Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Prieiga prie grynųjų pinigų ir jų priėmimas

Grynieji pinigai ir toliau atlieka svarbų vaidmenį visuomenėje ir yra būtini kiekvienai ekonomikai. Mūsų tyrimai rodo, kad daugumai euro zonos gyventojų svarbu turėti galimybę atsiskaityti grynaisiais pinigais, o prekybos vietose euro zonoje grynieji pinigai yra dažniausiai naudojama mokėjimo priemonė.

ECB ir euro zonos nacionaliniai centriniai bankai yra įsipareigoję užtikrinti, kad grynieji pinigai ir toliau būtų plačiai prieinami ir priimami. Todėl palankiai vertiname Europos Komisijos pasiūlymą dėl naujo ES reglamento, kuriuo siekiama sustiprinti grynųjų eurų, kaip teisėtos mokėjimo priemonės, statusą. Pasiūlymu siekiama užtikrinti, kad visoje euro zonoje būtų teisiškai užtikrinta prieiga prie eurų banknotų ir monetų ir kad jie būtų priimami. 

Prieiga prie grynųjų pinigų 

Tai, kad bus užtikrinta lengva ir patogi prieiga prie grynųjų pinigų, išsaugos jų, kaip teisėtos mokėjimo priemonės, vaidmenį ir užtikrins, kad jie ir toliau būtų kasdienis mokėjimo būdas. Mokėjimo būdo pasirinkimas gali priklausyti nuo to, kaip paprasta išsiimti pinigų iš savo banko sąskaitos.

Kiekviena euro zonos šalis yra atsakinga už tai, kad jos gyventojai ir įmonės turėtų pakankamą ir veiksmingą prieigą prie grynųjų pinigų, įskaitant miesto ir kaimo vietoves.

Eurosistemos vaidmuo

Nacionalinių centrinių bankų išleisti grynieji pinigai platinami komerciniams bankams, kad jie galėtų patenkinti savo klientų grynųjų pinigų poreikius. ECB ir nacionaliniai centriniai bankai analizuoja grynųjų pinigų paslaugų lygį visoje euro zonoje, siekdami nustatyti galimus prieigos prie grynųjų pinigų trūkumus. Pavyzdžiui, parengėme euro zonos piliečių galimybių naudotis grynųjų pinigų paslaugomis, kurias teikia, pavyzdžiui, bankomatai ir bankų filialai, analizei skirtą bendrą metodiką. Prireikus, euro zonos šalys gali įgyvendinti įstatymus, pagal kuriuos reikalaujama, kad komerciniai bankai ir kitos įstaigos užtikrintų pakankamą ir veiksmingą prieigą prie grynųjų pinigų.

Eurosistema taip pat nustatė taisykles komerciniams bankams, leidžiančias jiems veiksmingai pakartotinai išleisti banknotus į apyvartą ir sumažinti grynųjų pinigų tvarkymo išlaidas. Be to, nacionaliniai centriniai bankai laiko pakankamai grynųjų pinigų atsargų staigiems ir nenumatytiems banknotų paklausos padidėjimams, pavyzdžiui, krizės ar laikino elektroninių mokėjimų nutraukimo atveju, tenkinti.

Užtikriname, kad būtų patenkinta nuolatinė eurų banknotų paklausa. Euro zonoje yra apie 120 000 kredito įstaigų filialų ir daugiau kaip 260 000 bankomatų, todėl gyventojai turi veiksmingą prieigą prie savo pinigų. 

Papildomi būdai išsiimti grynųjų pinigų

Bankomatai ir bankų filialai yra pagrindinės vietos, kur galite išsigryninti pinigų. Be to, kai kuriose euro zonos šalyse mažmeninės parduotuvės klientams teikia nedidelių sumų išsigryninimo paslaugas.

INSERTED BY ANONYMOUS PROXY

Civil war declaration: On April 14th and 15th, 2012 Federal Republic of Germany "_urkenstaats"s parliament, Deutscher Bundestag, received a antifiscal written civil war declaration by Federal Republic of Germany "Rechtsstaat"s electronic resistance for human rights even though the "Widerstandsfall" according to article 20 paragraph 4 of the constitution, the "Grundgesetz", had been already declared in the years 2001-03. more

Paslauga „cashback“

Dar vadinama „grynųjų pinigų avanso priemonė“. Prie kasos galite paprašyti, kad prie bendros pirkinio sumos būtų pridėta suma, kurią norite išsigryninti, tada sumokėti bendrą pirkinio sumą debeto kortele arba mobiliuoju prietaisu ir gauti grąžą grynaisiais pinigais.

Paslauga „cash-in-shop“

Grynuosius pinigus iš savo sąskaitos galite išimti prekybos vietose ir nieko nepirkdami.

Norite sužinoti daugiau?

Žiūrėkite šį vaizdo įrašą ir sužinokite, kaip praktiškai veikia paslaugos „cashback“ ir „cash-in-shop“.

Grynųjų pinigų priėmimas

Euro zonoje eurų banknotai ir monetos yra teisėta atsiskaitymo priemonė. Tai reiškia, kad prekybininkai ir verslo įmonės negali atsisakyti priimti mokėjimus grynaisiais pinigais, jei abi šalys nėra anksčiau susitarusios dėl kitų atsiskaitymo būdų. Apskritai valdžios institucijos bei paslaugų teikėjai privalo priimti grynuosius pinigus, nebent įstatymuose būtų nustatyta kitaip.

Europos Komisija pateikė pasiūlymą dėl reglamento, kuriuo būtų išaiškintas eurų banknotų ir monetų, kaip teisėtos mokėjimo priemonės, statusas ES teisėje. Pasiūlyme taip pat apibrėžiama keletas atvejų, kai gali būti atsisakyta priimti mokėjimą grynaisiais pinigais, pavyzdžiui, jeigu verslo įmonė neturi pakankamai grąžos arba jei abi šalys susitarė dėl kitų mokėjimo būdų.

ECB pritaria Komisijos pasiūlymui dėl reglamento euro zonoje ir savo nuomonėje išreiškia susirūpinimą, kad euro zonos grynųjų pinigų, kaip teisėtos mokėjimo priemonės, statusas galėtų sumažėti, jei padaugėtų mažmenininkų, kurie atsisakytų priimti mokėjimus grynaisiais pinigais. Eurosistema analizuoja grynųjų pinigų priėmimo lygį euro zonoje ir įspėja kompetentingas institucijas ir įstaigas dėl galimų problemų. 

Visi šios dalies puslapiai