content here is the anonymously transparent proxied version of ecb.europa.eu   X
European Central Bank - eurosystem
Otsingu valikud
Avaleht Meedia Suunaviidad Uuringud & väljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Töövõimalused
Soovitused
Sorteeri

Euro

Euro liidab meid

Europangatähed ja -mündid on igapäevane ja käegakatsutav kinnitus vabaduse, mugavuse ja võimaluste kohta, mille Euroopa Liit on kaasa toonud.

1. jaanuaril 1999 võtsid 11 ELi liikmesriiki kasutusele uue ühisraha euro. Algselt oli tegu elektroonilise rahaga, europangatähed ja -mündid võeti kasutusele kolm aastat hiljem.

Praegu on euro kasutusel 20 Euroopa Liidu liikmesriigis, kus elab kokku üle 346 miljoni inimese. Tegu on üleilmselt ühe olulisema vääringuga ja Euroopa Keskpanga ülesanne on kaitsta selle väärtust.

Uued pangatähed

Töötame välja uusi pangatähti, et need oleksid veelgi turvalisemad ja vastupidavamad ning omasemad igas vanuses ja erineva taustaga eurooplaste jaoks. Järgnevast lingist saab lähemalt lugeda protsessi eri etappide ja selles osalemise võimaluste kohta.

Loe lähemalt, mis on EKP-l seoses uute pangatähtedega kavas

Miks on sularaha oluline?

Ehkki digimakseid tehakse üha rohkem, on sularaha asendamatu ja täidab olulist rolli. Sularaha on ainus rahavorm, mida kõik võivad omada ja vahetult kasutada. See võimaldab autonoomsust, privaatsust ja sotsiaalset kaasatust ning on vähem haavatav küberkuritegevuse ja pettuste suhtes. Kuna tegemist on keskpangarahaga, on see kaitstud makseviivituste eest.

Loe lähemalt sularaha rolli kohta

Eurosüsteemi sularahastrateegia

Selleks et tagada kodanikele vabadus kasutada nii praegu kui ka edaspidi maksete tegemisel sularaha, järgivad EKP ja euroala riikide keskpangad viit strateegilist eesmärki. Eurosüsteemi sularahastrateegia tagab, et sularaha jääb laialdaselt kättesaadavaks ning seda aktsepteeritakse nii usaldusväärse ja konkurentsivõimelise maksevahendina kui ka väärtuse säilitajana.

Sularahaga seotud strateegilised eesmärgid

Koos tugevamad

Euro muudab nii kaubandustegevuse kui ka reisimise lihtsamaks ning hõlbustab elu, õppimist ja töötamist välisriikides. EKP töötab selle nimel, et tulevikus oleks euro panus inimeste heaollu veelgi suurem.

Christine Lagarde: euro tähendusest

Kuidas aitab euro Euroopa ettevõtjaid?

Väikesed ja keskmise suurusega ettevõtjad on euroala majanduse alustala. Videoklipp tutvustab ühisraha hüvesid ettevõtjate ja väikeettevõtete omanike jaoks.

Videoklipp

Turvalised ja vastupidavad pangatähed

EKP investeerib uude tehnoloogiasse, et muuta pangatähed turvalisemaks ja vastupidavamaks. Aastatel 2013–2019 võeti kasutusele europangatähtede teine seeria, millel kasutatakse uuenduslikke turvaelemente.

Turvaelemendid

Teine seeria on nüüdseks tervikuna ringluses

Uued 100- ja 200-eurosed pangatähed – teise seeria viimased kaks nimiväärtust – lasti ringlusse 2019. aasta mais. Teise seeria pangatähed on vastupidavamad ja neil kasutatakse uusi turvaelemente.

Tutvu europangatähtedega 3D-formaadis
SULARAHAKÄITLEJAD
Allpool oleva lingi kaudu saavad kasulikku teavet kommertspankades, postkontorites või muudes asutustes töötavad sularahakäitlejad.
TUTVU LÄHEMALT EUROGA

Üksikasjalikum teave pangatähtede kohta

Pangatähtede ringlus

EKP jälgib tähelepanelikult europangatähtede ringlust ja nõudlust tagamaks, et pangatähed on üldsusele igal ajal kättesaadavad.

Ringluses olevate pangatähtede ja müntide statistika

Euro rahvusvaheline roll

Euro on üleilmselt üks olulisimaid vääringuid. EKP jälgib euro kasutamist väljaspool euroala ja esitab selle kohta aruandeid.

Loe viimast aruannet

Kõik selle jaotise teemad