Gyengénlátóknak
„Az a kialakítás, amely a vakoknak és a gyengénlátóknak jó, mindenkinek jó.”
A Vakok Európai Szövetségével (EBU) való szoros együttműködésünk alapelve a befogadás, amelyet az eurokészpénz 1990-es években való tervezési szakasza óta követünk. Az eurobankjegyeket és -érmék fejlesztése során odafigyelünk, hogy a vakok és a gyengénlátók is biztonságosan tudják őket kezelni.
Az EKB rendszeresen konzultál az EBU-val, ezt tette az eurobankjegyek második sorozatának, az Európé-sorozatnak a kidolgozása során is.
A készpénz jelentős szerepet játszik a fizetési mód szabad megválasztásában, és elengedhetetlen ahhoz, hogy a pénzügyi szolgáltatások minden társadalmi réteg számára elérhetők legyenek. Gondoskodni szeretnénk róla, hogy a vakok és gyengénlátók továbbra is bizalommal használják az eurobankjegyeket.
Az eurobankjegyek felismerését segítő tulajdonságok
2013 és 2019 között elindítottuk a második bankjegysorozatot, az Európé-sorozatot. A bankjegyek grafikai elemei megegyeznek az első sorozatéival, de javítottunk a felismerést segítő elemeken, élénkebb színeket alkalmaztunk, ami szintén megkönnyíti a megkülönböztetésüket.
Milyen a felismerést segítő tulajdonságokkal rendelkeznek tehát a második sorozat bankjegyei?
Eltérő méretek
Minél nagyobb a bankjegy értéke, annál nagyobb a mérete. Az 50, a 100 és a 200 eurós bankjegyek ugyanolyan magasak, de a címletérték emelkedésével egyre hosszabbak.
Élénkebb színek
A mostani összes címletnek intenzívebb és elütőbb a színe: az 5 eurós bankjegy szürke, a 10 eurós piros, a 20 eurós kék, az 50 eurós narancssárga, a 100 eurós zöld, a 200 eurós sárgásbarna, az 500 eurós pedig vöröseslila színű. Bár az utóbbi címletet már nem bocsátjuk ki, az első sorozat 500 eurósai törvényes fizetőeszközök maradnak, és továbbra is megtalálhatók a forgalomban.Nagyméretű értékjelzések
A bankjegy értékét jelző nagyméretű értékjelzések elkülönülnek az egyéb grafikai elemektől. Ez növeli a kontrasztot, megkönnyítve az érték felismerését és a hat címlet megkülönböztetését.Dombornyomat
A nagyméretű értékjelzéseken található nyomat kidudorodik a felszínből. Ez a funkció megkönnyíti a vakok és a gyengénlátók számára a bankjegy értékének megállapítását.
Kidomborodó vonalkák
Minden eurobankjegy előoldalának bal és jobb szélén a felületből kidomborodó rövid vonalkák találhatók. A címletek megkülönböztetését a felületből kidomborodó vonalakon található rések száma segíti, amint az alábbi képek mutatják. A hasonló motívumokat tartalmazó címletek megkülönböztetését az eltérő méret segíti.
Mennyire hasznosak a bankjegyek felismerését segítő tulajdonságok?
Szeretné tudni, hogyan segítenek a bankjegyelemek a gyakorlatban? Az alábbi videóban egy vak hölgy bemutatja, hogyan szokta ellenőrzni az eurobankjegyeket.
Itt megtekinthető a videó átirata.
Érmék
A jellemzőik közé tartozik:
- Eltérő méret, alak, szín, perem
- Eltérő súly: minél nagyobb értékű az érme, annál nehezebb (kivéve az 50 centest, amely súlyosabb az 1 €-s érménél)
- Az érmék közös hátlapján világosan feltüntetett értékjelzések
Az euroérmékkel kapcsolatos kérdéseivel, szíveskedjék az Európai Bizottsághoz fordulni: