Ślad środowiskowy banknotów euro
Eurosystem dąży do tego, żeby banknoty euro były jak najmniej szkodliwe dla środowiska, a przy tym zapewnia powszechną dostępność i akceptowalność gotówki.
Nasze podejście do pieniądza gotówkowego przedstawia strategia Eurosystemu w sprawie gotówki. Pieniądz gotówkowy należy do najważniejszych części składowych gospodarki i chcemy dopilnować, żeby pozostał on powszechnie dostępny. Musimy także zadbać o to, żeby banknoty były jak najmniej szkodliwe dla środowiska.
Jaki jest ślad środowiskowy płacenia banknotami euro?
Korzystanie przez rok z banknotów euro jako instrumentu płatniczego w przeliczeniu na jedną osobę jest równoważne z przejechaniem 8 km samochodem. To jedno z najważniejszych ustaleń z badania śladu środowiskowego produktu (PEF).
Badanie PEF zostało przeprowadzone metodą opracowaną przez Komisję Europejską na podstawie oceny cyklu życia z 2004, której celem był pomiar wpływu pierwszej serii banknotów euro na środowisko. W następstwie tej oceny podjęto działania w celu ograniczenia wpływu na środowisko, obejmujące np. przejście na stosowanie w produkcji banknotów bawełny pochodzącej w 100% ze zrównoważonych upraw i zakaz umieszczania odpadów związanych z banknotami na składowiskach.
W badaniu bierze się pod uwagę cały cykl życia banknotów euro: od wydobycia surowców i produkcji po dystrybucję i unieszkodliwienie. Wyniki pokazują, gdzie poczyniliśmy istotne postępy, i pomagają nam w poszukiwaniu dalszych możliwości zmniejszenia śladu środowiskowego banknotów.
Perspektywy
Stale pracujemy nad tym, żeby banknoty były mniej szkodliwe dla środowiska, i szukamy sposobów na udoskonalenie materiałów i komponentów stosowanych w produkcji banknotów.
Producenci bankomatów i banki podjęli również działania w celu zmniejszenia śladu środowiskowego bankomatów i infrastruktury obiegu gotówki. Rozważane są też sposoby zmniejszenia śladu środowiskowego transportu banknotów dzięki stosowaniu bardziej zrównoważonych paliw i źródeł energii.
Na dużą skalę prowadzone są prace badawczo‑rozwojowe, których celem jest rozpoznanie innych metod unieszkodliwiania odpadów związanych z banknotami, takich jak recykling i ponowne użycie materiałów odpadowych.
Ustalenia z badania PEF zostaną uwzględnione w pracach nad przyszłymi banknotami euro.
Więcej na ten temat
Szczegółowe informacje
Badanie śladu środowiskowego produktu w pytaniach i odpowiedziach
Pytania i odpowiedziDla mediów
Komunikat prasowy przedstawiający najważniejsze elementy badania śladu środowiskowego produktu
Komunikat prasowy