Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Apsauga nuo padirbinėjimo

Eurų banknotai gaminami taikant sudėtingą spausdinimo technologiją. Juose įdiegtos kelios gerai matomos apsaugos priemonės, iš kurių galima greitai ir nenaudojant jokių specialių prietaisų atskirti tikrus banknotus nuo netikrų ir dėl kurių banknotus sudėtinga padirbti.

Ką daryti, jeigu įtariate, kad banknotas padirbtas?

Jeigu jums duoda banknotą ir, metodu „APČIUOPK–PAŽVELK–PAKREIPK“ pamėginę nustatyti, ar jis tikras, manote, kad jis vis dėlto padirbtas, geriau jo nepriimkite. Jeigu manote, kad jau turite padirbtą banknotą, turėtumėte nedelsdami kreiptis į policiją ar kitą atsakingą nacionalinę instituciją.

Banknotų, kurie, kaip įtariama ar žinoma, yra padirbti, platinimas yra laikomas nusikalstama veika. Būkite budrūs, nes padirbti banknotai yra beverčiai, t. y. jeigu paimsite padirbtą banknotą, patirtas nuostolis jums nebus atlygintas.

Norėdami įsitikinti, ar banknotas tikras, galite nunešti jį į artimiausią banką. Visuose bankuose yra specialūs banknotų tvarkymo įrenginiai, kuriais galima patikrinti, ar banknotas tikras. Pasistenkite prisiminti, kur ir iš ko gavote tą banknotą. Ši informacija gali būti labai naudinga siekiant išaiškinti padirbinėtojus.

Informacija grynųjų pinigų tvarkytojams

Jeigu kasdien tvarkote daug banknotų, jums į rankas gali patekti ir įtartinų banknotų. Jūsų darbdavys turėtų būti numatęs veiksmų planą, kaip elgtis tokiu atveju. Štai keletas patarimų, kaip elgtis, jeigu abejojate, ar banknotas tikras.

  • Nepriimkite banknoto, jeigu nesate įsitikinę, kad jis tikras.
  • Mandagiai paprašykite kliento kito banknoto ir nelaikykite jo kaltu.
  • Nedelsdami apie incidentą praneškite vietos policijai ir (arba) savo apsaugos darbuotojui.
  • Stenkitės kuo geriau įsidėmėti klientą.
  • Jeigu manote, kad netyčia priėmėte padirbtą banknotą, neatiduokite jo niekam kitam, nes tai nusikaltimas.
  • Pateikite įtariamą banknotą vietos policijai, vietos bankui arba šalies centriniam bankui. Jeigu banknotas tikras, pinigai jums bus grąžinti.
  • Nerizikuokite.

Jeigu jums reikia daugiau informacijos, susisiekite su savo šalies centriniu banku.

Padirbtų pinigų analizės centras

ECB atidžiai seka naujoves spausdinimo ir kopijavimo technologijų srityje ir registruoja konfiskuotų padirbtų banknotų skaičių. Juos tiria euro zonos centriniai bankai ir ECB Padirbtų pinigų analizės centras. Pastarasis taip pat renka ir tvarko techninę ir statistinę informaciją apie padirbtus pinigus. Šia informacija jis dalijasi su nacionalinėmis policijos pajėgomis ir kitomis institucijomis, dalyvaujančiomis kovoje su pinigų padirbinėjimu. ECB taip pat glaudžiai bendradarbiauja su Europos policijos biuru (Europolu) – pagrindine su euro apsauga susijusį darbą koordinuojančia institucija, taip pat su Tarptautine kriminalinės policijos organizacija (Interpolu) ir Europos Komisija.

Neteisėto banknotų skaitmeninių atvaizdų naudojimo prevencija

Pinigų padirbinėtojai vis dažniau naudoja skaitmeninę vaizdavimo aparatinę ir programinę įrangą. Reaguodama į šią grėsmę, Centrinių bankų pinigų padirbinėjimo prevencijos grupė (per 30 centrinių bankų grupė, sukurta Dešimties grupės (G10) šalių centrinių bankų valdytojams pareikalavus ir veikianti Bazelyje) sukūrė banknotų padirbinėjimo prevencijos sistemą (angl. Counterfeit Deterrence System, CDS), neleidžiančią užfiksuoti ar atkurti apsaugotų banknotų atvaizdų. Šią sistemą savanoriškai įdiegė aparatinės ir programinės įrangos gamintojai. Tačiau norint banknotų atvaizdus panaudoti teisėtais tikslais, didelės raiškos banknotų atvaizdų galima gauti iš ECB.

Jeigu norite gauti didelės raiškos atvaizdų, rašykite adresu Euro-Banknotes-Images@ecb.europa.eu ir nurodykite, kam jums jų reikia.

TAIP PAT ŽIŪRĖKITE

Sužinokite daugiau panašiomis temomis

Visi šios dalies puslapiai