un periodiskumu.

2.3.   Apspriešanās ar ECB

Komisijas īstenošanas akti tiek kvalificēti kā Savienības ierosinātie akti Līguma 127. panta 4. punkta pirmā ievilkuma un 282. panta 5. punkta nozīmē (13). Tāpēc ir nepieciešams apspriesties ar ECB atsevišķi no Monetārās, finanšu un maksājumu bilances statistikas komitejas par īstenošanas aktu projektiem, kas ietilpst tās kompetencē. Šis konsultāciju process ļauj ECB dot ieguldījumu, izmantojot tās ilgstošo pieredzi un zināšanas maksājumu bilances statistikas jomā.

Frankfurtē pie Mainas, 2014. gada 5. decembrī

ECB prezidents

Mario DRAGHI


(1)  COM(2014) 379 final.

(2)  Padomes 1998. gada 23. novembra Regula (EK) Nr. 2533/98 par statistikas informācijas vākšanu, ko veic Eiropas Centrālā banka (OV L 318, 27.11.1998., 8. lpp.); skatīt arī 2003. gada 2. maija Ieteikumu ECB/2003/8 par Eiropas Centrālās bankas prasībām attiecībā uz statistikas ziņošanu maksājumu bilances un starptautisko ieguldījumu posteņu statistikas un starptautisko rezervju matricas jomā (OV C 126, 28.5.2003., 7. lpp.) un 2011. gada 9. decembra Pamatnostādni ECB/2011/23 par Eiropas Centrālās bankas prasībām attiecībā uz statistikas pārskatiem ārējās statistikas jomā (OV L 65, 3.3.2012., 1. lpp.).

(3)  Skatīt Līguma 338. panta 1. punktu, Eiropas Centrālo banku sistēmas un Eiropas Centrālās bankas statūtu (turpmāk tekstā “ECBS statūti”) 5. pantu un 8. apsvērumu Eiropas Parlamenta un Padomes 2009. gada 11. marta Regulā (EK) Nr. 223/2009 par Eiropas statistiku un ar ko atceļ Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK, Euratom) Nr. 1101/2008 par tādas statistikas informācijas nosūtīšanu Eiropas Kopienu Statistikas birojam, uz kuru attiecas konfidencialitāte, Padomes Regulu (EK) Nr. 322/97 par Kopienas statistiku un Padomes Lēmumu 89/382/EEK, Euratom, ar ko nodibina Eiropas Kopienu Statistikas programmu komiteju (OV L 87, 31.3.2009., 164. lpp.).

(4)  1998. gada 1. decembra Pamatnostādne ECB/1998/17 par Eiropas Centrālo bankas statistiskās ziņošanas prasībām maksājumu bilances statistikas un starptautisko ieguldījumu pozīcijas statistikas jomā (OV L 115, 4.5.1999., 47. lpp.).

(5)  Iekļauts atsevišķā tiesību aktā.

(6)  Sk. 4. pantu Eiropas Parlamenta un Padomes 2011. gada 16. novembra Regulā (ES) Nr. 1176/2011 par to, kā novērst un koriģēt makroekonomisko nelīdzsvarotību (OV L 306, 23.11.2011., 25. lpp.).

(7)  Sk. SVF politikas dokumentus “Pārskatītais speciālo datu izplatīšanas standarts un paplašinātā speciālā datu izplatīšanas standarta izveidošana – ierosinātie lēmumi”, 2012. gada 4. oktobris, un “Grozījumi paplašinātajā speciālā datu izplatīšanas standartā”, 2014. gada 19. marts, kas pieejami SVF tīmekļa vietnē www.imf.org

(8)  Eiropas Parlamenta un Padomes 2005. gada 12. janvāra Regula (EK) Nr. 184/2005 par Kopienas statistiku attiecībā uz maksājumu bilanci, starptautisko pakalpojumu tirdzniecību un ārvalstu tiešajiem ieguldījumiem (OV L 35, 8.2.2005., 23. lpp.).

(9)  Sk. Regulas (EK) Nr. 184/2005 11. panta 1. punktu.

(10)  Sk. tās 9. apsvērumu.

(11)  Sk. Regulas (EK) Nr. 223/2009 7. panta 2. punktu.

(12)  Sk. Regulas (EK) Nr. 223/2009 9. pantu. Monetārās, finanšu un maksājumu bilances statistikas komiteja tika izveidota ar Padomes 2006. gada 13. novembra Lēmumu 2006/856/EK, ar ko izveido Monetārās, finanšu un maksājumu bilances statistikas komiteju (OV L 332, 30.11.2006., 21. lpp.).

(13)  Līguma 127. panta 4. punkta pirmajā ievilkumā paredz, ka ir nepieciešams apspriesties ar ECB “par visiem ierosinātiem Savienības aktiem, kas ir Eiropas Centrālās bankas kompetencē”. Līguma 282. panta 5. punktā paredz, ka “ar Eiropas Centrālo banku atbilstīgi tās kompetences jomām konsultējas par visiem Savienības aktu projektiem un visiem reglamentējošo aktu projektiem valstu līmenī”.


Augša