Otsingu valikud
Avaleht Meedia Suunaviidad Uuringud & väljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Töövõimalused
Soovitused
Sorteeri

2-eurosed mälestusmündid – 2014

Müntide kirjeldused pärinevad Euroopa Liidu Teatajast ning neid ei ole ühtlustatud sellel veebilehel avaldatud varasemate aastate müntide kirjeldustega.

Hispaania

Motiiv: riigipea vahetumine

Kirjeldus: mündil on kujutatud kuningate Felipe VI ja Juan Carlos I osaliselt kattuvaid portreid. Nende all on käibelelaskva riigi nimi ja käibelelaskmise aeg „ESPAÑA – 2014”. Paremal asub rahapaja tunnus. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 12 miljonit münti

Emissiooni aeg: detsember 2014.

Prantsusmaa

Motiiv: aidsi vastu võitlemine ülemaailmse aidsipäeva abil

Kirjeldus: mündil on kujutatud punane lint, mis on aidsivastase võitluse sümbol. Punane lint, mis meenutab ümberpööratud V-tähte, loodi rühmituse Visual Aids Artist Caucus ja Ameerika maalikunstniku Frank Moore’i algatusel. Linti kantakse südame ligidal, et sümboliseerida solidaarsust haigetega. Eesmärk on kanda seda ühel päeval teistpidi, nii et see meenutaks V-tähte, mis tähistab haiguse võitmist (ingl victory). Mündi keskosas on kujutatud kolm linti. Ühte nendest kujutatakse tavapärases asetuses ning läikivail ringlemata (ingl brilliant uncirculated) ja kõrgeima kvaliteediga (ingl proof) müntidel punasena. Kaks teist linti on pööratud tagurpidi ja seostuvad kahe V-tähega, mis sümboliseerivad kauaoodatud võitu haiguse üle. Mündi ülaosas on kuupäev 1. detsember, UNESCO ülemaailmne aidsi vastu võitlemise päev. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 3 miljonit münti

Emissiooni aeg: november 2014.

Soome

Motiiv: disaineri ja sisekujundaja Ilmari Tapiovaara 100. sünniaastapäev

Kirjeldus: mündi siseosa vasakul pool on kujutatud Ilmari Tapiovaara nimi ja eluaastad. Mündi siseosa paremal pool on kujutatud lähivõte Ilmari Tapiovaarale iseloomulikust disainmööblist. Paremal paiknevad käibelelaskva riigi tähis FI, rahapaja tunnus ja käibelelaskmise aasta 2014. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1 miljon münti

Emissiooni aeg: november 2014.

Vatikani Linnriik

Motiiv: Berliini müüri langemise 25. aastapäev

Kirjeldus: mündi esiplaanil on kujutatud osaliselt kokku kukkunud Berliini müüri tellised, millel on kiri „XXV ANNIVERSARIO DEL CROLLO DEL MURO DI BERLINO 1989 2014” (Berliini müüri langemise 25. aastapäev 1989 2014). Mündi keskosas telliste vahel on kujutatud oliivipuuoks ja okastraat ning tagaplaanil Brandenburgi värav. Ülaosas on kiri „Città del Vaticano”. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 103 000 münti

Emissiooni aeg: oktoober 2014.

Sloveenia

Motiiv: Barbara Celjska kroonimise 600. aastapäev

Kirjeldus: mündi keskel on valitsemissaua käes hoidva kuninganna Barbara Celjska triibutatud mustriga portree. Kujutise peal on kolm Celje krahvidele iseloomulikku kuueharulist tähte. Portree vasakul pool on kiri „SLOVENIJA” ning paremal pool kiri „BARBARA CELJSKA” ja aastaarvud 1414–2014. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1 miljon münti

Emissiooni aeg: oktoober 2014.

Luksemburg

Motiiv: 50 aasta möödumine suurhertsog Jeani troonile asumisest

Kirjeldus: mündi keskosal on Nende Kuninglike Kõrguste suurhertsog Henri ja suurhertsog Jeani näokujutised poolprofiilis vasakule. Näokujutiste kohal on kroon ja suurhertsog Jeani näokujutise kohal on aastaarv 1964. Näokujutiste all on vastavalt nimed Jean ja Henri ning nende alla jääb aastaarv 2014. Mündi keskosa ümbritseb üleval kiri „50e ANNIVERSAIRE DE L’ACCESSION AU TRÔNE DU GRAND-DUC JEAN” (50 aasta möödumine suurhertsog Jeani troonile asumisest). Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1,4 miljonit münti

Emissiooni aeg: oktoober 2014.

Portugal

Motiiv: rahvusvaheline põllumajandusliku pereettevõtluse aasta

Kirjeldus: mündi keskosas on kujutatud tüüpilisi traditsioonilises põllumajanduses kasutatavaid tööriistu koos põllumajandussaadustega: keskel kana, mida ümbritsevad kõrvitsad, korv kartulitega ning muud köögiviljad ja lilled. Mündi keskosa vasakul pool on poolringikujulises kirjas mündi käibelelaskmise motiiv „AGRICULTURA FAMILIAR” (põllumajanduslik pereettevõtlus) ja paremal pool poolringikujulises kirjas käibelelaskva riigi nimi „PORTUGAL”, millele järgneb käibelelaskmise aasta 2014. Mündi keskosa vasakus allääres on rahapaja tunnus INCM. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 500 000 münti

Emissiooni aeg: oktoober 2014.

Malta

Motiiv: Malta sõltumatus 1964. aastal

Kirjeldus: sõltumatu Malta 1964. aasta põhiseaduse auks käibelelastud münt on viiest mündist koosnevas sarjas neljas, millega tähistatakse Malta ajaloo verstaposte. 1964. aasta põhiseadusega sai Maltast pärast sajandeid kestnud võõrvõimu iseseisev riik. Mündi rahvuslikul küljel on kujutatud osa iseseisvuse auks püstitatud pronksausambast, mille kavandas kunstnik Gianni Bonnici 1989. aastal. See kujutab noort naist, kes esindab Maltat, kandes Malta lippu. Paremal on poolringina kiri „MALTA – sõltumatus 1964” ja allosas on käibelelaskmise aasta 2014. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 400 000 münti

Emissiooni aeg: oktoober 2014.

San Marino

Motiiv: Giacomo Puccini 90. surma-aastapäev

Kirjeldus: mündil on kujutatud helilooja Giacomo Puccini portreed. Paremal on poolkaares käibelelaskva riigi nimi „SAN MARINO”. Vasakul on kirjutatud „G. PUCCINI” ja rahapaja tunnus. Mündi allosas on kujutatud aastaarv 2014. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 100 000 münti

Emissiooni aeg: september 2014.

Belgia

Motiiv: 150 aasta möödumine Belgia Punase Risti asutamisest

Kirjeldus: mündi siseosal on kujutatud risti, mille keskel asub arv 150. Risti vertikaalharule on kantud sõnad „Rode Kruis” ja horisontaalharule „Croix-Rouge”, mis tähistavad organisatsiooni nime. Risti ümbritsevad Brüsseli rahapaja tunnus, milleks on peaingel Miikaeli kiivriga pea, rahapaja juhataja tunnus, aastaarv 2014 ja riigi tähis BE. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 260 000 münti

Emissiooni aeg: september 2014.

Kreeka

Motiiv: 150 aastat Joonia saarte liitumisest Kreekaga (1864–2014)

Kirjeldus: mündi keskosas on kujutatud seitsme tipuga täht, mille juures kreekakeelsed sõnad: „150 AASTAT JOONIA SAARTE (EPTÁNISA) LIITUMISEST KREEKAGA 1864–2014”, käibelelaskva riigi nimi „KREEKA VABARIIK” ja Kreeka riigi rahapaja tunnus. Tähe tippude vahele jääval alal on kujutatud Joonia saarte sümbolid. Kogu kujundus on ümbritsetud dekoratiivse stiliseeritud lainemotiiviga. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 750 000 münti

Emissiooni aeg: september 2014.

Kreeka

Motiiv: 400 aastat Domenikos Theotokopoulose surmast (1614–2014)

Kirjeldus: mündi keskosas on kujutatud Domenikos Theotokopoulose portree. Taustaks on tema teoste tüüpiline motiiv, mis illustreerib kunstniku tehnikat. Vasakul on aastaarv 2014 ja kunstniku eripärane allkiri („Domenikos Theotokopoulos Epoiei”), paremal Kreeka riigi rahapaja tunnus. Kogu motiivi ümbritseb kreekakeelne kiri „DOMENIKOS THEOTOKOPOULOS 1541–1614” ja väljaandva riigi nimi „KREEKA VABARIIK”. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 750 000 münti

Emissiooni aeg: september 2014.

Läti

Motiiv: Riia – Euroopa kultuuripealinn 2014

Kirjeldus: mündi keskel on kujutatud Riia siluett ja ajalooline kesklinn, mis on kantud UNESCO maailmapärandi nimekirja. Linna kujutise kohal on sõnad „EIROPAS KULTURAS GALVASPILSETA” (Euroopa kultuuripealinn) ning selle all linna nimi ja käibelelaskmise aasta „RIGA – 2014”. Viimase all on omakorda käibelelaskva riigi tähis LV. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1 miljon münti

Emissiooni aeg: september 2014.

Malta

Motiiv: 200 aasta möödumine Malta politseijõudude loomisest

Kirjeldus: mündiga tähistatakse 200 aasta möödumist Malta politseijõudude loomisest, mida tehti 1814. aasta XXII seadusega. Seega kuuluvad Malta politseijõud Euroopas vanimate hulka. Mündi rahvusliku külje keskosas on kujutatud Malta politsei ametimärk pealiskirjaga „200 aastat Malta politseijõude” ning aastaarvud 1814–2014. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 300 000 münti

Emissiooni aeg: juuli 2014.

San Marino

Motiiv: Bramante Lazzari delle Penne di San Marino 500. surmaaastapäev

Kirjeldus: mündil on kujutatud Bramante portree ning osa Tempietto’st (väike tempel), mille Donato Bramante rajas arvatavasti juba 1502. aastal San Pietro in Montorio kiriku õue mälestushauana. Ehitist peetakse Itaalia kõrgrenessansi arhitektuuri meistriteoseks. Motiivi ümbritseb peaaegu täielikult kiri „BRAMANTE LAZZARI DELLE PENNE DI SAN MARINO”. Vasakul pool on aastaarv 1514 ja paremal pool 2014. Mündi allosas on kunstniku initsiaalid MCC (Maria Carmela Colaneri) ning rahapaja tunnus. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 110 000 münti

Emissiooni aeg: juuni 2014.

Soome

Motiiv: kirjaniku ja kunstniku Tove Janssoni 100. sünniaastapäev

Kirjeldus: mündi siseosas on kujutatud Tove Janssoni portree. Portree all on allkiri „Tove Jansson” ja aastaarvud 1914–2001. Vasakul on käibelelaskva riigi tähis FI, paremal käibelelaskmise aasta 2014 ja rahapaja tunnus. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1,5 miljonit münti

Emissiooni aeg: juuni 2014.

Itaalia

Motiiv: Itaalia sõjaväelise politsei Arma dei Carabinieri loomise 200. aastapäev

Kirjeldus: kujunduses on kasutatud skulptor Antonio Berti 1973. aastal tehtud skulptuuri „Pattuglia di Carabinieri nella tormenta” (karabinjeeride patrull tormis). Paremal on üksteise peal Itaalia Vabariigi monogrammi tähed RI ja nende all aastaarv 2014. Vasakul on aastaarv 1814, üleval täht R (Rooma rahapaja monogramm), põhimotiivi all kujunduse autori Luciana De Simoni monogramm LDS ja sõna „CARABINIERI”. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 6,5 miljonit münti

Emissiooni aeg: juuni 2014.

Itaalia

Motiiv: Galileo Galilei (sündinud 1564) 450. sünniaastapäev

Kirjeldus: mündil on kujutatud Galileo Galilei pea Justus Sustermansi 1636. aasta maalilt (Firenze, Galleria degli Uffizi).Üleval on kaarjalt tekst „GALILEO GALILEI”, paremal üksteise peal täht R (Rooma rahapaja monogramm), astronoomi teleskoop ja tähed C.M. (autor Claudia Momoni monogramm). Vasakul on üksteise peal kujutatud Itaalia Vabariigi monogrammi tähed RI ning põhimotiivi all aastaarvud 1564–2014. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 6,5 miljonit münti

Emissiooni aeg: juuni 2014.

Prantsusmaa

Motiiv: 6. juunil 1944 toimunud Normandia dessandi 70. aastapäev

Kirjeldus: mündi ülemisse keskossa kirjutatud sõnast „D-DAY” moodustub maabumisalus ja tankisuurtükk. Tankisuurtüki kohale on märgitud aastaarvud 1944–2014, allapoole tekst „70e anniversaire du débarquement” (dessandi 70. aastapäev). Laine kustutab aegamisi Ameerika, Briti ja Kanada sõdurisaabaste eripärased jäljed liival. Lainele on graveeritud Verlaine’i värsid, mida kasutati dessandi alguse koodina: „Les sanglots longs des violons de l’automne blessent mon coeur d’une langueur monotone”. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 3 miljonit münti

Emissiooni aeg: juuni 2014.

Madalmaad

Motiiv: ametlik hüvastijätt endise kuninganna Beatrixiga

Kirjeldus: mündi keskosas on kujutatud kuningas Willem-Alexanderi ja endise kuninganna Beatrixi profiilportreed. Vasakul on poolkaares kiri „WILLEM-ALEXANDER KONING DER NEDERLANDEN” ning paremal on poolkaares kiri „BEATRIX PRINSES DER NEDERLANDEN”. Nende kahe kirja vahel on ülaosas krooni kujutis ja alaosas rahapaja juhataja tunnus, rahapaja tunnus ja nende vahel käibelelaskmise aasta 2014. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1 miljon münti

Emissiooni aeg: mai 2014.

Slovakkia

Motiiv: Slovaki Vabariigi Euroopa Liiduga ühinemise 10. aastapäev

Kirjeldus: rahvusliku külje keskel on stiliseeritud tähed EÚ, mis tähistavad Euroopa Liitu. Esiplaanil U-tähe sees on Slovaki Vabariigi vapp. Mündi keskosa paremal poolel on kahel real kujutatud Slovaki Vabariigi Euroopa Liiduga ühinemise kuupäev 1.5.2004 ja selle all aastaarv 2014. Mündi keskosa allääres on käibelelaskva riigi nimi „SLOVENSKO”. Sõnad „10. VÝROČIE VSTUPU DO EURÓPSKEJ ÚNIE” moodustavad mündi keskosa ülemises ääres poolringi. Mündi vasakpoolses alumises osas on rahapaja Kremnica Mint tunnus (selle moodustavad tähed MK kahe matriitsi vahel). Mündi parempoolses alumises osas on stiliseeritud tähed MP, mis tähistavad mündi kujundaja Mária Poldaufová initsiaale. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1 miljon münti

Emissiooni aeg: aprill 2014.

Portugal

Motiiv: nelgirevolutsiooni 40. aastapäev

Kirjeldus: kaks kõverjoont sümboliseerivad aednelki, mille järgi sai nime ka revolutsioon. Lille ülaosas on kujutatud käibelelaskva riigi nimi „PORTUGAL” ja riigi vapp. Mündi keskosas on kujutatud sündmuse kuupäev „25 DE ABRIL” (25. aprill), mille alla on kirjutatud revolutsioonist möödunud aastate arv „40 ANOS” (40 aastat) ja käibelelaskmise aasta 2014. Tähtede ja numbrite kuju on inspireeritud 40 aastat tagasi plakatitel ja muudel poliitilistel teabelehtedel kasutatud šriftist. See sümboliseerib eufoorilist perioodi vahetult pärast revolutsiooni. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 500 000 münti

Emissiooni aeg: aprill 2014.

Belgia

Motiiv: 100 aastat esimese maailmasõja (1914–1918) algusest

Kirjeldus: mündi siseosas on kujutatud aastaarvud 2014–18 ja nende kohal mooniõis. Aastaarvude all on kiri „The Great War Centenary” (suure sõja sajas aastapäev) ning selle all on rahapaja juhataja tunnus ja Brüsseli rahapaja tunnus, milleks on peaingel Miikaeli kiivriga pea. Mündi keskel ülaosas on kolmes keeles kiri „BELGIE – BELGIQUE – BELGIEN”. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1,75 miljonit münti

Emissiooni aeg: aprill 2014.

Hispaania

Motiiv: UNESCO ülemaailmse kultuuri- ja looduspärandi objektid – Güelli park

Kirjeldus: esiplaanil on kujutatud sisaliku skulptuuri, mis on Güelli pargi sümbol ja mille kujundas arhitekt Antoni Gaudí. Tagaplaanil on kujutatud üht Güelli pargi sissekäigu juures asetsevatest paviljonidest. Ülemises servas on kaarekujuliselt suurtähtedega kirjutatud „ESPAÑA” ja „PARK GÜELL – GAUDÍ”. Vasakul on käibelelaskmise aasta 2014 ja paremal rahapaja tunnus. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 8 miljonit münti

Emissiooni aeg: märts 2014.

Andorra

Motiiv: 20 aastat Euroopa Nõukogus

Kirjeldus: kujunduse keskosas on Andorra vapp ja arv 20, mille null on Euroopa Nõukogu stiliseeritud lipp. Üleval on kiri „ANDORRA” ja selle all „AL CONSELL D’EUROPA”. All vasakul on aastaarv 2014, mille juurest algab kaldjoon. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 100 000 münti

Emissiooni aeg: veebruar 2014.

Luksemburg

Motiiv: Luksemburgi Suurhertsogiriigi iseseisvuse 175. aastapäev

Kirjeldus: mündi keskosas paremal küljel on kujutatud Tema Kuningliku Kõrguse suurhertsog Henri paremale vaatav profiil ning keskosa vasakul poolel vertikaalsuunas aastaarvud 1839 ja 2014 ning mündi käibelelaskva riigi nimi „LËTZEBUERG”. Mündi keskosa alapoolel on sõnad „ONOFHÄNGEGKEET” ja „175 Joër”. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1,4 miljonit münti

Emissiooni aeg: jaanuar 2014.

Saksamaa

Motiiv: Niedersachsen seeriast „Liidumaad”

Kirjeldus: mündil on kujutatud Püha Miikaeli kirik Hildesheimis Alam-Saksimaal. Kirik on olnud UNESCO maailma kultuuripärandi nimekirjas alates aastast 1985. Üleval on käibelelaskmise aasta 2014 ja paremal rahapaja tunnus (A, D, F, G või J). All on kiri „NIEDERSACHSEN” ja selle all käibelelaskva riigi tähis D. Paremal üleval on kunstniku initsiaalid OE (Ott Erich). Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 30 miljonit münti

Emissiooni aeg: jaanuar 2014.