Stosunki i analizy międzynarodowe
Przy wykonywaniu zadań spoczywających na Eurosystemie i jednolitym mechanizmie nadzorczym Europejski Bank Centralny prowadzi działania na poziomie międzynarodowym. Obejmują one:
- kształtowanie i prezentowanie stanowiska EBC w dziedzinach polityki należących do jego kompetencji
- wymianę informacji i opinii oraz wspólną ocenę sytuacji gospodarczej z innymi organami ustanawiającymi politykę w ramach forów i organizacji międzynarodowych, a także w relacjach dwustronnych
- kontakt z międzynarodowymi instytucjami obserwującymi strefę euro i politykę pieniężną EBC, m.in. Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) i Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD)
- udział w międzynarodowych pracach nad regulacjami prawnymi i najlepszymi praktykami mającymi zwiększyć stabilność finansową oraz skuteczność i przejrzystość kształtowania polityki.
Współpraca międzynarodowa jest dobrowolna i niewiążąca, nie wpływa zatem na unijny mandat i niezależność EBC. W nadzwyczajnej sytuacji EBC może również koordynować działania z bankami centralnymi państw spoza strefy euro, tak jak to miało miejsce podczas światowego kryzysu finansowego.
EBC ma status stałego obserwatora przy MFW. Może brać udział w posiedzeniach Rady Wykonawczej MFW dotyczących określonych zagadnień oraz tematów związanych z mandatem EBC.
MFWEBC wchodzi w skład delegacji UE i uczestniczy w posiedzeniach ministrów finansów i prezesów banków centralnych oraz jednostek niższego szczebla z grupy G20. Bierze także udział w posiedzeniach ministrów finansów i prezesów banków centralnych z grupy G7.
G20EBC jest członkiem i udziałowcem BIS. Przedstawiciele EBC wchodzą w skład organów zarządzających i nadzorczych BIS oraz wszystkich komitetów i grup roboczych tej instytucji, w tym:
- Bazylejskiego Komitetu Nadzoru Bankowego
- Komitetu ds. Płatności i Infrastruktury Rynku
- Komitetu ds. Globalnego Systemu Finansowego
- Komitetu ds. Rynków
EBC uczestniczy w wielu komitetach i grupach roboczych OECD, w której jest samodzielnym członkiem delegacji UE (jej drugim członkiem jest Komisja Europejska).
OECDEBC uczestniczy w posiedzeniach Rady Stabilności Finansowej oraz jej jednostek niższego szczebla.
FSBStosunki z bankami centralnymi spoza UE
EBC utrzymuje stosunki z bankami centralnymi gospodarek rozwiniętych i wschodzących spoza UE. Wymiana opinii i informacji pozwala EBC lepiej rozumieć otoczenie zewnętrzne strefy euro oraz wyjaśniać własne decyzje.
EBC angażuje się także w międzynarodową współpracę banków centralnych.
Analiza zagadnień międzynarodowych
EBC obserwuje i analizuje szerokie spektrum międzynarodowych kwestii gospodarczych, finansowych i pieniężnych istotnych dla wykonywania jego zadań. Działania EBC obejmują:
- obserwację i analizę warunków gospodarczych i zmian koniunkturalnych w gospodarce światowej oraz polityki prowadzonej przez państwa spoza UE (więcej)
- opracowywanie projekcji makroekonomicznych oraz prowadzenie symulacji i analiz scenariuszy dotyczących otoczenia zewnętrznego strefy euro
- obserwację międzynarodowej roli euro
- analizę kwestii związanych z międzynarodową architekturą finansową oraz innych tematów istotnych dla polityki EBC.