Kas yra su klimatu susijusios informacijos atskleidimas?
2023 m. balandžio 21 d. (atnaujinta 2024 m. birželio 25 d.)
Su klimatu susijusi atskleidžiama informacija – tai dokumentai, kuriuose organizacijos, pavyzdžiui, bendrovės, bankai ir institucijos, kaip antai ECB, pateikia informaciją apie savo veiklos anglies dioksido išmetimo rodiklį ir patiriamą klimato riziką. Iš šios informacijos matyti, kokį poveikį organizacijos veikla daro klimato kaitai ir kokį poveikį klimato kaita daro jai.
Pavyzdžiui, minėtuose dokumentuose gali būti atskleidžiamas įmonės gamyklų išmetamo CO2 kiekis, ekstremalių meteorologinių reiškinių, tokių kaip potvyniai ar sausros, poveikis jos verslui arba investicijų ekologiškumas. Gali būti pateikiama informacijos ir apie tai, kaip organizacija ketina spręsti šiuos klausimus.
Su klimatu susijusi informacija gali būti atskleidžiama įvairiai. Gali būti skelbiamos ataskaitos, informacija gali būti pateikiama tinklalapyje arba gali būti pasitelkiamos kitos viešosios komunikacijos priemonės.
Kuo naudingas su klimatu susijusios informacijos atskleidimas?
Ši informacija suteikia įžvalgų, o tai mums padeda priimti geriau pagrįstus sprendimus. Panašiai, kaip maisto produktų maistingumo ženklinimas padeda mums pasirinkti sveikesnius produktus, taip ir pagal atskleidžiamą su klimatu susijusią informaciją galime rinktis ekologiškesnius variantus ką nors pirkdami ar investuodami. Jei visi savo sprendimus grįsime šia informacija, veikla ir technologijos, padedančios mūsų ekonomikai tapti ekologiškesnei, pritrauks daugiau pinigų.
Atskleidžiama su klimatu susijusi informacija taip pat leidžia žmonėms susidaryti geresnį vaizdą apie verslo vykdymo su tam tikromis bendrovėmis ar bankais riziką. Pavyzdžiui, įmonei, į aplinką išmetančiai didelį šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, gali kilti sunkumų, jei dėl naujos klimato politikos ji būtų priversta keisti savo verslo praktiką.
Tokiai įmonei gali tekti apriboti verslą ar netgi nutraukti veiklą, ypač jei ji neturi patikimos strategijos, kaip sumažinti į aplinką išmetamo anglies dioksido kiekį arba kaip reaguoti į klimato kaitos poveikį. Visi, turintys tokios įmonės akcijų ar suteikę jai paskolų, gali prarasti daug pinigų. Kai kurie investuotojai ir bankai gali būti pajėgūs prisiimti tokius nuostolius, bet ne visi. Taigi su klimatu susijusi rizika gali tapti problemų ir nestabilumo visoje ekonomikoje šaltiniu.
Kodėl su klimatu susijusios informacijos atskleidimas yra svarbu ECB?
Mūsų, kaip centrinio banko, uždavinys – stebėti riziką. Turime suprasti, iš kur kyla su klimatu susijusi rizika, jos galimą poveikį ir kokių veiksmų bus imtasi jai pašalinti. Su klimatu susijusi atskleidžiama informacija gali mums padėti šiuos dalykus analizuoti dar tiksliau ir patikimiau. Ja remdamiesi galime priimti tinkamus sprendimus, kad palaikytume mūsų valiutos ir finansų sistemos stabilumą.
Kaip bankų priežiūros institucija, raginame bankus ir toliau kreipti dėmesį į su klimatu susijusią riziką. Be to, primygtinai reikalaujame, kad bankai būtų skaidrūs rizikos, su kuria susiduria, visų pirma daug anglies dioksido išskiriančiuose pramonės sektoriuose (pvz., statybos ar tekstilės) ir vietovėse, kuriose gali kilti klimato katastrofų, klausimu.
Pavyzdžiui, bankai turėtų rinkti ir skelbti informaciją apie įmonių, kurioms jie skolina, išmetamus teršalus. Jie taip pat turėtų atvirai teikti informaciją apie veiksmus, kurių imasi, kad padidintų savo verslo ekologiškumą ir taip palengvintų perėjimą prie tvaresnės ekonomikos.
Visa ši nauja informacija padės geriau suprasti paslėptas išlaidas, susijusias su klimato srities rizika.
Mūsų pačių atskleidžiama su klimatu susijusi informacija
ECB ir euro zonos centriniai bankai (kartu vadinami Eurosistema) taip pat skelbia informaciją apie savo anglies dioksido išmetimo rodiklį ir apie tai, kaip ketina jį mažinti. ECB savo metinėje aplinkosaugos ataskaitoje informuoja apie pastangas žalinti savo veiklą. Pavyzdžiui, ECB naudoja mažiau elektros energijos ir mažina verslo kelionių metu išmetamų teršalų kiekį.
2023 m. paskelbėme dvi ataskaitas, kuriose pateikėme atitinkamą su klimatu susijusią informaciją apie Eurosistemos pinigų politikos tikslais laikomus portfelius ir ECB ne pinigų politikos tikslais laikomus portfelius. Šios ataskaitos bus atnaujinamos kartą per metus. Be to, ir euro zonos nacionaliniai centriniai bankai skelbia informaciją apie savo ne pinigų politikos tikslais laikomų portfelių anglies dioksido išmetimo rodiklį.
Atskleidžiamos su klimatu susijusios informacijos palyginamumas
Su klimatu susijusios rizikos vertinimui ir atskleidimui turėtų būti taikomos bendros taisyklės.
Kad galėtume susidaryti aiškų vaizdą, turime turėti galimybę palyginti įvairių organizacijų – idealiu atveju ir įvairiose šalyse – atskleidžiamą informaciją apie klimato kaitą. Be to, turime būti tikri, kad informacija yra prasminga ir patikima. Tik tada ji bus naudinga ir mums padės priimti sprendimus, padėsiančius geriau valdyti su klimatu susijusią riziką ir žalinti mūsų ekonomiką.
Todėl visų bankų ir įmonių turėtų būti teisiškai reikalaujama atskleisti su klimatu susijusią informaciją. Kai kurie iš šių bendrų standartų, pavyzdžiui, nustatytieji ES Įmonių informacijos apie tvarumą teikimo direktyvoje, jau egzistuoja ir netrukus bus privalomi.
Vertinant tarptautiniu lygmeniu, pažymėtina, kad Tarptautinė tvarumo standartų valdyba rengia standartus, kurie būtų taikomi ne tik Europoje ir kuriuos pritaikius atskleidžiamai informacijai, ji taptų lengviau palyginama įvairiose šalyse.