Čo je to signalizácia budúceho nastavenia menovej politiky?
15. decembra 2017 (aktualizované 28. júla 2022)
Ak centrálna banka signalizuje budúce nastavenie menovej politiky, znamená to, že na základe hodnotenia výhľadu cenovej stability poskytuje informácie o budúcich zámeroch menovej politiky.
ECB začala signalizáciu budúceho nastavenia menovej politiky používať v júli 2013, keď Rada guvernérov ECB oznámila, že úrokové miery zostanú podľa jej očakávaní na nízkej úrovni počas dlhšieho obdobia. Odvtedy bola signalizácia budúceho nastavenia menovej politiky viackrát preformulovaná.
V záujme zachovania dôveryhodnosti musí byť obsah signalizácie budúcich zámerov menovej politiky ECB vždy v súlade s tým, ako Rada guvernérov hodnotí súčasnú ekonomickú situáciu a výhľad budúceho vývoja, najmä pokiaľ ide o infláciu.
Ako signalizácia funguje v praxi?
Jeden z príkladov, ako môže signalizácia budúceho nastavenia menovej politiky fungovať:
Kedy je signalizácia potrebná?
Na udržiavanie inflácie v eurozóne na úrovni svojho cieľa používa ECB konvenčné nástroje menovej politiky, t. j. kľúčové úrokové sadzby. Počas obdobia nadmerne nízkej inflácie môže napríklad ECB svoje úrokové sadzby znížiť a tým infláciu opätovne zvýšiť. No ak sú úrokové sadzby už na veľmi nízkej úrovni, pre centrálnu banku je náročné ďalej ich znižovať tak, aby toto znižovanie stále bolo účinné, a tak sú potrebné iné menovopolitické nástroje. Jedným z nich je signalizácia budúceho nastavenia menovej politiky.
V takejto situácii zrozumiteľná komunikácia o budúcich zámeroch menovej politiky pomáha bankám, účastníkom finančných trhov, podnikom a spotrebiteľom vytvoriť si lepšiu predstavu o pravdepodobnom budúcom vývoji úverových nákladov, a poskytuje impulz potrebný na oživenie ekonomiky.
Signalizácia tak zefektívňuje menovú politiku ECB a pomáha nám dosiahnuť náš hlavný cieľ – slúžiť európskym občanom udržiavaním stabilných cien v rámci celej eurozóny.