EUR-Lex Достъп до правото на Европейския съюз

Обратно към началната страница на EUR-Lex

Този документ е извадка от уебсайта EUR-Lex.

Документ 32015D0048

Решение (ЕС) 2015/2464 на Европейската централна банка от 16 декември 2015 година за изменение на Решение (ЕС) 2015/774 относно програма за закупуване на активи на публичния сектор на вторичните пазари (ЕЦБ/2015/48)

OB L 344, 30.12.2015г., стр. 1—4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Правен статус на документа Вече не е в сила, Дата на изтичане на валидността: 15/02/2020; заключение отменено от 32020D0188

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2015/2464/oj

30.12.2015   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 344/1


РЕШЕНИЕ (ЕС) 2015/2464 НА ЕВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА

от 16 декември 2015 година

за изменение на Решение (ЕС) 2015/774 относно програма за закупуване на активи на публичния сектор на вторичните пазари (ЕЦБ/2015/48)

УПРАВИТЕЛНИЯТ СЪВЕТ НА ЕВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 127, параграф 2, първо тире от него,

като взе предвид Устава на Европейската система на централните банки и на Европейската централна банка, и по-специално член 12.1, втора алинея във връзка с член 3.1, първо тире, и член 18.1 от него,

като има предвид, че:

(1)

На 4 март 2015 г. Управителният съвет прие Решение (ЕС) 2015/774 на Европейската централна банка (ЕЦБ/2015/10) (1), с което се създаде програма за закупуване на активи на публичния сектор на вторичните пазари (наричана по-долу „ПЗАПС“). Със създаването на ПЗАПС Управителният съвет разшири съществуващите програми за закупуване на активи, като включи ценни книжа на публичния сектор. Заедно с третата програма за закупуване на обезпечени облигации (наричана по-долу „ПЗОО3“) и програмата за закупуване на обезпечени с активи ценни книжа (наричана по-долу „ПЗОАЦК“), ПЗАПС е част от разширената програма за закупуване на активи (наричана по-долу „ПЗА“). С ПЗА се цели да се подобри допълнително трансмисията на паричната политика, да се улесни предоставянето на кредити за икономиката на еврозоната, да се облекчат условията за заемане на средства от домакинствата и фирмите и да се допринесе за това инфлацията отново да се доближи до нива, близки до 2 %, в съответствие с основната цел на ЕЦБ да поддържа ценова стабилност.

(2)

Съгласно правомощието си да гарантира ценовата стабилност, на 3 декември 2015 г. Управителният съвет реши да измени някои от съставните характеристики на ПЗАПС, за да осигури устойчива корекция в тренда на инфлацията към нива, които са под, но близо до 2 % в средносрочен план. Промените са в съответствие с правомощията на Управителния съвет при провеждането на паричната политика и надлежно отразяват съображенията, свързани с управлението на риска.

(3)

Поради това, за да постигне целите на ПЗАПС, Управителният съвет реши да удължи предвидения срок за извършване на покупките по ПЗАПС до края на март 2017 г. или за по-дълго, ако е необходимо, и при всяко положение до момента, в който Управителният съвет забележи устойчива корекция в тренда на инфлацията, която отговаря на целта му за постигане на темп на инфлация под, но близо до 2 % в средносрочен план. Управителният съвет съответно реши да удължи предвидения срок за извършване на покупките по ПЗОО3 и ПЗОАЦК.

(4)

Освен това Управителният съвет реши, че за да се подобри гъвкавостта на ПЗАПС и по този начин да се подпомогне продължаването на нормалното извършване на покупките поне до предвидената крайна дата на програмата, деноминираните в евро търгуеми дългови инструменти, емитирани от регионални и местни правителства, намиращи се в еврозоната, ще бъдат допустими за стандартни покупки по ПЗАПС от националните централни банки на юрисдикцията, в която се намира емитентът.

(5)

Управителният съвет също реши да реинвестира плащанията по главниците на закупените по ПЗА ценни книжа, които са извършени при настъпването на падежа на базовите ценни книжа, докато това е необходимо, като така се допринася за благоприятни ликвидни условия и за подходяща позиция на паричната политика.

(6)

По отношение на дълговите ценни книжа, посочени в член 3, параграф 2, буква в) от Решение (ЕС) 2015/774 (ЕЦБ/2015/10), се прилагат различни ограничения за емитента и за всяка емисия. Тези ограничения се определят от Управителния съвет, като надлежно се вземат предвид съображенията, свързани с управлението на риска и функционирането на пазара.

(7)

Поради това Решение (ЕС) 2015/774 (ЕЦБ/2015/10) следва да бъде съответно изменено,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Изменения

Решение (ЕС) 2015/774 (ЕЦБ/2015/10) се изменя, както следва:

1.

В член 3 параграф 1 се заменя със следното:

„1.   При спазване на установените в член 3 изисквания деноминираните в евро търгуеми дългови ценни книжа, емитирани от централни, регионални или местни правителства на държава членка, чиято парична единица е еврото, от признати агенции, намиращи се в еврозоната, от международни организации, намиращи се в еврозоната, и от многостранни банки за развитие, намиращи се в еврозоната, са допустими за покупки от централните банки от Евросистемата по ПЗАПС. При изключителни обстоятелства, когато предвидената сума за покупки не може да бъде достигната, Управителният съвет може да реши да закупи търгуеми дългови ценни книжа, емитирани от други лица, намиращи се в еврозоната, в съответствие с посочените в параграф 4 условия.“;

2.

В член 3 параграф 3 се заменя със следното:

„3.   За да бъдат допустими за покупки по ПЗАПС, дълговите ценни книжа по смисъла на параграфи 1 и 2 трябва да имат минимален остатъчен матуритет 2 години и максимален остатъчен матуритет 30 години към момента на закупуването им от съответната централна банка от Евросистемата. За да се улесни нормалното извършване на покупките, търгуемите дългови инструменти с остатъчен матуритет 30 години и 364 дни са допустими по ПЗАПС. Националните централни банки извършват и заместващи покупки на търгуеми дългови ценни книжа, емитирани от международни организации и многостранни банки за развитие, в случай че предвидената сума за покупки на търгуеми дългови ценни книжа, емитирани от централни, регионални или местни правителства, както и от признати агенции, не може да бъде достигната.“;

3.

В член 3 параграф 4 се заменя със следното:

„4.   При изключителни обстоятелства централните банки от Евросистемата могат да предложат на Управителния съвет държавни нефинансови предприятия, намиращи се в техните юрисдикции, като емитенти на търгуеми дългови инструменти, които да бъдат закупувани като заместители, в случай че предвидената сума за покупки на търгуеми дългови инструменти, емитирани от централни, регионални или местни правителства, както и от признати агенции, намиращи се в техните юрисдикции, не може да бъде достигната.

Предложените държавни нефинансови предприятия трябва да отговарят най-малко на следните два критерия едновременно:

да бъдат „нефинансово предприятие“ съгласно определението в Регламент (ЕС) № 549/2013 на Европейския парламент и на Съвета (2);

да бъдат лице от „публичния сектор“, което означава лице по смисъла на член 3 от Регламент (ЕО) № 3603/93 (3).

След получаване на одобрението от Управителния съвет деноминираните в евро търгуеми дългови инструменти, емитирани от такива държавни нефинансови предприятия, намиращи се в еврозоната, които отговарят на: i) критериите за допустимост на търгуеми активи като обезпечение при кредитните операции на Евросистемата съгласно част четвърта от Насоки (ЕС) 2015/510 на Европейската централна банка (ЕЦБ/2014/60) (4); и ii) изискванията по параграфи 2 и 3, са допустими за заместващи покупки по ПЗАПС.

(2)  Регламент (ЕС) № 549/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 21 май 2013 г. относно Европейската система от национални и регионални сметки в Европейския съюз (ОВ L 174, 26.6.2013 г., стр. 1)."

(3)  Регламент (ЕО) № 3603/93 на Съвета от 13 декември 1993 г. за уточняване на дефинициите за прилагането на забраните, посочени в член 104 и член 104б, параграф 1 от Договора (ОВ L 332, 31.12.1993 г., стр. 1)."

(4)  Насоки (ЕС) 2015/510 на Европейската централна банка от 19 декември 2014 г. относно прилагането на рамката на паричната политика на Евросистемата (ЕЦБ/2014/60) (ОВ L 91, 2.4.2015 г., стр. 3).“;"

4.

Член 5 се заменя със следното:

„Член 5

Ограничения за покупка

1.   При условията на член 3 и след като се консолидират наличностите във всички портфейли на централните банки от Евросистемата, спрямо търгуемите дългови ценни книжа по ПЗАПС, които отговарят на критериите по член 3, се прилага ограничение за всяка емисия с един и същ международен идентификационен номер за ценни книжа (ISIN).

Считано от 10 ноември 2015 г., ограничението за всяка емисия с един и същ ISIN се определя на 33 %. По изключение ограничението за всяка емисия с един и същ ISIN се определя на 25 % за допустимите търгуеми дългови ценни книжа, които съдържат клауза за колективно действие (ККД), която се различава от модела за еврозоната, разработен от Икономическия и финансов комитет и прилаган от държавите членки в съответствие с член 12, параграф 3 от Договора за създаване на Европейски механизъм за стабилност, но ще бъде увеличено на 33 %, при условие че е проверено за всеки отделен случай, че държането на 33 % от всяка емисия с един и същ ISIN не води до това централните банки от Евросистемата да достигнат блокиращо миноритарно участие в случаите на нормално преструктуриране на дълг.

2.   По ПЗАПС се прилага общо ограничение от 33 % от непогасените ценни книжа на емитента за съвкупността от допустими търгуеми дългови ценни книжа по отношение на матуритетите, определени в член 3, след консолидиране на наличностите във всички портфейли на централните банки от Евросистемата.

3.   По отношение на посочените в член 3, параграф 2, буква в) дългови ценни книжа се прилагат различни ограничения за емитента и за всяка емисия. Тези ограничения се определят от Управителния съвет, като надлежно се вземат предвид съображенията, свързани с управлението на риска и функционирането на пазара.“;

5.

В член 6, параграфи 1 и 2 се заменят със следното:

„1.   От общата счетоводна стойност на покупките на търгуеми дългови ценни книжа, допустими по ПЗАПС, 12 % се закупуват в ценни книжа, емитирани от допустими международни организации и многостранни банки за развитие, а 88 % се закупуват в ценни книжа, емитирани от допустими централни, регионални или местни правителства, както и от признати агенции, или ако е приложимо съгласно член 3, параграф 4 от настоящото решение, в ценни книжа, емитирани от допустими държавни нефинансови предприятия. Това разпределение подлежи на преглед от Управителния съвет. Покупки на дългови ценни книжа, емитирани от допустими международни организации, многостранни банки за развитие и регионални и местни правителства, се извършват само от НЦБ.

2.   Делът на НЦБ от общата счетоводна стойност на покупките на търгуеми дългови ценни книжа, допустими по ПЗАПС, е 92 %, а оставащите 8 % се закупуват от ЕЦБ. Разпределението на покупките по юрисдикции е според алгоритъма за записване на капитала на ЕЦБ, както е посочен в член 29 от Устава на ЕСЦБ.“

Член 2

Влизане в сила

Настоящото решение влиза в сила на 1 януари 2016 г.

Съставено във Франкфурт на Майн на 16 декември 2015 година.

Председател на ЕЦБ

Mario DRAGHI


(1)  Решение (ЕС) 2015/774 на Европейската централна банка от 4 март 2015 г. относно програма за закупуване на активи на публичния сектор на вторичните пазари (ЕЦБ/2015/10) (ОВ L 121, 14.5.2015 г., стр. 20).


Нагоре