EUR-Lex Dostop do prava EU

Nazaj na domačo stran EUR-Lex

Dokument je izvleček s spletišča EUR-Lex.

Dokument 32015D0007

Sklep Evropske centralne banke (EU) 2015/530 z dne 11. februarja 2015 o metodologiji in postopkih za določitev in zbiranje podatkov o faktorjih za izračun nadomestila, ki se uporabijo za izračun letnih nadomestil za nadzor (ECB/2015/7)

UL L 84, 28.3.2015, str. 67–72 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Pravni status dokumenta Ne velja več, Datum konca veljavnosti: 31/12/2019; razveljavil 32019D0038

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2015/530/oj

28.3.2015   

SL

Uradni list Evropske unije

L 84/67


SKLEP EVROPSKE CENTRALNE BANKE (EU) 2015/530

z dne 11. februarja 2015

o metodologiji in postopkih za določitev in zbiranje podatkov o faktorjih za izračun nadomestila, ki se uporabijo za izračun letnih nadomestil za nadzor (ECB/2015/7)

SVET EVROPSKE CENTRALNE BANKE JE –

ob upoštevanju Uredbe Sveta (EU) št. 1024/2013 z dne 15. oktobra 2013 o prenosu posebnih nalog, ki se nanašajo na politike bonitetnega nadzora kreditnih institucij, na Evropsko centralno banko (1) ter zlasti drugega pododstavka člena 4(3), člena 30 in drugega pododstavka člena 33(2) Uredbe,

ob upoštevanju Uredbe (EU) št. 1163/2014 Evropske centralne banke z dne 22. oktobra 2014 o nadomestilih za nadzor (ECB/2014/41) (2) ter zlasti člena 10(3)(b) in člena 10(4) in (5) Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

V skladu s členom 30(3) Uredbe (EU) št. 1024/2013 se letna nadomestila za nadzor, ki se zaračunajo kreditnim institucijam s sedežem v sodelujočih državah članicah ali podružnicam, ki jih v sodelujoči državi članici ustanovi kreditna institucija s sedežem v nesodelujoči državi članici, izračunajo na najvišji ravni konsolidacije v sodelujočih državah članicah in temeljijo na objektivnih merilih, povezanih s pomembnostjo in profilom tveganosti zadevne kreditne institucije, vključno z njeno tveganju prilagojeno aktivo.

(2)

V skladu s členom 10(3)(a) Uredbe (EU) št. 1163/2014 (ECB/2014/41) so faktorji za izračun nadomestila, ki se uporabijo za določitev posameznega letnega nadomestila za nadzor, ki se plača v zvezi z vsakim nadzorovanim subjektom ali nadzorovano skupino, znesek (i) skupnih sredstev in (ii) skupne izpostavljenosti tveganju, oboje po stanju ob koncu koledarskega leta.

(3)

Člen 10(3)(b) Uredbe (EU) št. 1163/2014 (ECB/2014/41) določa, da se podatki o faktorjih za izračun nadomestila določijo in zberejo v skladu s sklepom Evropske centralne banke (ECB), v katerem se opišejo upoštevni metodologija in postopki.

(4)

V skladu s členom 30 Uredbe (EU) št. 1024/2013 nadzorovane skupine za namene izračunavanja faktorjev za izračun nadomestila praviloma ne bi smele vključiti sredstev podrejenih družb v nesodelujočih državah članicah in tretjih državah. V skladu s členom 10(3)(c) Uredbe (EU) št. 1163/2014 (ECB/2014/41) se nadzorovane skupine lahko odločijo, da ta sredstva pri določitvi faktorjev za izračun nadomestila vključijo. Vendar pa strošek tega izračunavanja ne bi smel biti višji od pričakovanega zmanjšanja nadomestila za nadzor.

(5)

Člen 10(4) Uredbe (EU) št. 1163/2014 (ECB/2014/41) določa, da pristojni nacionalni organi predložijo podatke o faktorjih za izračun nadomestila Evropski centralni banki v skladu s postopki, ki jih določi ECB.

(6)

Člen 10(5) Uredbe (EU) št. 1163/2014 (ECB/2014/41) določa, da v primeru, da zavezanec za plačilo nadomestila ne zagotovi faktorjev za izračun nadomestila, te faktorje določi ECB v skladu s postopki, ki jih določi ECB.

(7)

V skladu s tem bi moral ta sklep določiti metodologijo in postopke za določitev in zbiranje podatkov o faktorjih za izračun nadomestila in za izračunavanje faktorjev za izračun nadomestila, tudi v primerih, ko jih zavezanec za plačilo nadomestila ne zagotovi, ter postopke, po katerih pristojni nacionalni organi predložijo faktorje za izračun nadomestila Evropski centralni banki. Zlasti je treba določiti obliko, pogostost in roke za to predložitev ter vrste preverjanja kakovosti, ki ga morajo pristojni nacionalni organi opraviti, preden predložijo faktorje za izračun nadomestila Evropski centralni banki.

(8)

Za izračun letnih nadomestil za nadzor, ki se plačajo v zvezi z vsakim nadzorovanim subjektom in vsako nadzorovano skupino, bi morali zavezanci za plačilo nadomestila predložiti podatke o faktorjih za izračun nadomestila pristojnim nacionalnim organom na podlagi predlog, določenih v prilogah I in II k temu sklepu.

(9)

Vzpostaviti je treba postopek za učinkovito izvedbo tehničnih sprememb prilog k temu sklepu, pod pogojem, da te spremembe ne spremenijo osnovnega konceptualnega okvira niti ne vplivajo na breme poročanja. V tem postopku je treba upoštevati stališča Odbora za statistiko Evropskega sistema centralnih bank (ESCB). Pristojni nacionalni organi in drugi odbori ESCB bodo tako lahko take tehnične spremembe prilog predlagali prek Odbora za statistiko –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Vsebina in področje uporabe

Ta sklep določa metodologijo in postopke iz člena 10 Uredbe (EU) št. 1163/2014 (ECB/2014/41) za določitev in zbiranje podatkov o faktorjih za izračun nadomestila, ki se uporabijo za izračun letnih nadomestil za nadzor, ki se zaračunajo v zvezi z nadzorovanimi subjekti in nadzorovanimi skupinami, in za predložitev faktorjev za izračun nadomestila s strani zavezancev za plačilo nadomestila ter postopke, po katerih pristojni nacionalni organi predložijo te podatke Evropski centralni banki.

Ta sklep velja za zavezance za plačilo nadomestila in pristojne nacionalne organe.

Člen 2

Opredelitev pojmov

V tem sklepu se uporabljajo opredelitve pojmov iz člena 2 Uredbe (EU) št. 1163/2014 (ECB/2014/41), razen če je določeno drugače, skupaj z naslednjo opredelitvijo:

 

„delovni dan“ pomeni dan, ki ni sobota, nedelja ali dela prost dan v državi članici, v kateri ima sedež zadevni pristojni nacionalni organ.

Člen 3

Predlogi, s katerima zavezanci za plačilo nadomestila poročajo pristojnim nacionalnim organom o faktorjih za izračun nadomestila

Zavezanci za plačilo nadomestila predložijo faktorje za izračun nadomestila pristojnim nacionalnim organom s predlogama, določenima v prilogah I in II k temu sklepu. Pristojnim nacionalnim organom se predložijo tudi izjave revizorja v skladu s členom 7. V primeru skupine subjektov, ki so plačniki nadomestila, s podrejenimi družbami s sedežem v nesodelujočih državah članicah ali tretjih državah zavezanci za plačilo nadomestila zagotovijo pojasnilo metode, uporabljene za določitev faktorjev za izračun nadomestila v skladu s členom 10(3)(c) Uredbe (EU) št. 1163/2014 (ECB/2014/41) na temu namenjenem mestu v predlogi.

Člen 4

Datumi predložitve

1.   Pristojni nacionalni organi predložijo podatke o faktorjih za izračun nadomestila Evropski centralni banki najkasneje do zaključka poslovanja na deseti delovni dan po datumih predložitve iz člena 10(4) Uredbe (EU) št. 1163/2014 (ECB/2014/41). Nato ECB preveri prejete podatke v petih delovnih dneh od prejema. Če ECB to zahteva, pristojni nacionalni organi obrazložijo ali pojasnijo podatke. ECB bo zaključila podatke na petnajsti delovni dan po zadevnem datumu predložitve.

2.   Potem ko ECB zaključi podatke v skladu z odstavkom 1, zagotovi zavezancem za plačilo nadomestila dostop do zaključenih podatkov. Zavezanci za plačilo nadomestila lahko v petih delovnih dneh dajo pripombe na podatke o faktorjih za izračun nadomestila, če menijo, da so ti podatki nepravilni. Nato se faktorji za izračun nadomestila uporabijo za izračun letnih nadomestil za nadzor.

Člen 5

Preverjanje kakovosti podatkov

Pristojni nacionalni organi spremljajo in zagotavljajo kakovost in zanesljivost podatkov o faktorjih za izračun nadomestila, ki jih predložijo ECB. Pristojni nacionalni organi uporabijo preverjanje za kontrolo kakovosti, da presodijo, ali so bili faktorji za izračun nadomestila izračunani v skladu z metodologijo iz člena 7. ECB ne popravi ali spremeni podatkov o faktorjih za izračun nadomestila, ki jih zagotovijo zavezanci za plačilo nadomestila. Vsakršne popravke ali spremembe podatkov opravijo zavezanci za plačilo nadomestila in jih predložijo pristojnim nacionalnim organom. Pristojni nacionalni organi predložijo ECB vse popravljene ali spremenjene podatke, ki jih prejmejo. Ko predložijo podatke o faktorjih za izračun nadomestila, pristojni nacionalni organi: (a) zagotovijo informacije o morebitnih večjih gibanjih v teh podatkih; in (b) sporočijo ECB razloge za morebitne večje popravke ali spremembe teh podatkov.

Člen 6

Pogostost poročanja in prvi referenčni datum poročanja

Zavezanci za plačilo nadomestila predložijo podatke o faktorjih za izračun nadomestila pristojnim nacionalnim organom enkrat letno. Prvi referenčni datum za poročanje o faktorjih za izračun nadomestila je 31. december 2014.

Člen 7

Metodologija za izračunavanje faktorjev za izračun nadomestila

1.   Podatek o skupni izpostavljenosti tveganju, ki ga je treba poročati, se pridobi iz rednih poročil po Izvedbeni uredbi Komisije (EU) št. 680/2014 (3). Veljajo naslednje posebne zahteve za izračunavanje.

(a)

Pri nadzorovani skupini, ki nima podrejenih družb s sedežem v nesodelujočih državah članicah ali tretjih državah, se za določitev skupne izpostavljenosti tveganju za skupino upošteva predloga skupnega poročanja o količnikih kapitalske ustreznosti (COREP) „kapitalske zahteve“ iz Priloge I k Izvedbeni uredbi (EU) št. 680/2014 (v nadaljnjem besedilu: predloga za kapitalske zahteve).

(b)

Pri nadzorovani skupini, ki ima podrejene družbe s sedežem v nesodelujočih državah članicah ali tretjih državah, se za določitev skupne izpostavljenosti tveganju za skupino upošteva predloga za kapitalske zahteve, pri čemer se lahko odšteje prispevek podrejenih družb s sedežem v nesodelujočih državah članicah ali tretjih državah k skupni izpostavljenosti tveganju za skupino z upoštevanjem predloge COREP „kapitalska ustreznost skupine: informacije o povezanih subjektih“ iz Priloge I k Izvedbeni uredbi (EU) št. 680/2014. Če podatki o prispevku podrejenih družb s sedežem v nesodelujočih državah članicah ali tretjih državah v predlogi COREP „kapitalska ustreznost skupine: informacije o povezanih subjektih“ za potrebe izračuna nadomestil za nadzor niso na razpolago, lahko te podatke predložijo pristojnim nacionalnim organom zavezanci za plačilo nadomestila.

(c)

Če kreditna institucija, ki je plačnica nadomestila, ni del nadzorovane skupine, se za določitev skupne izpostavljenosti tveganju te institucije upošteva predloga za kapitalske zahteve.

2.   Podatek o skupnih sredstvih, ki ga je treba poročati, bi moral ustrezati znesku skupnih sredstev, ki je opredeljen v členu 51 Uredbe (EU) št. 468/2014 Evropske centralne banke (ECB/2014/17) (4). Če skupnih sredstev ni mogoče določiti z upoštevanjem navedenega člena, se podatek določi na podlagi naslednjih podatkov.

(a)

Pri nadzorovani skupini, ki ima podrejene družbe samo s sedežem v sodelujočih državah članicah, se za določitev skupnih sredstev uporabijo svežnji poročil, ki jih nadzorovani subjekti uporabljajo za pripravo konsolidiranih računovodskih izkazov na ravni skupine. Revizor potrdi skupna sredstva nadzorovane skupine z izvedbo ustreznega preverjanja svežnjev poročil.

(b)

Pri kreditni instituciji, ki je plačnica nadomestila in ni del nadzorovane skupine, njena nadrejena oseba pa ima sedež v nesodelujoči državi članici ali tretji državi, se za določitev skupnih sredstev uporabijo svežnji poročil, ki jih kreditna institucija, ki je plačnica nadomestila, uporablja za pripravo konsolidiranih računovodskih izkazov na ravni skupine. Revizor potrdi skupna sredstva kreditne institucije, ki je plačnica nadomestila, z izvedbo ustreznega preverjanja svežnjev poročil.

(c)

V primeru, da se skupna sredstva podružnice, ki je plačnica nadomestila, izračunajo na podlagi statističnih podatkov, ki se poročajo po Uredbi (EU) št. 1071/2013 Evropske centralne banke (ECB/2013/33) (5), revizor potrdi skupna sredstva podružnice, ki je plačnica nadomestila, z izvedbo ustreznega preverjanja njenih finančnih računov.

3.   Pri nadzorovani skupini, ki ima podrejene družbe s sedežem v nesodelujočih državah članicah ali tretjih državah, se skupna sredstva določijo v skladu z eno od naslednjih možnosti.

(a)

Skupna sredstva se lahko določijo na podlagi člena 51 Uredbe (EU) št. 468/2014 (ECB/2014/17) (vključno s podrejenimi družbami s sedežem v nesodelujočih državah članicah ali tretjih državah). Če skupnih sredstev ni mogoče določiti z upoštevanjem navedenega člena, se določijo v skladu s členom 7(2)(a) tega sklepa.

(b)

Skupna sredstva se lahko določijo z združitvijo skupnih sredstev, razkritih v obveznih računovodskih izkazih vseh nadzorovanih subjektov v nadzorovani skupini, ki imajo sedež v sodelujočih državah članicah, če so na razpolago, ali drugače z združitvijo skupnih sredstev, izkazanih v ustreznem svežnju oziroma svežnjih poročil, ki jih nadzorovani subjekti ali skupina kreditnih institucij, ki so plačnice nadomestila, uporabljajo za pripravo konsolidiranih računovodskih izkazov na ravni skupine. Da se zavezanec za plačilo nadomestila izogne dvojnemu štetju, ima možnost, da v postopku konsolidiranja izključi pozicije znotraj skupine med vsemi nadzorovanimi subjekti v nadzorovani skupini, ki imajo sedež v sodelujočih državah članicah. Vsakršno dobro ime, ki je vključeno v konsolidirane računovodske izkaze nadrejene osebe v nadzorovani skupini, je treba vključiti v združevanje; izključitev dobrega imena, ki je razporejeno podrejenim družbam s sedežem v nesodelujočih državah članicah ali tretjih državah, ni obvezna. Če zavezanec za plačilo nadomestila uporablja obvezne računovodske izkaze, revizor potrdi, da skupna sredstva ustrezajo skupnim sredstvom, ki so razkrita v revidiranih obveznih računovodskih izkazih posameznih nadzorovanih subjektov. Če zavezanec za plačilo nadomestila uporablja svežnje poročil, revizor potrdi skupna sredstva, ki se uporabijo za izračun letnih nadomestil za nadzor, z izvedbo ustreznega preverjanja uporabljenih svežnjev poročil. V vseh primerih revizor potrdi, da postopek združevanja ne odstopa od postopka, določenega v tem sklepu, in da je izračun, ki ga opravi zavezanec za plačilo nadomestila, skladen z računovodsko metodo, ki se uporablja za konsolidacijo računovodskih izkazov skupine subjektov, ki so plačniki nadomestila.

Člen 8

Določitev faktorjev za izračun nadomestila s strani ECB v primeru, da ti niso zagotovljeni ali da niso predloženi potrebni popravki ali spremembe

V primeru, da zavezanec za plačilo nadomestila ne sporoči faktorja za izračun nadomestila ali ne predloži potrebnih popravkov ali sprememb, ECB uporabi razpoložljive informacije, da določi manjkajoči faktor za izračun nadomestila.

Člen 9

Poenostavljen postopek spreminjanja

Izvršilni odbor je upravičen, da ob upoštevanju stališč Odbora za statistiko izvede kakršne koli tehnične spremembe prilog k temu sklepu, pod pogojem, da te spremembe ne spremenijo osnovnega konceptualnega okvira niti ne vplivajo na breme poročanja. Izvršilni odbor o kateri koli taki spremembi brez nepotrebnega odlašanja obvesti Svet ECB.

Člen 10

Začetek veljavnosti

Ta sklep začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

V Frankfurtu na Majni, 11. februarja 2015

Predsednik ECB

Mario DRAGHI


(1)  UL L 287, 29.10.2013, str. 63.

(2)  UL L 311, 31.10.2014, str. 23.

(3)  Izvedbena uredba Komisije (EU) št. 680/2014 z dne 16. aprila 2014 o določitvi izvedbenih tehničnih standardov v zvezi z nadzorniškim poročanjem institucij v skladu z Uredbo (EU) št. 575/2013 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 191, 28.6.2014, str. 1).

(4)  Uredba (EU) št. 468/2014 Evropske centralne banke z dne 16. aprila 2014 o vzpostavitvi okvira za sodelovanje znotraj enotnega mehanizma nadzora med Evropsko centralno banko in pristojnimi nacionalnimi organi ter z imenovanimi nacionalnimi organi (okvirna uredba o EMN) (ECB/2014/17) (UL L 141, 14.5.2014, str. 1).

(5)  Uredba (EU) št. 1071/2013 Evropske centralne banke z dne 24. septembra 2013 o bilanci stanja sektorja denarnih finančnih institucij (ECB/2013/33) (UL L 297, 7.11.2013, str. 1).


PRILOGA I

 

IZRAČUN NADOMESTIL

Referenčno obdobje

 

IME

 

SKUPNA IZPOSTAVLJENOST TVEGANJU

Datum

 

Koda MFI

 

 

Koda LEI

 

 

Postavka

 

Vrsta institucije

Vir zneska izpostavljenosti tveganju

Znesek izpostavljenosti tveganju

Pojasnila

 

 

010

020

030

040

010

SKUPNA IZPOSTAVLJENOST TVEGANJU

(1), (2), (3) ali (4)

COREP C 02.00, vrstica 010

 

 

020

PRISPEVEK PODREJENIH DRUŽB v nesodelujočih državah članicah ali tretjih državah

(4)

COREP C 06.02, stolpec 250 (VSOTA)

 

 

021

Subjekt 1

(4)

 

 

 

.

Subjekt 2

(4)

 

 

 

.

Subjekt 3

(4)

 

 

 

N

Subjekt N

(4)

 

 

 

030

ZNESEK SKUPNE IZPOSTAVLJENOSTI TVEGANJU za nadzorovano skupino z odštetim PRISPEVKOM PODREJENIH DRUŽB v nesodelujočih državah članicah ali tretjih državah: postavka 030 je enaka 010 minus 020

(4)

 

 

 

Ta predloga mora biti izpolnjena v skladu z navodili, ki so zagotovljena posebej.


PRILOGA II

 

IZRAČUN NADOMESTIL

Referenčno obdobje

 

IME

 

SKUPNA SREDSTVA

Datum

 

Koda MFI

 

 

Koda LEI

 

 

Postavka

 

Vrsta institucije

Potrditev revizorjeve preveritve (Da/Ne)

Skupna sredstva

Pojasnila

 

 

010

020

030

040

010

SKUPNA SREDSTVA v skladu s členom 51 Uredbe (EU) št. 468/2014 (ECB/2014/17)

(1), (2), (3), (4), (5)

 

 

 

020

SKUPNA SREDSTVA v skladu s členom 7(2)(a) ali (b) tega sklepa

(6) ali (7)

 

 

 

030

SKUPNA SREDSTVA v skladu s členom 7(3)(b) tega sklepa: postavka 030 je enaka 031 minus 032 plus 033 minus 034

(8)

 

 

 

031

Skupna sredstva vseh subjektov v skupini s sedežem v sodelujočih državah članicah

 

 

 

 

032

Pozicije znotraj skupine med nadzorovanimi subjekti s sedežem v sodelujočih državah članicah (iz svežnjev poročil, ki se uporabijo za izključitev stanj za potrebe skupinskega poročanja) – neobvezno

 

 

 

 

033

Dobro ime, vključeno v konsolidirane računovodske izkaze nadrejene osebe v nadzorovani skupini – obvezno

 

 

 

 

034

Dobro ime, razporejeno podrejenim družbam s sedežem v nesodelujočih državah članicah ali tretjih državah – neobvezno

 

 

 

 

040

Skupna sredstva nadzorovanega subjekta ali nadzorovane skupine, razvrščenih kot manj pomembna na podlagi odločitve ECB v skladu s členom 6(4) Uredbe (EU) št. 1024/2013 v povezavi s členom 70(1) in členom 71 Uredbe (EU) št. 468/2014 (ECB/2014/17) ter členom 10(3)(d) Uredbe (EU) št. 1163/2014 (ECB/2014/41)

(9)

 

 

 

Ta predloga mora biti izpolnjena v skladu z navodili, ki so zagotovljena posebej.


Na vrh