Zašto ESB savjetuje zakonodavce EU‑a i nacionalne zakonodavce?
S obzirom na visoku razinu stručnog znanja i ulogu koje imamo kao središnja banka za euro, zakonodavci EU‑a i nacionalni zakonodavci moraju se savjetovati s nama kada predlažu nove zakone koji bi mogli utjecati na našu ulogu.
Riječ je o odredbi iz osnivačkih ugovora EU‑a, što znači da se takvi zakoni donose tek nakon savjetovanja s ESB‑om. Savjete obično iznosimo u obliku mišljenja ESB‑a, koje donosi Upravno vijeće.
Što je mišljenje ESB‑a?
Mišljenja ESB‑a, koja donosimo u sklopu svoje savjetodavne uloge, nisu obvezujuća. Donosimo ih kad god se institucije EU‑a ili nacionalna tijela savjetuju s nama o predloženim novim zakonima koji bi mogli utjecati na naše zadaće.
Na primjer, donijeli bismo mišljenje kada bi Europski parlament ili Vijeće EU‑a radili na novom zakonodavstvu koje utječe na nas i naš djelokrug, primjerice na nadzor europskih banaka ili na upravljanje platnim sustavima i njihov nadzor.
Kada mislimo da bi novi zakon mogao utjecati na našu ulogu, možemo i sami pokrenuti postupak donošenja mišljenja.
Primjeri mišljenja ESB‑a
Na primjer, donijeli smo mišljenja o zakonima kojima se ograničava uporaba gotovine u svrhu pranja novca i utaje poreza, koja sadržavaju savjete o tome bi li ti zakoni utjecali na status gotovine kao zakonskog sredstva plaćanja.
Donijeli smo i mišljenja o planovima država članica EU‑a da dodatno oporezuju dobit banaka i mogućim posljedicama takvog oporezivanja na sposobnost banaka da odobravaju kredite poduzećima i stanovništvu.
ESB je donio mišljenja o vrlo različitim temama, među kojima su:
gospodarsko upravljanje u europskoj ekonomskoj i monetarnoj uniji
- kapitalni zahtjevi i upravljanje krizama za banke
- ograničenja uporabe gotovine
- nadzor platnih sustava
- poravnanje izvedenica u središnjim drugim ugovornim stranama
- upravljanje nacionalnim središnjim bankama
- pitanja povezana s Međunarodnim monetarnim fondom
- kreditni registri
- restrukturiranje kreditnih portfelja banaka
- novi porezi na dobit banaka.
Gdje mogu pronaći mišljenja ESB‑a?
Transparentnost nam je važna u svim našim aktivnostima. Sva mišljenja nakon donošenja objavljujemo što je prije moguće na portalu EurLex, a dio i u Službenom listu Europske unije i/ili na svojim mrežnim stranicama.
Mišljenja o predloženom novom zakonodavstvu EU‑a dostupna su na svim službenim jezicima EU‑a, dok se mišljenja o predloženom novom nacionalnom zakonodavstvu objavljuju na engleskom i na odgovarajućem nacionalnom jeziku ili jezicima.
Što je pravni okvir ESB‑a i koje druge pravne akte možemo donijeti?
Naši ciljevi i zadaće utvrđeni su u:
- Ugovoru o funkcioniranju Europske unije (»Ugovor«)
- Statutu Europskog sustava središnjih banaka i Europske središnje banke (»Statut«).
Ugovorom i Statutom daje nam se regulatorna ovlast donošenja različitih vrsta pravnih akata na našem području nadležnosti kako bi naš rad bio učinkovitiji. Osim toga, njima se potvrđuje neovisnost koju imamo kao središnja banka.
Osim mišljenja, možemo donijeti:
- uredbe
- odluke
- preporuke.
Ti se pravni akti po mnogočemu razlikuju. Neki su od akata »obvezujući«, što znači da se u njima utvrđuju pravila u skladu s kojima se mora postupati. Drugi su »neobvezujući« i u njima se pružaju savjeti ili se pojašnjavaju određena pitanja. Nadalje, neki su posvećeni vrlo specifičnim pitanjima, dok su drugi općenitiji. Neki se odnose na pojedinačne države, a drugi na europodručje u cjelini.