Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs
  • PAZIŅOJUMS PRESEI

Monetārās politikas lēmumi

2024. gada 12. decembrī

Padome šodien nolēma pazemināt trīs galvenās ECB procentu likmes par 25 bāzes punktiem. Konkrētāk, Padomes lēmums pazemināt noguldījumu iespējas procentu likmi – likmi, ar kuras palīdzību tā nosaka monetārās politikas nostājas virzību, – balstīts uz aktualizēto novērtējumu par inflācijas perspektīvu, pamatinflācijas dinamiku un monetārās politikas transmisijas spēku.

Inflācijas samazināšanās process kopumā virzās atbilstoši gaidītajam. Speciālisti paredz, ka kopējā inflācija 2024. gadā vidēji būs 2.4 %, 2025. gadā – 2.1 %, 2026. gadā – 1.9 % un 2027. gadā, kad sāks darboties paplašinātā ES emisijas kvotu tirdzniecības sistēma, – 2.1 %. Attiecībā uz inflāciju (izņemot enerģiju un pārtiku) speciālisti paredz, ka tā 2024. gadā vidēji būs 2.9 %, 2025. gadā – 2.3 % un gan 2026. gadā, gan 2027. gadā – 1.9 %.

Vairākums pamatinflācijas rādītāju liecina, ka inflācija ilgtspējīgi stabilizēsies aptuveni Padomes 2 % vidējā termiņa mērķa līmenī. Iekšzemes inflācija samazinājusies, taču joprojām ir augsta galvenokārt tāpēc, ka noteiktos sektoros ar būtisku aizkavēšanos notiek darba samaksas un cenu korekcijas atbilstoši agrākajam inflācijas pieaugumam.

Tiek atviegloti finansēšanas nosacījumi, Padomes nesen īstenotajai procentu likmju samazināšanai pakāpeniski mazinot jaunu aizņēmumu dārdzību uzņēmumiem un mājsaimniecībām. Tomēr nosacījumi joprojām ir stingri, jo monetārā politika joprojām ir ierobežojoša un agrākais procentu likmju kāpums turpina ietekmēt neatmaksātos kredītus.

Speciālisti tagad uzskata, ka tautsaimniecības atveseļošanās būs lēnāka, nekā lēsts septembra iespēju aplēsēs. Lai gan šā gada 3. ceturksnī pieauga izaugsmes temps, apsekojumu rādītāji liecina, ka šajā ceturksnī tas sarucis. Speciālist paredz, ka 2024. gadā tautsaimniecības izaugsme būs 0.7 %, 2025. gadā – 1.1 %, 2026. gadā – 1.4 % un 2027. gadā – 1.3 %. Paredzētās atveseļošanās pamatā galvenokārt ir reālo ienākumu pieaugums. Tam vajadzētu ļaut mājsaimniecībām patērēt vairāk un uzņēmumiem kāpināt investīcijas. Laika gaitā ierobežojošās monetārās politikas ietekmes pakāpeniskai izzušanai vajadzētu veicināt iekšzemes pieprasījuma pieaugumu.

Padome apņēmusies nodrošināt ilgtspējīgu inflācijas stabilizēšanos tās noteiktā 2 % vidējā termiņa mērķa līmenī. Padome noteiks atbilstošu monetārās politikas nostāju atbilstoši datiem, pieņemot lēmumu katras sanāksmes ietvaros. Konkrētāk, Padomes lēmumi par procentu likmēm būs atkarīgi no inflācijas perspektīvas novērtējuma, un tajos tiks ņemti vērā saņemtie tautsaimniecības un finanšu dati, pamatinflācijas dinamika un monetārās politikas transmisijas spēks. Padome iepriekš neapņemas virzīt procentu likmes konkrētā virzienā.

Galvenās ECB procentu likmes

Padome šodien nolēma pazemināt trīs galvenās ECB procentu likmes par 25 bāzes punktiem. Tādējādi noguldījumu iespējas uz nakti procentu likme, galvenā refinansēšanas procentu likme un aizdevumu iespējas uz nakti procentu likme tiks pazemināta (attiecīgi līdz 3.00 %, 3.15 % un 3.40 %), sākot ar 2024. gada 18. decembri.

Aktīvu iegādes programma (AIP) un pandēmijas ārkārtas aktīvu iegādes programma (PĀAIP)

AIP portfelis tiek samazināts mērenā un prognozējamā tempā, Eurosistēmai vairs atkārtoti neieguldot vērtspapīru, kuriem pienācis dzēšanas termiņš, pamatsummas maksājumus.

Eurosistēma vairs pilnībā atkārtoti neiegulda PĀAIP ietvaros iegādāto vērtspapīru, kuriem pienācis dzēšanas termiņš, pamatsummas maksājumus, samazinot PĀAIP portfeli vidēji par 7.5 mljrd. euro mēnesī. Padome pārtrauks atkārtoto ieguldīšanu PĀAIP ietvaros 2024. gada beigās.

Refinansēšanas operācijas

Bankas šajā mēnesī atmaksās atlikušās summas, kuras tās aizņēmušās ilgāka termiņa refinansēšanas mērķoperācijās, noslēdzot šo bilances normalizēšanas procesa daļu.

***

Padome ir gatava savu pilnvaru ietvaros koriģēt visus instrumentus, lai nodrošinātu, ka inflācija vidējā termiņā ilgtspējīgi stabilizējas tās 2 % mērķa līmenī un tiek saglabāta monetārās politikas transmisijas raita darbība. Turklāt, lai novērstu nevēlamu haotisku tirgus dinamiku, kas rada nopietnu apdraudējumu monetārās politikas transmisijai visās eurozonas valstīs, ir pieejams Transmisijas aizsardzības instruments, tādējādi ļaujot Padomei efektīvāk izpildīt tās uzdevumu saglabāt cenu stabilitāti.

Preses konferencē, kas sāksies šodien plkst. 14.45 pēc Viduseiropas laika, ECB prezidente komentēs apsvērumus, uz kuriem balstās šie lēmumi.

Precīzu Padomes apstiprinātu tekstu sk. angļu valodas versijā.

KONTAKTINFORMĀCIJA

Eiropas Centrālā banka

Komunikācijas ģenerāldirektorāts

Pārpublicējot obligāta avota norāde.

Kontaktinformācija plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem