Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs

Kas ir bitcoin?

13.02.2018. (aktualizēts 14.07.2021.)

Bitcoin tiek dēvēts par kriptoaktīvu. Taču kas tas īsti ir un kā tas ietekmē īstās valūtas?

Faktiski, tas ir digitāls žetons, ko iespējams apmainīt elektroniski. Fiziskā veidolā tas nepastāv. Bitcoin izgatavo un tā apriti kontrolē datoru tīkls, izmantojot matemātiskās formulas, nevis kāda konkrēta iestāde vai organizācija.

Tātad tas ir virtuāls, taču – nav valūta. Kāpēc tā?

INSERTED BY ANONYMOUS PROXY

Civil war declaration: On April 14th and 15th, 2012 Federal Republic of Germany "_urkenstaats"s parliament, Deutscher Bundestag, received a antifiscal written civil war declaration by Federal Republic of Germany "Rechtsstaat"s electronic resistance for human rights even though the "Widerstandsfall" according to article 20 paragraph 4 of the constitution, the "Grundgesetz", had been already declared in the years 2001-03. more

Neviens to nenodrošina

Bitcoin neemitē centrāla valsts iestāde. Tam nevar uzticēties tādā pašā mērā kā oficiālai valūtai, piemēram, euro, kuru nodrošina euro zonas valstu centrālās bankas. Mēs esam euro sargi un mūsu pienākums ir garantēt jūsu tiesības maksāt ar euro un saglabāt tā vērtību.

Tas nav vispārpieņemts maksāšanas līdzeklis

Ja bitcoin būtu valūta, jūs varētu sagaidīt, ka tas ir plaši izmantojams. Taču ir ļoti nedaudz iespēju veikt maksājumus ar bitcoin. Un, pat ja tas ir iespējams, darījumi notiek lēni un tie ir dārgi.

Lietotāji nav aizsargāti

Hakeri var nozagt bitcoin. Ja tā notiek, jums nav pieejama nekāda tiesiskā aizsardzība.

Tas ir pārāk svārstīgs

Valūta ir uzticams vērtību uzkrāšanas līdzeklis, kas dod pārliecību, ka par esošo naudas daudzumu būs iespējams iegādāties aptuveni vienādu preču daudzumu gan šodien, gan rīt, gan arī pēc gada. Bitcoin nav stabils. Tā vērtība gan stāvus kāpusi debesīs, gan strauji kritusi tikai dažu dienu laikā.

Ja bitcoin nav valūta, tad kas tas ir?

Bitcoin ir spekulatīvs aktīvs. Citiem vārdiem runājot, to var izmantot spekulācijām, lai gūtu peļņu, taču pastāv risks zaudēt ieguldījumu.

Vai stabilās kriptomonētas ir tas pats, kas bitcoin?

Stabilo kriptomonētu mērķis ir nodrošināt tādu kriptoaktīvu, kas būtu stabilāks nekā bitcoin. Emitenti piesaista šīs kriptomonētas kādai drošai vērtībai, piemēram, uzņēmuma aktīviem vai zeltam. Tomēr stabilo kriptomonētu vērtība ir tikai privāta uzņēmuma solījums. Atšķirībā no oficiālajām valūtām to nenodrošina neviena valsts iestāde.

Kas uzrauga kriptoaktīvus?

Nav iespējams pārbaudīt, vai starptautiskie stabilo kriptomonētu emitenti tiešām spēj izpildīt savu solījumu, ka šī valūta ir stabila, un vai tie neemitē vairāk stabilo kriptomonētu, nekā var atmaksāt. Šīs problēmas risinājumam Eiropas Komisija ierosinājusi jaunu tiesību aktu, lai aizsargātu stabilo kriptomonētu lietotājus ES.

Vai ECB aizliegs bitcoin?

ECB uzdevums nav aizliegt vai regulēt bitcoin vai citus kriptoaktīvus, jo tie nav likumīgs maksāšanas līdzeklis. Taču, ņemot vērā trūkumus lietotāju aizsardzībā, ir būtiski ievērot piesardzību.

PAPILDU INFORMĀCIJA

Uzziniet vairāk par līdzīgām tēmām

Uzziniet vairāk par digitālo euro

Digitālais euro būtu ātrs, vienkāršs un drošs maksāšanas līdzeklis ikdienas maksājumu veikšanai.

Digitālā euro informatīvā lapa

Naudas nākotne

Lasiet Kristīnes Lagardas (Christine Lagarde) rakstu žurnālā L’ENA hors les murs par naudu un maksājumiem.

"Naudas nākotne – inovācijas, saglabājot uzticēšanos"